مقالات

آیا سازمان سیا مخفیانه بیت کوین را ایجاد کرده است؟

“این کودتای اطلاعاتی قرن بود.” این ارزیابی سیا (CIA) در گزارش طبقه بندی شده‌ای است که در اوایل ماه جاری توسط تحقیقات واشنگتن پست به دست آمده است.

واشنگتن پست (Washington Post) در یک گزارش، افشاگری‌هایی را با عنوان “چگونه سازمان سیا دهه‌ها از دستگاه‌های رمزنگاری Crypto AG برای جاسوسی از کشورها استفاده کرد” منتشر کرد.

Crypto AG یک شرکت رمزنگاری سوئیسی بود که از زمان جنگ جهانی دوم، با فروش وسایل رمزنگاری میلیون‌ها دلار درآمد داشته است. دولت‌های بیش از ۱۲۰  کشور، دستگاه‌های Crypto AG را در قرن بیست و یکم خریداری کرده‌اند.

عملیات تزاروس (Thesaurus)

واشنگتن پست در اوایل فوریه ۲۰۲۰ سند بسیار مهمی را ارائه داد، مبنی بر این که شرکت امنیتی اطلاعات مخفی متعلق به سازمان سیا است.

آژانس اطلاعات مرکزی برای درهای رمزنگاری، درگاه‌های پشتیبان ساخته بود تا بتواند به راحتی پیام‌ها را رمزگشایی کرده و از حساس‌ترین ارتباطات دولت‌های خارجی جاسوسی کند. دولت‌های سراسر جهان به Crypto AG اعتماد کردند تا ارتباطات نظامیان، دیپلمات‌ها و جاسوسان خود را رمزنگاری کنند.

ایران، دیکتاتوری‌های نظامی در آمریکای لاتین، هند، پاکستان و واتیکان از جمله مشتریان Crypto AG بودند.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

از سال ۱۹۷۰ به بعد، بیشتر دولت‌های جهان ناخواسته پول و اسرار خود را به سیا تحویل می‌دادند. این افشاگری‌ها درباره این سیگنال اطلاعات مهم و جسورانه سیا، این سؤال را مطرح می‌کند که آیا سیا ارز دیجیتال را ایجاد کرده است؟

ما هنوز نمی‌دانیم چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است. خالق آن تا امروز ناشناس مانده است. مخترع بیت کوین وایت پیپر (White Paper) آن را با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو منتشر کرد و به انجمن گفتگوی بیت کوین ارسال کرد. آیا ساتوشی ناکاموتو می تواند CIA باشد؟

آیا سیا بیت کوین را ساخته است؟

سیا بیت کوین ساتوشی ناکاموتو واشینگتن پست

هیچ مدرک قطعی مبنی بر این که ساتوشی ناکاموتو واقعاً کیست، وجود ندارد. این مطلب تا امروز به عنوان یک راز در میان عموم باقی مانده است.

این که ساتوشی ناکاموتو می‌تواند سیا باشد، امری محتمل است و نتیجه آن به حدس و گمان وابسته است. اگر حدس و گمان قانع کننده نباشد، مطمئناً موضوع جذاب می‌شود.

افشاگری‌های Crypto AG نشان می‌دهد که ممکن است سیا بیت کوین را به عنوان بخشی از کودتای پولی قرن ایجاد کرده باشد.

شواهدی مبنی بر این که ساتوشی سازمان سیا است

برای شروع، بیت کوین مبتنی بر فناوری‌ای است که توسط آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) ایجاد شده است.

الگوریتم  SHA۲۵۶ یک لینچ پین هسته بیت وین است؛ نرم افزاری که کامپیوتر را به یک نود بیت کوین تبدیل می کند. SHA۲۵۶ یک تابع هش یک طرفه است که رشته‌ای از هر طول را درون یک امضا یا هش منحصر به فرد ۲۵۶ بیتی فشرده و رمزگذاری می کند. رشته اصلی را نمی‌توان با هش تعیین کرد و غیرممکن است بتوانید حدس بزنید خروجی SHA۲۵۶ برای هر ورودی مشخص چه خواهد بود. بنابراین نتیجه کاملاً تصادفی است.

می‌توانید آدرس Gettysburg آبراهام لینکلن را وارد کنید و یک هش دریافت کنید. سپس یک حرف واحد را تغییر دهید و دوباره وارد کنید و یک هش کاملاً متفاوت دریافت کنید.

هیچ یک از این‌ها اثبات نمی‌کند که سیا بیت کوین را ایجاد کرده است. آژانس امنیت ملی در سال ۲۰۰۱، SHA۲۵۶ را منتشر کرد. بنابراین برنامه نویسانی که در سیا نبودند، می‌توانستند آن را به کار گرفته و از آن برای ساخت بیت کوین استفاده کنند. اما بعد از Crypto AG، مردم متوجه شدند که شاید چیز خاصی در مورد SHA۲۵۶ وجود داشته باشد که بیشتر دلهره آور باشد: معنی نام ساتوشی ناکاموتو در زبان ژاپنی.

ناکاموتو به معنی “مرکزی” یا “میانه” است. ساتوشی به معنی “روشن‌گری” ، “خردمند” یا “هوشمند” است. ساتوشی ناکاموتو به معنای اطلاعات مرکزی است؛ این می تواند یک شوخی توسط سازندگان غیر سیا باشد و یا می‌تواند کارت تلفن سیا باشد.

منبع
cryptopotatowashington post

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا