تحلیل تکنیکال

آیا بیت کوین آماده از سرگیری یک رالی صعودی است؟ تحلیل تکنیکال قیمت ADA ،XRP ،ETH ،DXY ،BTC و DOGE

قیمت بیت کوین هفته گذشته تنها ۱.۵٪ رشد کرد که نشان‌ می‌دهد معامله‌گران در سطوح بالاتر قیمتی محتاط شده‌اند اما برای فروش و خروج از بازار هم عجله‌ای ندارند. در حالی که خرس‌ها (فروشندگان) در چند وقت اخیر حرفی برای گفتن نداشته‌اند، اگر رالی صعودی بیت کوین از سر گرفته نشود، آن‌ها ممکن است دوباره کنترل بازار را در دست بگیرند.

به نقل از کوین تلگراف، ریزش‌ها در روندهای صعودی را می‌توان فرصتی برای انباشت بیشتر توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت قلمداد کرد. به گفته ون استراتن (Van Straten)، تحلیلگر کریپتواسلیت (CryptoSlate)، در حال حاضر احساسات بازار همچنان مثبت است و آن را می‌توان با توجه به افزایش برداشت بیت کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال ارزیابی کرد که نسبت به کف ۴۳،۰۰۰ واحدی در سال جاری، به ۶۱،۰۰۰ واحد رسیده است.

نمای کلی از بازار رمزارزها
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

بخش بزرگی از انباشت فعلی به این امید است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) بالاخره با راه‌اندازی یک صندوق قابل معامله بورسی اسپات بیت کوین (ETF) موافقت کند. علاوه بر این، شور و هیجان معامله‌گران با انتشار اخبار مبنی بر ارائه ETFهای اسپات به سرمایه‌گذاران خرد در هنگ کنگ افزایش یافته است. به گفته آرتور هیز (Arthur Hayes)، بنیانگذار صرافی بیتمکس، رقابت کنونی بین چین و آمریکا به نفع بیت کوین خواهد بود.

آیا بیت کوین و آلت کوین‌ها آماده از سرگیری رالی صعودی خود هستند؟ آیا زمان اصلاح کوتاه‌مدت قیمت فرا رسیده است؟ برای پاسخ‌ به این سوالات، تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار، بیت کوین، اتریوم، ریپل، کاردانو و دوج کوین را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار آمریکا

شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) در تاریخ ۳ نوامبر (۱۲ آبان) به زیر میانگین‌های متحرک خود سقوط کرد که نشان‌دهنده آغاز فاز اصلاحی آن است.

شاخص دلار آمریکا تایم فریم ۱ روزه
شاخص قدرت دلار آمریکا تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

اولین سطح حمایتی در مسیر نزولی، سطح ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی (تشکیل شده از ۹۹.۵۸۷ تا ۱۰۷.۳۵۰) در حوالی ۱۰۴.۳۸ است. در صورت جهش DXY از این حمایت، ممکن است دوباره تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود افزایش یابد و در صورت شکسته شدن این مقاومت می‌تواند صعود خود را تا ۱۰۷.۳۵ ادامه دهد.

در سمت مقابل، تداوم ریزش و سقوط به زیر ۱۰۴.۳۸ را می‌توان به فشار فروش معامله‌گران نسبت داد. چنین اتفاقی می‌تواند مسیر را برای ریزش بیشتر تا سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی واقع در ۱۰۳.۴۶ باز کند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در روزهای اخیر در یک الگوی کانال صعودی به تدریج در حال افزایش است. این امر نشان می‌دهد گاوها (خریداران) همچنان بر بازار مسلط هستند اما مومنتوم صعودی در حال کاهش است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده «اشباع خرید» باقی مانده است. این یعنی قیمت بیت کوین ممکن است به تثبیت ادامه دهد یا در چند روز آتی وارد فاز اصلاحی شود. سقوط قیمت به زیر خط حمایت کانال ممکن است معامله‌گران کوتاه‌مدت را برای فروش و برداشت سود ترغیب کند. در مسیر نزولی، حمایت مهمی در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه همتراز با ۳۲،۲۳۸ دلار (خط آبی در نمودار بالا) قرار دارد که اگر به سمت پایین شکسته شود، ممکن است شاهد تداوم ریزش تا ۳۱،۰۰۰ دلار باشیم.

در سمت مقابل، افزایش قیمت بیت کوین و شکسته شدن خط مقاومت کانال مذکور سیگنالی برای شروع مرحله بعدی فاز صعودی خواهد بود. در این سناریو قیمت بیت کوین می‌تواند تا مقاومت اصلی بعدی خود در حوالی ۴۰،۰۰۰ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در تاریخ ۵ نوامبر (۱۴ آبان) از مقاومت ۱٬۸۸۵ دلار عبور کرد که نشان می‌دهد فاز جدید صعود اتر تا ۲٬۰۰۰ دلار آغاز شده است.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

انتظار می‌رود خرس‌ها با تمام توان از محدوده ۲٬۰۰۰ تا ۲٬۲۰۰ دلار دفاع کنند؛ چرا که اگر این محدوده مقاومتی شکسته شود، هیچ مقاومت مهمی تا ۳٬۵۰۰ دلار وجود نخواهد داشت و فرصت برای صعود اتریوم فراهم خواهد شد.

در سمت مقابل، در صورت ریزش قیمت از سطوح فعلی و سقوط به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط ابی در نمودار بالا، ۱٬۷۸۰ دلار)، دیدگاه صعودی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو قیمت اتریوم ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۱٬۶۷۱ دلار (خط قرمز در نمودار بالا) ریزش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل روز گذشته از مقاومت مهم ۰.۶۷ دلار فراتر رفت؛ اتفاقی که نشان می‌دهد گاوها کنترل بازار را در اختیار گرفته‌اند.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه
نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در مسیر صعودی، یک مقاومت کوچک در حوالی ۰.۷۴ دلار وجود دارد که اگر شکسته شود، XRP می‌تواند تا ۰.۸۵ دلار و متعاقبا ۱ دلار صعود کند.

با این حال، وارد شدن RSI به محدوده «اشباع خرید» زنگ خطری برای روند صعودی در کوتاه مدت است. این یعنی قیمت ریپل ممکن است طی چند روز آینده تثبیت شود یا به فاز اصلاحی وارد شود.

در مسیر نزولی باید به سطح ۰.۶۷ دلار توجه کرد. در صورتی که قیمت به زیر این سطح سقوط کند، ممکن است اصلاح قیمت شدیدتری آغاز شود و ریپل را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۵۸ دلار (خط آبی در نمودار بالا) کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

کاردانو در روزهای اخیر پس از اینکه خریداران قیمت را به بالای ۰.۳۰ دلار رساندند، به فاز ریکاوری وارد شده است.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

رالی چشمگیر روزهای اخیر کاردانو باعث شده تا شاخص RSI به منطقه «اشباع خرید» وارد شود. این یعنی در روزهای آتی احتمالا شاهد اصلاح جزیی قیمت یا تثبیت آن خواهیم بود. با این حال، در صورتی که قیمت کاردانو همچنان بالاتر از ۰.۳۲ دلار باقی بماند، احتمال تداوم رالی صعودی تا ۰.۳۸ دلار افزایش خواهد یافت.

در سمت مقابل، فشار فروش و برداشت سود توسط معامله‌گران می‌تواند قیمت را به زیر ۰.۳۲ دلار کاهش دهد. در این صورت ریزش می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۳۰ دلار) ادامه یابد که سطح مهمی برای گاوهاست و برای حفظ روند صعودی باید از آن دفاع کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین در تاریخ ۳ نوامبر (۱۲ آبان) از حمایت کلیدی ۰.۰۷ دلاری خود همتراز با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین) افزایش یافت. این امر نشان می‌دهد استراتژی معامله‌گران از فروش در زمان افزایش قیمت به خرید در کف تغییر کرده است.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه
نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، خریداران به دنبال حفظ قیمت دوج کوین بالاتر از ۰.۰۷ دلار هستند. اگر این سطح با موفقیت حفظ شود، مومنتوم افزایش یافته و احتمالا شاهد صعود تا مقاومت ۰.۰۸ دلار خواهیم بود. در این سطح انتظار می‌رود با مقاومت زیاد خرس‌ها مواجه شویم. با این حال، در صورت شکسته شدن این مقاومت مسیر برای صعود تا مقاومت روانی ۰.۱۰ دلار باز خواهد شد.

در سمت دیگر، اگر فروشندگان بخواهند از رالی صعودی دوج کوین جلوگیری کنند، باید قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بازگردانند. چنین اتفاقی زمینه را برای ریزش احتمالی تا حمایت ۰.۰۶ دلار فراهم خواهد کرد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا