متوسط مقالات

شرق آسیا پیشگام در فعالیت‌های کریپتویی؛ اروپا و آمریکای شمالی در انتهای صف!

با توجه به شاخص جدیدی که به تازگی مورد پذیرش عمومی در حوزه کریپتو قرار گرفته که اخیرا توسط شرکت اطلاعاتی بلاک چین یعنی Chainalysis منتشر شد، فعالیت‌های مربوط به حوزه ارز دیجیتال همچنان در حال شکوفایی در جای جای جهان هستند. محققان ارزش انتقالات خرده فروشی منتقل شده در زمینه ارز دیجیتال onchain، سپرده گذاری‌ها و واریزی‌های onchain ارز دیجیتال، حجم تبادلات همتا به همتا و انواع دیگر متدولوژی یا همان شیوه شناسی را  تدوین کرده و مورد بررسی قرار داده‌اند.

گزارش Chainalysis درباره جغرافیای کریپتو

Chainalysis اخیرا گزارش جدیدی را تحت عنوان جغرافیای سال ۲۰۲۰ کریپتو منتشر کرد که در اصل نتیجه مطالعاتی در زمینه بررسی و آزمودن ۱۵۴ کشور و روند شکوفایی و پذیرش ارز دیجیتال در این مناطق است. این شرکت با استفاده از لیست گسترده‌ای از دولت‌های ملی، یک شاخص پذیرش کریپتو را ایجاد کرده و بر اساس این شاخص می‌توان دید که تنها ۱۲ کشور در مقایسه با بقیه کشش بسیار پایینی دارند.

کشورهای ملی که بر اساس این شاخص پذیرش پایین‌ترین رتبه را دارند شامل افغانستان، الجزایر، کیپ ورد (Cape Verde)، چاد (Chad)، فیجی (Fiji)، لائوس، لیبی و مغولستان می‌شوند.

ده کشور برتر این لیست نیز با استفاده از چهار معیار منحصر به فرد که برای رتبه بندی رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند در جایگاه خود قرار داده می‌شوند. کشور برتری که با توجه به ارزش دریافتی onchain (یا همان زنجیره‌ای)، ارزش خرده فروشی زنجیره‌ای، تعداد سپرده‌ها و واریزی‌های زنجیره‌ای و حجم ترید همتا به همتا تا کنون بالاترین عملکرد را داشته اوکراین است.

پس از اوکراین به ترتیب کشورهای روسیه، ونزوئلا، چین، کنیا، آمریکا، آفریقای جنوبی، نیجریه، کلمبیا و ویتنام در رتبه‌های بعدی جای دارند. در گزارش Chainalysis به این امر اشاره شده است که: ارز دیجیتال واقعا به سطح جهانی شدن رسیده است.

نتایج این مطالعات نشان می‌دهند: کشورهای در حال توسعه فعالیت اساسی و بنیادی بالایی در حوزه ارز دیجیتال دارند. Chainalysis در ادامه اضافه می‌کند که:

ونزوئلا یک نمونه عالی از مواردی است که نشان می‌دهد پذیرش ارزهای دیجیتال در کشورهای در حال توسعه در حال افزایش بوده و علاوه بر این می‌توان دید که در این کشور شهروندان با استفاده از کریپتو در تلاش برای کاهش نابسامانی حاصل از بی‌ثباتی اقتصادی هستند. ونزوئلایی‌ها در هنگامی که دلیل وجود تورم، ارزش ارز فیات بومی کشور در حال سقوط است از ارزهای دیجیتال بیش از پیش استفاده می‌کنند.

نتایج حاصل از این مطالعه بر این موضوع تاکید دارد که تاکتیک حفظ ثروت در آفریقا و آسیای شرقی نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، Chainalysis می‌افزاید که تبادلات همتا به همتا در حوزه ارز دیجیتال یکی از عوامل بسیار مهم در روند پذیرش این ارزها در کشورهای در حال توسعه به حساب می‌آیند.

در بخشی که این گزارش موضوعات مربوط به آفریقا را پوشش می‌دهد، این شرکت اطلاعاتی بلاک چین عنوان می‌کند که دلیل اصلی پذیرش کریپتو در سرتاسر این قاره بزرگ هر دو عامل حواله‌ها و کاهش ارزش ارز هستند. این مطالعات خاطر نشان می‌کنند که پلتفرم‌های اصلی تریدینگ ارز دیجیتال هم اکنون به آفریقا به چشم یک فرصت نگاه می‌کنند.

Chainalysis با جزئیات بیان می‌کند که مناطق آفریقایی مثل کنیا، نیجریه و آفریقای جنوبی بیش از سایر مناطق این قاره در حال پذیرش کریپتو هستند. آسیای مرکزی و جنوبی و اقیانوسیه (CSAO) نیز توسط فعالیت مطالعاتی Chainalysis پوشش داده شده‌اند و به گفته محققان، روند رشد در این مناطق بسیار قوی و قدرتمند است.

کاربران کریپتو در سراسر جهان

منطقه CSAO شاهد پذیرش گسترده مقررات مربوط به حوزه ارز دیجیتال در کشورهای مختلف است. CSAO پنجمین منطقه فعال در سراسر جهان از نظر فعالیت‌های زمینه ارز دیجیتال است و در طول ۱۲ ماه گذشته بیش از ۴۱ میلیارد دلار ارسال و ۴۰ میلیارد دلار مبالغ دریافتی در این ناحیه وجود داشته است.

شرق آسیا در حقیقت از نظر فعالیت‌های مربوط به حوزه ارز دیجیتال بزرگترین بازار کریپتو دنیا به حساب می‌آید که ۳۱ درصد از کل معاملات ارز دیجیتال را در سال گذشته به خود اختصاص داده بود. آدرس‌های کریپتو که مربوط به حساب‌های کاربری ناحیه شرق آسیا می‌شوند نشان دهنده مبلغ ۱۰۷ میلیارد دلار دریافتی هستند.

داده‌های انباشته شده در آسیای شرقی ۷۷ درصد بزرگ‌تر از فعالیت کریپتو در شمال و غرب اروپا هستند. طبق گزارش Chainalysis آسیای شرقی تحت سیطره تریدرهای حرفه‌ای و استیبل کوین ها قرار دارد. میزان استفاده از استیبل کوین ها در شرق آسیا در مقایسه با سایر مناطق جهان قابل جای گرفتن در نمودارها نیست.

شرق اروپا با توجه به رتبه بندی جهانی جایگاه چهارم را از نظر فعالیت‌های حوزه کریپتو به خود اختصاص داده است و همچنین دو کشور برتر لیست Cainalysis از نظر رتبه بندی شاخص پذیرش و استفاده از کریپتو یعنی اوکراین و روسیه را نیز در خود جای داده است. Chainalysis اظهار می‌کند که شرق اروپا سطح بسیار خوب و بنیادی از پذیرش ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد.

یکی از دلایل مهمی که اوکراین و روسیه این مقام را از بین کشورهای دنیا از نظر فعالیت‌های حوزه ارز دیجیتال به دست آورده‌اند این است که فرایند پذیرش در این کشورها در شرایط عدم اطمینان قانونی شکل گرفته است. برای مثال می‌توان دید که به گفته Chainalysis در اوکراین هیچ قوانینی در حیطه ارزهای دیجیتال وضع نشده‌اند و با این حال دولت فعالیت‌های مربوط به حوزه کریپتو را زیر نظر دارد.

آمریکای لاتین در حوزه فعالیت‌های زنجیره‌ای یا onchain فضای کوچک‌تری را به خود اختصاص داده است و روند پذیرش ارز دیجیتال در این بخش در تضاد با بقیه مناطقی که ذکر کردیم کمتر است. آمریکای لاتین در چهارچوب زمانی یک ساله خود مبلغ ۲۵ میلیارد دلار ارسال و ۲۴ میلیارد دلار دریافتی داشته است.

Chainalysis تاکید می‌کند که در هر بازه ۳۰ روزه، آمریکای لاتین ۵ تا ۹ درصد از کل فعالیت صورت گرفته در حوزه کریپتو را به خود اختصاص می‌دهد. با وجود اینکه شرکت اطلاعاتی ما اعلام می‌کند که این ناحیه یکی از داغ‌ترین بازارها را دارد اما بر اساس مناطق مورد بررسی روند مطالاعاتی ما این ناحیه دومین منطقه دارای پایین‌ترین نرخ رشد بین مناطق مورد مطالعه محققان است.

شرکت مناظره‌ای کریپتو اعلام کرده است که آسیای میانه جزء مناطق کوچک‌تر در اکوسیستم ارز دیجیتال به حساب می‌آید و این ناحیه در مقایسه با مناطق دیگر دنیا دومین بخش کوچک از نظر فعالیت کریپتو است. طبق مطالعات صورت گرفته در گزارش جغرافیای سال ۲۰۲۰ کریپتو، ترکیه بیشترین میزان فعالیت کریپتو را در خاورمیانه به خود اختصاص داده است. از بین ۱۵۴ کشور مورد بررسی Chainalysis ترکیه رتبه ۲۹ ام را در شاخص پذیرش کریپتو به خود اختصاص داده است.

Chainalysis به این موضوع اشاره می‌کند که با توجه به سقوط ارزش لیر ترکیه شاهد این هستیم که ترکیه به یکی از قدرتمندترین پذیرندگان کریپتو مبدل شده است. بحران ارز فیات ناشی از قدرت نمایی رئیس جمهور این کشور، رجب طیب اردوغان، موجب به وجود آمدن کوه‌های عظیم قرض ارز خصوصی خارجی در این کشور شده‌اند.

در انتهای این گزارش، Chainalysis به بررسی شمال آمریکا (ایالات متحده و کانادا) می‌پردازد که سرمایه گذاران خریدار و نگهدارنده محافظه کارانه و سرمایه گذاران نهادی و موسساتی را در خود جای داده‌اند. آمریکای شمالی مبلغ ۵۲ میلیارد دلار ارسال شده و به همین میزان مبلغ دریافت شده را در طول مدت زمان ۱۲ ماهه به حساب خود اختصاص داده است.

Chainalysis می‌گوید:

آمریکای شمالی سومین منطقه فعال از نظر حجم انتقالات ارز دیجیتال onchain در زنجیره بوده و درست بعد از شمال و غرب اروپا و پس از آسیای شرقی قرار گرفته است. آدرس‌های مربوط به شمال آمریکا ۱۴ درصد از کل فعالیت‌های حوزه کریپتو را بر اساس مطالعات صورت گرفته شرکت ما به خود اختصاص می‌دهند.

Chainalysis علاوه بر این اعلام می‌کند که:

آمریکای شمالی میزبان طبقه رو به رشدی از سرمایه گذاران نهادی نیز هست که حتی انتقال ارزهای دیجیتال بیشتری را با این کار به انجام می‌رساند.

اتحاد کریپتویی

علاوه بر این، Chainalysis تاکید می‌کند که تعدادی از مناطق جهان با هم اتحاد کریپتو تشکیل داده‌اند. بر اساس جزئیات گزارش جغرافیای سال ۲۰۲۰ کریپتو می‌توان دید که آمریکای شمالی، شمال و غرب اروپا (NWE) با یکدیگر یک بازار شبه مشترک را تشکیل داده‌اند و همچنین ترید و مبادلات عظیم و سنگینی نیز با شرق آسیا دارند.

بخش شمال و غرب اروپا دارای یک بازار حرفه‌ای قدرتمند است اما فعالیت‌های غیرقانونی با ابعاد شگفت آوری نیز در این ناحیه صورت می‌گیرند. با در نظر داشتن فعالیت‌های حوزه ارز دیجیتال می‌توان گفت که ناحیه NWE در دومین رتبه بعد از شرق آسیا جای دارد. ناحیه NWE به اندازه ۱۷ درصد از کل معاملات ارز دیجیتال را شامل می‌شود.

ناحیه NWE نشان دهنده ویژگی‌های کاراکتری و شخصیتی مشابهی با آمریکای شمالی در حیطه بازرگانان نهادی و حرفه‌ای است. با این حال، فعالیت کریپتو ناحیه شمال و غرب اروپا عمدتا توسط باج افزارها و دارک نت به انجام می‌رسد.

مطالعات ۱۳۰ صفحه‌ای این شرکت اطلاعاتی نشان می‌دهند که پذیرش کریپتو و فعالیت‌های این حوزه به صورت چشمگیری در مناطق خاص رشد کرده‌اند. تعدادی از کشورهای دیگر و مقامات منطقه‌ای نیز به تازگی از ظهور تکنولوژی ارز دیجیتال آگاه شده‌اند و در مقایسه با سایرین در حال ورود به این فضا هستند.

امروزه در سال ۲۰۲۰، شرق آسیا شاه تاج دار فعالیت‌های حوزه کریپتو در پهنه جهان به حساب می‌آید و NWE درست در رتبه دوم قرار دارد. این گزارش با یک جدول شاخص کریپتو تعاملی خاتمه پیدا می‌کند که کلیه تحلیل‌های ۱۵۴ کشور مورد بررسی را در طول سال نشان می‌دهد.

نظر شما در مورد سلطه شرق آسیا در حوزه ارز دیجیتال و گزارش جغرافیای سال ۲۰۲۰ کریپتو چیست؟ نظرات خودتان را در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید.

منبع
bitcoin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا