اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومیتحلیل اقتصادی

شخصی با ارسال اتر به سلبریتی‌ها، آنها را در لیست ناقضین تحریم تورنادوکش قرار داد

دیروز خبر تحریم میکسر تورنادو کش و برخی آدرس‌های استفاده‌کننده از آن منتشر شد. حال فردی تصمیم گرفته است که در حرکتی اعتراضی اترهای خود از تورنادوکش را برداشت کرده و به چند کیف پول متعلق به افراد شناخته‌شده در سطح جهان انتقال دهد تا بدین صورت آن‌ها را در لیست کسانی که از تورنادوکش استفاده کرده‌اند، اضافه کند. این در حالی است که ویتالیک بوترین خالق اتریوم نیز با اعتراض به این تحریم اعلام کرد که در کمک به مردم اوکراین از تورنادو کش استفاده می‌کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از The Block، فردی از یکی از آدرس‌های تحت تحریم Tornado Cash به ارسال مقادیر اندک اتر به چندین کیف پول متعلق به افراد شناخته‌شده جهان پرداخته است تا بدین صورت آن‌ها را در لیست کسانی که از تورنادوکش استفاده کرده‌اند، اضافه کند. به نظر می‌رسد که این اقدام نوعی اعتراض علیه تحریم‌های آمریکا علیه تورنادوکش محسوب شود.

طبق گفته جوزف دیلانگ (Joseph Delong) مدیر ارشد فناوری Astaria و مدیر ارشد فناوری سابق سوشی‌سواپ، فردی در حال ارسال ۰.۱ اتر به چندین کیف پول کریپتو و به ویژه کیف پول‌های افراد معروف حوزه کریپتو و دارای اسم ENS است. این مقدار به کیف پول آنتونی ساسانو هم‌بنیانگذار EthHub، یکی از معامله‌گران ناشناس کریپتو به اسم Loomdart و برایان آرمسترانگ مدیرعامل کوین‌بیس و چند سلبریتی و هنرمند ارسال شده است. جیمی فَلِن مجری برنامه معروف تلویزیونی، لوگان پاول یوتیوبر معروف و رندی زاکربرگ خواهر مارک زاکربرگ نیز این مقدار اتر را دریافت کرده‌اند.

اترهای مذکور از کیف پول‌هایی ارسال شده‌اند که روز گذشته تحت تحریم خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته‌اند. این فرد آدرس اتر این سلبریتی‌ها را از سرویس نام اتریوم (ENS) که به نام آن‌ها ثبت شده، برداشته است. حال آن‌که ممکن است صاحب آن آدرس واقعا خود آن شخص سرشناس نباشد.

اگرچه فردی که این اقدام را انجام داده، خود را معرفی نکرده است، اما این موضوع نشان می‌دهد که با تحریم‌های اخیر به مشکل برخورده و با آن مخالف است. بسیاری از طرفداران کریپتو علیه این تحریم‌ها موضع گرفته و آن را نظارت و دسترسی بیش از حد دولت به منظور تحریم یک پروتکل خوانده‌اند.

اریک وورهیس (Eric Voorhees) موسس شیپ‌شیفت روز گذشته در توییتر نوشته است:

واقعیت این است که تورنادوکش نه یک فرد است و نه یک نهاد تجاری، بلکه یک ابزار نرم‌افزاری متن باز است. تورنادوکش را نمی‌توان تحریم کرد زیرا نمی‌تواند به درخواست‌های حقوقی یا شکایت‌ها پاسخ دهد. در واقع شهروندان آمریکایی که به دنبال حریم خصوصی هستند تحریم شده‌اند.

این تحریم‌ها کاربران کریپتو بسیار زیادی را تحت تأثیر قرار داده است. برای مثال، شرکت سیرکل (Circle) که مسئول اجرای استیبل کوین USDC است، استخری از استیبل کوین USDC که در کیف پول‌های تحت تحریم حضور داشته را مسدود کرده است. این موضوع به معنای آن است که بسیاری از کاربران کریپتو که تراکنش‌های کاملا قانونی انجام می‌دهند نیز شاهد مسدود شدن سرمایه خود بوده‌اند.

مارتین کوپلمان (Martin Köppelmann) هم‌بنیانگذار Gnosis در توییتر نوشته است:

به نظر می‌رسد که USDC قراردادهای تورنادوکش را در بلک لیست و فهرست غیرمجاز خود قرار داده است. این موضوع بدان معنا است که اگر در تورنادوکش USDC واریز و سپرده‌گذاری کرده‌اید، دیگر نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. حتی اگر تمام تراکنش‌های شما کاملا قانونی باشد.

ویتالیک بوترین: برای کمک به اوکراین از تورنادو کش استفاده کرده‌ام

ویتالیک بوترین خالق اتریوم در توییتی اعلام کرد که او هم از میکسر تورنادو کش برای کمک به مردم اوکراین استفاده کرده است. او این اظهار نظر را بدین منظور مطرح کرده است که نشان دهد استفاده از تورنادو کش صرفا برای اهداف خرابکارانه و پولشویی نیست بلکه برای اهداف درست و انسان دوستانه نیز می‌توان از آن استفاده کرد. این اظهار نظر ویتالیک به نوعی مخالفت او را با تصمیم تحریم این پلتفرم بیان می‌کند.

منبع
theblock

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا