صرافی غیرمتمرکزاخبار عمومی

شرکت dYdX در نسخه ۴ سودی از کارمزدها دریافت نمی‌کند؛ پرداخت کارمزدها به نفع عموم

شرکت توسعه‌دهنده صرافی غیرمتمرکز dYdX اعلام کرد هیچ کارمزدی از نسخه چهارم این پلتفرم برای خود دریافت نخواهد کرد و به دنبال تبدیل به پروژه‌ای عام‌المنفعه است. کارمزدها در نسخه ۴ صرف پاداش‌دهی به ولیدیتورها و استیکینگ خواهد شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از د بلاک، آنتونیو جولیانو (Antonio Juliano)، بنیانگذار و مدیرعامل dYdX در توییتی اعلام کرد قصد دارد این صرافی غیرمتمرکز را به شرکتی عام‌المنفعه تبدیل کند.

وی در این رابطه گفت:

شرکت دی‌وای‌دی‌اکس تریدینگ (dYdX Trading)، رسما ساختار خود را به روز کرده تا به یک شرکت عام‌المنفعه تبدیل شود. به عنوان توسعه‌دهندگان متن باز، ما در نسخه چهارم dYdX هیچ کارمزدی برای خود دریافت نمی‌کنیم و در مورد همسو شدن با جامعه جدی هستیم.

ساختار جدید صرافی dYdX یک روز پس از آن منتشر شد که رقیب آن، یعنی یونی سواپ اعلام کرد شروع به دریافت کارمزد ۰.۱۵٪ برای سواپ برخی از توکن‌ها در نسخه وب و کیف پول خود خواهد کرد. جولیانو در گفتگویی خاطر نشان کرد dYdX پیش از این تاییدیه تغییر ساختار خود را در ماه سپتامبر دریافت کرده و برای مدتی است روی تحقق این هدف تمرکز کرده است.

وی افزود:

این تنها یک گام دیگر در مسیر ما به سوی تمرکززدایی کامل است و بزرگترین گام در این مسیر، عرضه کامل زنجیره dYdX خواهد بود که واقعا به آن نزدیک شده‌ایم.

به گفته جولیانو، dYdX پیش از این به عنوان یک شرکت C Corp فعالیت می‌کرد. حالا به توجه به ساختار جدید و عام‌المنفعه بودن این شرکت، dYdX همچنان می‌تواند از فعالیت‌های خود سود کسب کند اما از نظر قانونی متعهد می‌شود سهام هیچ‌کدام از سهام‌داران به حداکثر نرسد.

به گفته بنیانگذار dYdX، در حالی که این صرافی غیرمتمرکز از نسخه چهارم خود هیچ درآمدی کسب نخواهد کرد، همچنان به کسب درآمد از نسخه‌های قبلی پروتکل خود مثل نسخه ۳ ادامه خواهد داد. البته وی انتظار دارد بیشتر فعالیت‌های معاملاتی به مرور و پس از راه‌اندازی به نسخه جدیدتر منتقل شوند.

نسخه چهارم صرافی dYdX در حال حاضر در فاز آزمایشی و به صورت تست‌نت در حال اجراست و انتظار می‌رود طی چند هفته آتی در شبکه اصلی راه‌اندازی شود. به گفته جولیانو، این نسخه در بلاکچین مبتنی بر شبکه کازماس dYdX با نام زنجیره dYdX یا همان dYdX Chain عرضه خواهد شد.

در طول سال‌های اخیر، شرکت دی‌وای‌دی‌اکس تریدینگ از طریق برخی از بخش‌های صرافی dYdX از جمله مدیریت دفتر سفارش، تعیین قابلیت‌های جدید و مدیریت قسمت فرانت اند این پلتفرم درآمد کسب می‌کرد. با این حال، به گفته جولیانو با عرضه نسخه ۴، مدیریت این صرافی به اعتبارسنج‌ها و نهادهای شخص ثالث زنجیره dYdX واگذار خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد با راه‌اندازی زنجیره dYdX، در نهایت کارمزدهای معاملاتی کاربران به اوپراتورهای نودها و پاداش‌دهی سپرده‌گذاران اختصاص داده خواهد شد.

جولیانو در واکنش به کاهش درآمد این شرکت پس از راه‌اندازی نسخه ۴ خاطر نشان کرد dYdX در طول ۶ سال اخیر درآمد خوبی کسب کرده است و حالا بر تمرکززدایی کامل متمرکز شده است.

وی افزود:

در واقع حالا می‌توانیم در راستای منافع عمومی عمل کنیم و این همان چیزی است که مدتی است در ماموریت‌هایمان برای دموکراتیک کردن دسترسی به فرصت‌های مالی به ویژه از طریق نرم‌افزار متن باز گفته‌ایم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا