اخبار خارجی

افزایش کارمزد تراکنش های اتریوم تا ۳۰ دلار؛ علت چیست؟!

شبکه اتریوم هم چنان با روزهای نامشخص ازدحام مواجه است. این موضوع باعث شده است که تراکنش ها به کارمزد بسیار بیشتری نیاز داشته باشند که بعضاً تا ۳۰ دلار نیز می‌رسند.

رقابت شدید برای بلاک ها منجر به افزایش کارمزد شده است

طبق گزارش کاربران، کارمزد تراکنش ارسال اتر در بعضی از بلاک‌ ها تا ۳۰ دلار افزایش یافته است. افزایش کارمزدها به صورت تصادفی و نادر بود و در حال حاضر، کارمزدها به کمتر از ۰.۱۰ دلار برگشته است.

eth

این رویداد نشان داد که شبکه اتریوم هم چنان دارای اقتصاد رقابتی برای منابع می‌باشد که در طول دوره های فعالیت زیاد این شبکه، نمود پیدا می‌کند.

افزایش بار آیتم های کلکسیونی و دیفای بر روی اتریوم

چندین دلیل وجود دارد که می‌تواند منجر به افزایش کارمزد شود، به طوری که ارسال کوین ها و توکن ها برای کاربران معمولی تقریبا غیرممکن می‌شود. یکی از این دلایل، کاهش سرعت ماینینگ بود، زیرا سختی شبکه به دلیل ویژگی عصر یخبندان ماینینگ به تدریج افزایش می‌یابد. هرچند انتظار می‌رود که عصر یخبندان بار دیگر به تعویق بیافتد، و تولید اتر کاهش یابد.

دلیل دیگر، عرضه اخیر توکن های غیرقابل تعویض ERC-271 بر بستر بازار آیتم های کلکسیونی گادز آنچیند (Gods Unchained) بود.

eth1

آیتم های کلکسیونی کریپتو در گذشته نیز باعث اختلال در شبکه شده اند. اما اکنون فعال ترین قرارداد هوشمند بار دیگر تتر (USDT) می‌باشد.

دلیل دیگر افزایش ناگهانی فعالیت شبکه، فعال شدن قراردادهای هوشمند مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای می‌باشد. با کاهش قیمت اتر از ۱۸۰ به ۱۴۵ دلار، قوانین نقد شوندگی و هم چنین سایر مکانیزم های وام دهی ارز دیجیتال فعال شدند. این قراردادهای هوشمند شاید تمایل داشته باشند تا کارمزد بیشتری پرداخت کنند تا سریعتر انجام شوند.

eth2

به طور کل، استفاده روزانه از شبکه اتریوم از بیشترین میزان خود در ماه می که بیش از ۹۴ درصد ظرفیت تراکنشی اشغال شده بود، کاهش یافته است. استفاده فعلی از شبکه تقریبا به طور میانگین ۸۴ درصد می‌باشد. اما هم چنان شرایطی وجود دارد که طی آن، تراکنش بلاک بعدی ضروری است.

چنین شرایط ازدحام برای اتریوم طی جنون ICO ها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز رخ داده است. در روزهای اوج ICO ها و توزیع توکن ها، تراکنش های معمولی چندین ساعت طول می‌کشیدند و یا به پرداخت گس بسیار بیشتری نیاز داشتند. در حال حاضر، شبکه اتریوم شاهد بازی فوموی دیگری نیست که یکی از رویدادهای پرمصرف گس می‌باشد. به علاوه، پروژه ها و برنامه های غیرمتمرکز در حال انتقال به سایر شبکه ها می‌باشند تا گس غیرضروری پرداخت نکنند. قیمت اتر پس از اصلاح اخیر به ۱۴۹.۳۹ دلار کاهش یافت.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا