اخبار عمومی

هنگ کنگ به دنبال ارائه ETF‌های اسپات کریپتو به سرمایه‌گذاران خرد

منطقه هنگ کنگ با توجه به درخواست‌های فعالان صنعت بلاکچین قصد دارد صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات کریپتویی و چگونگی ارائه آن‌ها به سرمایه‌گذاران خرد را بررسی کند. به نظر می‌رسد این منطقه به تلاش‌های خود برای ایجاد یک چارچوب قانونی جامع در بازار کریپتو ادامه می‌دهد تا به مرکز دارایی‌های دیجیتال در ناحیه آسیا و اقیانوسیه تبدیل شود.

به نقل از کوین دسک و کوین گیپ، کمیسیون اوراق بهادار و آتی هنگ کنگ (SFC) در حال بررسی ایده راه‌اندازی ETFهای اسپات کریپتویی و ارائه آن‌ها به سرمایه‌گذاران خرد است. جولیا لئونگ (Julia Leung)، مدیر اجرایی SFC، اعلام کرده است:

ما از پیشنهادهایی که سعی می‌کنند با استفاده از فناوری‌های نوآورانه، کارایی و تجربه مشتری را افزایش دهند استقبال می‌کنیم. اگر ریسک‌های این صندوق‌ها رفع شوند، مطمئنا آن‌ها را امتحان خواهیم کرد. رویکرد ثابت است و بسته به نوع دارایی تغییر نمی‌کند.

به نظر می‌رسد نظر قانون‌گذاران هنگ‌کنگ نسبت به حضور سرمایه‌گذاران خرد در بازار دارایی‌های دیجیتال با گذشت زمان تغییر کرده است. SFC در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۱) با محدود کردن سرمایه‌گذاران خرد از دسترسی به ETF‌های کریپتویی، مقرراتش را سخت‌تر کرد و این صندوق‌ها را فقط در اختیار سرمایه‌گذاران حرفه‌ای قرار داد که ارزش پورتفوی آن‌ها به حداقل ۸ میلیون دلار هنگ کنگ (۱ میلیون دلار آمریکا) می‌رسد.

آژانس مذکور سپس در ماه اکتبر (مهر) قوانین خود را به‌روزرسانی کرد تا به طیف وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران اجازه دهد در بازار اسپات و ETFها سرمایه‌گذاری کنند. طبق قوانین SFC، افراد باید ابتدا در یک آزمون شرکت کرده و حداقل سرمایه مورد نیاز را داشته باشند. شایان ذکر است این سرمایه کم‌تر از حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای است. SFC در گزارش خود اعلام کرده بود:

این سیاست با توجه به آخرین تحولات بازار و درخواست‌های صنعت کریپتو برای افزایش دسترسی سرمایه‌گذاران خرد به‌روزرسانی شده است تا به آن‌ها اجازه دهد با استفاده از واسطه‌ها به طور مستقیم و در امنیت به سپرده‌گذاری و برداشت دارایی‌های مجازی بپردازند.

تاکنون ETFهای فیوچرز کرپیتویی زیادی در هنگ کنگ و ایالات متحده راه‌اندازی شده‌اند، اما پذیرش آن‌ها در مقایسه با کل صنعت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نسبتا کم بوده است. از بین ETFهای هنگ کنگ برای مثال می‌توان به سامسونگ بیت کوین فیوچرز اکتیو (Samsung Bitcoin Futures Active) و «CSOP Bitcoin» و «CSOP Ether Futures» اشاره کرد که ارزش کل دارایی‌های آن‌ها به حدود ۶۵ میلیون دلار می‌رسد.

برای راه‌اندازی ETFهای اسپات، صادرکنندگان صندوق‌های کریپتویی فهرست‌شده باید پرونده‌های افشای ریسک خود را منتشر کنند. لیونگ تاکید کرده است:

از آنجا که اکوسیستم کریپتو قدم به قدم تکامل یافته و به مرحله‌ای رسیده که ما با آن راحت هستیم و مشکلی نداریم، پس خوشحال می‌شویم آن را در دسترس عموم سرمایه‌گذاران قرار بدهیم.

طبق قوانین دارایی‌های دیجیتال SFC، سرمایه‌گذاران خرد می‌توانند رمزارزهای بزرگی مثل بیت کوین و اتریوم را در صرافی‌های مجاز و قانونی معامله‌ کنند. در حال حاضر، صرافی OSL و HashKey متعلق به «BC Technology Group» تنها پلتفرم‌هایی در هنگ کنگ هستند که مجوز لازم برای معامله رمزارزها را دریافت کرده‌اند. علاوه بر این، هنگ کنگ قصد دارد قوانین مربوط به استیبل کوین‌ها را هم بین سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ معرفی کند.

تلاش هنگ کنگ برای ایجاد یک چارچوب قانونی

هنگ کنگ در ماه ژوئن (خرداد) یک چارچوب نظارتی جدید را برای دارایی‌های مجازی معرفی کرد تا بتواند موقعیت خود را به عنوان یک مرکز مالی مهم در جهان تثبیت کند. هدف هنگ کنگ از ارائه مقررات مذکور جذب شرکت‌ها و حمایت از سرمایه‌گذاران بود. این منطقه بعد از کلاهبرداری ۲۰۴ میلیون دلاری صرافی غیرقانونی JPEX روی قوانین و مقررات خود تاکید بیشتری کرد.

SFC هم تاکنون سیاست‌های زیادی را برای افزایش شفافیت پردازش درخواست‌های مربوط به صرافی‌های کریپتویی اجرا کرده است. اداره پولی هنگ کنگ (بانک مرکزی این منطقه) هم در حال بررسی این مسئله است که آیا بانک‌ها می‌توانند خدمات مربوط به نگهداری دارایی‌های دیجیتال را ارائه دهند یا خیر. در دسترس بودن چنین خدماتی مطمئنا نقش زیادی در پرورش و رشد اکوسیستم دارایی‌های دیجیتال دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا