مقالات

آیا اتریوم از زنجیره جانبی پلاسما دست می کشد؟

شرکت تحقیقاتی دراگون فلای (Dragonfly) پلاسما را مرده اعلام کرد و خاطرنشان کرد که جامعه اتریوم (ETH) با وجود شور و اشتیاق اولیه، در حال جمع آوری تجهیزات خود است. این خبر برخلاف ادعاهای قبلی گروه پلاسما است که می گوید این فناوری در حال انتقال به مرحله تولید است.

تاریخ پلاسما

مقاله اصلی که جزئیات پیشنهادی پلاسما را شرح می دهد در آگوست سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

در اصل، پلاسما به عنوان شبکه ای از زنجیره های جانبی متصل به بلاک چین اصلی اتریوم تصور می شد. در تئوری آنها می توانند تخلیه اکثریت بار تراکنش را انجام دهند و مقیاس پذیری را با مراتب بزرگی بهبود بخشند.

 مشکل رایج زنجیره های جانبی الزام اعتماد به اپراتورهای آن است. پلاسما با اطمینان از امنیت سرمایه کاربران، سعی در حل این مشکل داشت حتی اگر اکثر اپراتورهای زنجیره جانبی درست رفتار نکنند.

تحلیلگران گفته اند اما مسائل و مشکلات عملی مهمی در خصوص این رویکرد وجود داشته است. کاربران مجبور بودند تا دائما زنجیره جانبی را بررسی کنند که از نظر محاسباتی وظیفه ای سنگین است. به علاوه، در صورتی که زنجیره جانبی به دلیل مسائل و نفوذهای امنیتی به “تخلیه” نیاز داشت، کل سابقه باید بر روی شبکه اصلی بلاک چین اتریوم منتشر می‌شد. این امر، باعث اعمال بار بیش از حد بر روی شبکه میشد تا حدی که شبکه نمی‌توانست آن را مدیریت کند.

پیشرفت هایی مانند Minimum Viable Plasma و پلاسما کش بعداً در سال ۲۰۱۸ توسعه یافتند. اما حتی اگر برخی از مسائل قبلی را حل کردند، مشکلات جدیدی را نیز معرفی کردند که همانقدر جدی بودند.

در سال ۲۰۱۹، محققان استدلال كردند كه جامعه اتریوم شروع به کاوش در طبقه جدیدی از راهکارهای لایه های دوم با عنوان “rollups” کرده است.

اولین راهکار با نام zk-Rollups، از اثبات دانش صفر استفاده می کند تا صحت کلیه تراکنش های موجود در زنجیره جانبی را تضمین کند. با این حال رمزنگاری محاسباتی فشرده در پشت این راهکار و عدم امکان استفاده از قراردادهای هوشمند اشکالاتی جدی را به وجود آورده است.

راهکار دوم با نام Optimistic Rollup، با تغییر اصل قوانین اجماع، نیاز به اثبات دانش صفر را برطرف می کند. به جای تأیید هر تراکنش، سیستم همه آنها را معتبر فرض می کند.

کاربران به جای اثبات صحت کل زنجیره جانبی تنها باید با ارائه اثبات کلاهبرداری، در صورت مشاهده تراکنش نامعتبر مداخله کنند. به گفته محققان دراگون فلای، این راهکاری است که هم اکنون جامعه اتریوم در آن مشترک است.

هیچ گزارش مرگی برای پلاسما وجود ندارد

بدبینی پیرامون پلاسما در بین توسعه دهندگان اتریوم به طور کلی از نگاه عموم در سراسر ۲۰۱۹ پنهان شده است.

در اواخر ژوئن سال ۲۰۱۹، هنگامی که انتقال به rollups جدید طبق گزارش دراگون فلای به خوبی در حال انجام بود، ویتالیک بوتین در یک پست وبلاگ خود نوشت: “هر دو راهکار مقیاس پذیری آینده روشنی دارند.” که به شاردینگ و پلاسما اشاره می کرد.

با این حال Trustnodes در آگوست ۲۰۱۹ گزارش داده بود که بوترین نظر منفی خود را نسبت به پلاسما اعلام کرد. وی با تأیید همان مواردی که توسط دراگون فلای گفته شد، بیان داشت که مشکل خروج زنجیره های جانبی باعث می شود که استفاده عمومی آن عملی نباشد:

خروج پلاسما وقتی سخت تر می شوند که بدون رضایت گیرنده می توانید در یک حساب کاربری تغییر ایجاد کنید، زیرا نمی توانید فرض کنید که کاربران آخرین وضعیت خود را می دانند. کانالها به هیچ وجه نمی توانند از موضوعات مورد علاقه عمومی پشتیبانی کنند.

همانطور که Cointelegraph در ۱۰ ژانویه گزارش داد، گروه پلاسما پایان تحقیقات خود در حوزه فناوری را اعلام کرده بود.

با این حال این گروه با بیان اینکه تحقیقات غیر ضروری است، در حالی اجرای آن نزدیک بود این تصمیم را عملی کردند.

بسیار شگفت انگیز است که تعداد زیادی تیم متخصص مشاهده می کنید که به تولید پلاسما فشار می آورند. این تغییر از تحقیق به اجرا بدان معنی است که مأموریت ما به عنوان یک سازمان تحقیقاتی نیز باید تغییر کند.

در پست اصلی بیان شده که این تیم بر بودجه کالاهای عمومی تمرکز خواهد کرد و تمرکز خود را از مقیاس پذیری دور می کند. با این حال در ۱۵ ژانویه این سازمان انتقال خود را به منظور اجرای برنامه Rollup Optimistic اعلام کرد. تحقیقات در مورد این فناوری در واقع یکی از آخرین تلاش های گروه بود.

پروژه آمیسگو (OMG) هنوز هم با پلاسما کار می کند. پلاسما هنوز برخی از مفاهیم کلی Rollup Optimistic را اجر می کند زیرا این برنامه مبتنی بر کاربرانی است که رفتار غیرقانونی را گزارش می دهند.

با این وجود به نظر می رسد جامعه توسعه اتریوم واقعاً در سکوت مرگ پلاسما را اعلام کرده است، یا حداقل اینکه ارزش توسعه مستقیم را ندارد.

نمایندگان گروه پلاسما (با عنوان Optimism) در پاسخ به Cointelegraph اشاره كردند كه تعداد زیادی تیم متخصص وجود دارد كه پلاسما را به بیرون هل می دهند، با اشاره به سازمان های خارجی مانند Matic، آزمایشگاه اقتصاد کریپتویی MIT  Plasm و دیگران. وی افزود:

انتقال ما به Optimistic Rollup بر مشروعیت آن تیمها یا اهمیت کار آنها تأثیری ندارد.

هنگامی که از او پرسیده شد که آیا پلاسما هنوز هم قابل استفاده است، Optimism پاسخ داد:

قطعا بله. پلاسما به صورت انبوه پرداختها را مقیاس می کند، بسیار بیشتر از چیزی که Optupistic Rollup انجام دهد. با این حال این بیشتر برای پرداخت و مبادلات اتمی مناسب است اما به مقیاس پذیری قراردادهای هوشمند نیز علاقه مند هستیم که مانند پلاسما در شکل فعلی خود پیشرفت نمی کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا