اخبار خارجی

ریزش شدید شاخص داو جونز؛ آیا باعث کاهش قیمت بیت کوین می شود؟

پس از انتشار خبر ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کرونا، شاخص Dow داو جونز ریزش ناگهانی و شدیدی را به ثبت رساند. به دنبال ریزش شاخص داو، قیمت بیت کوین نیز کاهش یافت. اما سه دلیل وجود دارد که مانع از ریزش بیشتر قیمت بیت کوین و قرارگیری قیمت اولین رمزارز بازار به زیر محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار خواهد شد.

شاخص داو جونز بازار سهام ایالات متحده در معاملات پیش‌گشایش بازار سهام، ۳۵۸ واحد کاهش یافت. به دنبال آن، بیت کوین نیز با کاهش قیمت همراه شد و قیمت این ارز دیجیتال به محدوده ۱۰,۳۷۴ دلار نیز رسید. اما ریزش بیشتر از این مقدار بعید به نظر می‌رسد.

سه دلیل که مانع از ریزش بیشتر قیمت بیت کوین خواهد شد

قیمت بیت کوین

اما سه دلیل وجود دارد که به صورت موقتی قیمت بیت کوین را بالا نگه می‌دارد. دلیل اول، احتمال عرضه بسته محرک اقتصادی در وضعیت کنونی افزایش یافته است. دلیل دوم، رفتار قیمتی بیت کوین و افزایش فشار خرید در این رمزارز است و آخرین دلیل، حمایت مستحکم ۱۰,۵۰۰ دلار در پیش روی بیت کوین قرار دارد که احتمال ریزش بیشتر را کاهش داده است.

بسته محرک اقتصادی مهمترین مانع ریزش بیشتر قیمت بیت کوین

در یک ماه گذشته شاهد آغاز موج بعدی بیماری کرونا در جهان و شیوع بیشتر این بیماری بوده‌ایم که این خبر، نکته منفی برای اقتصاد خواهد بود. با وجود این، شاخص داو تلاش بسیاری برای احیای روند خود و بازگشت به روال عادی معاملاتی خود انجام داده است. علاوه بر بیماری کرونا، عوامل مختلف سیاسی، از جمله روابط میان ایالات متحده و چین و بسته‌های محرک اقتصادی که به نظر می‌رسد کارکرد خود را از دست داده است نیز فشار قابل توجهی بر شاخص داو وارد کرده است. از قله ایجاد شده در تاریخ ۲ سپتامبر در نمودار شاخص داو، این شاخص بازار سهام ۴.۴ درصد ریزش داشته است. دیگر شاخص‌ها همچون نزدک و S&P500 نیز درحدود ۵.۶ درصد ریزش را به ثبت رسانده‌اند.

خبر غیرمنتظره ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کرونا نیز، شوک بزرگی به بازار سهام وارد کرد و این مورد نیز به دلایلی که در بالا اشاره شد، اضافه شده است. همه این موارد، منجر به افزایش فشار فروش در بازار سهام خواهد شد. پس از آنکه ترامپ در توییتر خود، خبر مثبت بودن آزمایش کرونا خود را اعلام کرد، شاخص داو و به دنبال آن قیمت بیت کوین، کاهش یافتند.

در روز اول اکتبر، دموکرات‌های مجلس نمایندگان ایالات متحده رسما لایحه بسته محرک اقتصادی به ارزش ۲.۲ تریلیون دلاری را تصویب کردند. دولت ترامپ با بیان اینکه در این لایحه مولفه‌های غیرضروری زیادی وجود دارد، با آن مخالفت کرده و آن را رد کردند. اما با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری و رکود گسترده‌ای که بر بازار حکمفرماست، ممکن است دولت ترامپ چاره‌ای جز اجرای بسته محرک اقتصادی نداشته باشد. تایید لایحه محرک اقتصادی باعث رشد شاخص داو خواهد شد و با توجه به همبستگی مثبت میان شاخص داو و قیمت بیت کوین، این موضوع به افزایش قیمت بیت کوین منجر می‌شود.

رفتار تکنیکالی قیمت بیت کوین

پس از ریزش شاخص داو، قیمت بیت کوین در صرافی کوین بیس تا محدوده ۱۰,۳۸۰ دلار ریزش داشت. بلافاصله قیمت بیت کوین ریکاوری شده و با قدرت به این محدوده واکنش نشان داد. براساس حجم خریدی که در محدوده زیر ۱۰,۵۰۰ انجام می‌شود می‌توان این محدوده را محدوده تقاضا برای بیت کوین در نظر گرفت. به نظر می‌رسد که در این روزها قیمت بیت کوین بیش از آنکه با قیمت طلا ارتباط داشته باشد با بازار سهام همبستگی پیدا کرده است و روند قیمتی آن به روند بازار سهام نزدیکتر است. در همین زمینه نظر یکی از تحلیلگران بازار را می‌خوانیم:

من فکر می‌کنم که این بار همه ما می‌توانیم در این مورد توافق کنیم که بیت کوین با طلا همبستگی ندارد و بیشتر از بازار سهام تاثیر می‌گیرد. نمودار زیر همین نکته را نشان می‌دهد.ما نباید بر روی دیدگاه‌های خود تعصب داشته باشیم و بر اساس فضای موجود، آن‌ها را تغییر دهیم.

قیمت بیت کوین

حمایت مستحکم ۱۰,۵۰۰ دلاری برای قیمت بیت کوین

در دو ماه گذشته هر بار تقاضا برای خرید بیت کوین در زیر محدوده حمایتی مهم آن انجام شده، ریزش شدیدی را شاهد بوده‌ایم. ۱۰,۵۰۰ دلار نیز یک حمایت محکم و مهم برای بیت کوین است. افزایش تقاضا در این محدوده می‌تواند بیت کوین را تا محدوده ۱۱,۱۰۰ تا ۱۱,۳۰۰ دلار بالا ببرد و از طرفی شکست این حمایت مهم، منجر به ریزش قیمت به گپ قیمتی ایجاد شده در CME در محدوده ۹,۶۰۰ دلار خواهد شد. در ساعات و روزهای آتی رفتار معامله‌گران نشان خواهد داد که روند بیت کوین به کداک سمت خواهد بود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا