متوسط مقالات

شبکه‌های اجتماعی اطلاعات شخصی شما را می‌فروشند! راه حل چیست؟

آیا بدون افشای اطلاعات شخصی خود می توانید از شبکه های اجتماعی (Social Media) استفاده کنید؟

می‌دانید کمپانی‌های سازنده شبکه های اجتماعی داده‌های شخصی شما را می‌فروشند؟ البته احتمالا از این موضوع اطلاع دارید چون این گونه خبر‌ها خیلی وقت است عمومی شده است.

زمانی که شما برای محصولی پول نمی‌پردازید، احتمالا محصول خود شما هستید. این حقیقت شبکه های اجتماعی امروز است و لازم است که ما کنترل داده‌های شخصی خود را پس بگیریم. بسیاری از ما احتمالا قبلا هزینه استفاده از این شبکه ها را به نحوی پرداخت کرده‌ایم. این رسانه‌ها در ابتدا بسیار کوچک بودند اما اینک تبدیل به غول‌هایی بزرگ در فضای فناوری شده‌اند. برای پس گرفتن حق کنترل داده‌های شخصی خود باید تمرکززدایی انجام دهیم و در اینجاست که فناوری بلاک چین می‌تواند به کمک ما بیاید.

ما در عوض سرویس‌های خوشایندی که این شبکه های اجتماعی برای ما فراهم می‌کنند، مجبور به فدا کردن اطلاعات و داده‌های شخصی خود هستیم. در این رسانه‌ها، ما مجبور به پذیرش شرایط و ضوابطی هستیم که کاملا به ضرر حریم شخصی ماست و این موضوع همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جالب این است که این رسانه‌ها حتی ممکن است شرایط و ضوابط خود را بدون اینکه ما از آن مطلع باشیم، تغییر دهند.

شبکه های اجتماعی از داده‌های شخصی افراد بسیار سوء‌استفاده می‌کنند. این شبکه‌ها می‌دانند که ما چه محصولاتی را خریداری می‌کنیم و یا برای چه چیز‌هایی تبلیغ می‌کنیم. چنین چیز‌هایی ممکن است در ابتدا بسیار مضر و بد به نظر نرسد، اما واقعیت امر چیز دیگری است. این رسانه‌های اجتماعی داده‌های شخصی افراد را به شرکت‌های دیگر می‌فروشند و در نهایت مطالب در دسترس شما، نحوه فکر کردن و حتی رای دادن و تصمیم‌گیری شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

این مشکلات به این دلیل رخ می‌دهند که این شرکت‌ها تمام داده‌های شخصی ما را بر روی سرور‌های متمرکز جمع‌آوری می‌کنند. این به معنی تمرکزگرایی داده‌های شخصی است و به راستی چیزی بد و خطرناک است. این قضیه به حدی جدی است که حکومت‌ها مجبور به دخالت شده‌اند و قوانینی را برای جلوگیری از سوء‌استفاده از داده‌های شخصی افراد وضع کرده‌اند. اما راه‌حل این مشکل تمرکز داده چیست و چگونه می‌توان آن را حل کرد؟ آیا با داشتن پلتفرم‌های غیر متمرکز این مشکل حل خواهد شد؟

ما می‌توانیم رسانه‌های اجتماعی غیر متمرکز ایجاد کنیم و فناوری آن را نیز در اختیار داریم.

پلتفرم‌های شبکه های اجتماعی غیر متمرکز

رسانه‌های اجتماعی

در این مدل، دیگر چیزی بنام سرور‌های متمرکز وجود ندارد و هر فرد دارای صندوق خاصی برای ذخیره داده‌ها و اطلاعات شخصی خود است که دیگران به راحتی نمی‌توانند به صندوق او دسترسی داشته باشند. در اینجا، افراد باید هزینه صندوق‌های شخصی و منحصر به فرد خود را بپردازند و با توجه به پیشرفت‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است، این هزینه زیاد نیست و تنها چند دلار در سال خواهد بود. پروژه‌هایی مانند Sia و FileBase در این فضا بسیار موثر واقع شده‌اند و بسیاری از هزینه‌ها را تقلیل داده‌اند.

البته در اینجا روش‌هایی برای کنترل دسترسی به صندوق داده‌های شخصی لازم است و در حالی که فرد فرضا وبلاگ خود را ضمیمه می‌کند، باید بتواند درست مانند شبکه های اجتماعی محدودیت‌هایی را ایجاد کند و به عنوان مثال، افراد دیگر تنها بتوانند به خواندن پست‌ها بپردازند و توان ویرایش و دستکاری آنها را نداشته باشند. در اینجا می‌توان از یک سرویس غیر متمرکز استفاده کرد و این امن‌تر از یک سرویس متمرکز است. اما راه‌حل بهتری هم وجود دارد و آن هم استفاده از یک بلاک چین برای کنترل دسترسی است. بلاک چین معمولا همراه با ارز‌های دیجیتال و بیت کوین مورد بحث قرار می‌گیرد اما در واقع این فناوری کاربرد‌های بسیار بیشتری دارد.

مزیت استفاده از بلاک چین این است که قراردادی غیر متمرکز ایجاد می‌کند. طرفین در اینجا می‌توانند از یک قرارداد هوشمند توافقی استفاده کنند که هر زمان قابل بازرسی است. این قرارداد تنها محتوی آدرس‌های اکانت است. یک قرارداد هوشمند به آسانی قادر به کنترل داده‌های شبکه های اجتماعی است و زمانی که این قرارداد منتشر شد، نمی‌توان آن را تغییر داد.

از این ویژگی خاص قرارداد هوشمند می‌توان برای کنترل دسترسی به انبار داده استفاده کرد. هم قرارداد هوشمند و هم انبار داده باید با یک سطح کاربری تعیین شده تطابق داشته باشند که این سطح کاربری دستور می‌دهد که هر کسی چه چیزی را انجام دهد و کی و کجا آن را انجام دهد. پس ما در اینجا یک قرارداد هوشمند را بر روی بلاک چین ایجاد می‌کنیم که این قرارداد کنترل دسترسی به داده‌های غیر متمرکز را مهیا می‌کند.

این قرارداد هوشمند به افراد تنها اجازه کاری را می‌دهد که برای آنها تعیین شده است و اجازه آن به آنها داده شده است. به این ترتیب، سطح بالایی از امنیت ایجاد خواهد شد. این یک راه‌حل کاملا غیر متمرکز است و فرد تنها لازم است که یک انبار داده غیر متمرکز داشته باشد. این خیلی عالی است و از این طریق می‌توانیم رسانه‌های اجتماعی غیر متمرکز بسازیم. در اینجا ما یک نمونه اولیه برای این کار داریم که عنوان آن Defaced Book است و در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نمونه‌هایی از اسکرین شات‌ها

رسانه‌های اجتماعی

در شکل بالا نمونه ای از اسکرین شات را مشاهده می‌کنید که استفاده معمول از Defaced Book را نمایش می‌دهند.

این وبلاگ عادی به شیوه‌ای کار می‌کند که شما انتظار دارید و ورودی‌های جدید در بالای هر صفحه شخصی متصل شده ظاهر می‌شوند. در اینجا، امکان اشتراک لینک، ویدیو عکس به شیوه مورد انتظار شما وجود دارد.

 

معمولا امکان مرتبط کردن دوستان جدید وجود دارد و هر یک از افراد، زمانی که اقدام به ایجاد انبار داده می‌کند، آدرس منحصر به فردی به صورت خودکار به او تخصیص داده می‌شود.

رسانه‌های اجتماعی

این اپلیکیشن از آدرس‌های منحصر به فرد و توکن‌های دعوت مراقبت می‌کند. و همه اینها بدون استفاده از یک سرور متمرکز انجام می‌شود و هر فردی در عوض با صندوق داده خود و دوستانش تعامل خواهد داشت.

محافظت از داده‌ها

قوانین محافظت از داده برای جلوگیری از سوء‌استفاده سازمان‌ها از داده‌های شخصی افراد ایجاد شده‌اند. در صورتی که رسانه‌های اجتماعی غیر متمرکز ایجاد کنیم، هیچ سازمانی داده‌های شخصی ما را کنترل نخواهد کرد.

داده‌های شخصی افراد در این حالت به صورت رمزگذاری شده در یک انبار داده ذخیره می‌شود و تنها با افراد مورد نظر فرد صاحب انبار به اشتراک گذاشته خواهند شد.

طبیعتا این سرویس جدید شامل هزینه‌هایی نیز است. ممکن است برای هر فردی که دعوت می‌کنید و یا هر دعوتی که قبول می‌کنید، هزینه‌های جداگانه‌ای موجود باشد. شرکت‌ها ممکن است ارسال تراکنش‌های فردی را در قبال هزینه‌ای برای هر تراکنش برای شما میسر کنند. و یا ممکن است در قبال یک هزینه ماهیانه بتوانید در یک سرویس مشترک شوید و این تنها چند دلار در ماه هزینه داشته باشد.

اما این در مقایسه با هزینه از دست دادن حریم خصوصی بسیار ارزان است و دیگر دزدی داده از شما صورت نمی‌گیرد و استقلال و خودمختاری شما تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

کلام آخر

شما می‌توانید پول بدهید و از رسانه‌های اجتماعی غیر متمرکز استفاده کنید و حریم خصوصی خود را فدا نکنید. و از طرف دیگر می‌توانید به استفاده از رسانه‌های اجتماعی رایگان و رایج موجود ادامه دهید و حریم خصوصی خود را به مخاطره بیاندازید. در اینجا دیگر انتخاب با خود شماست و کاملا آزاد هستید. نظر شما چیست؟ شما کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا