🔴 فاز صفر اتریوم ۲ به طور رسمی راه اندازی شد

فاز صفر اتریوم ۲ که خیلی وقت بود منتظر آن بودیم، بالاخره راه اندازی شد.

این ارتقاء برای امنیت و مقیاس پذیری دومین رمز ارز بازار ارزهای رمزنگاری شده انجام شد. این واقعه به معنی گسترش بیکن چین (Beacon Chain) است – نوعی ستون فقرات برای شبکه اتریوم ۲ یا ETH2، که جنسیس بلاک آن در تاریخ ۱ دسامبر (۱۱ آذر ۹۹) در ساعت ۱۲:۰۰ به وقت هماهنگ جهانی (UTC) تولید ‌شد.

بیکن چین پاداش‌های استیکینگ را برای سرمایه گذاران فراهم کرده که به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون دلار اتر در قرارداد واریز استیکینگ اتریوم ۲ سرمایه کرده‌اند.

جاستین دریک (Justin Drake) محقق اتریوم ۲ در بنیاد اتریوم، به The Block گفته:

امروز روزی است که سفرمان را شروع می‌کنیم. هیجان انگیز است که ما از روز اول ۴ نوع کلاینت اتریوم ۲ داریم؛ LightHouse، Nimbus، Prysm و Teku”

این راه اندازی به سرعت به مقدار استیک مورد نظر خود رسید. ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم، درباره اولین بلاک شوخی کرده و گفته که هیچ پیام معنی داری در این بلاک وجود ندارد (خطاب به جنسیس بلاک بیت کوین که پیامی مخفی در خود داشت).

بزرگ‌ترین تغییر در اتریوم ۲، معرفی الگوریتم گواه اثبات سهام (POS) در شبکه است. اتریوم قبلا کاملا بر روی گواه اثبات کار متکی بود. POS روشی است که برای امن کردن شبکه، انرژی کمتری مصرف می‌کند و این کار را به جای حل مسائل رمزنگاری شده توسط قدرت محاسباتی، با استفاده از ولیدیتورها یا تایید کنندگانی که اتر را در قرارداد واریز قفل می‌کنند انجام می‌دهد.

ورود به گواه اثبات سهام، راه را برای ارتقاهای آینده (مثل شاردینگ که مقیاس پذیری را افزایش می‌دهد) هموار می‌کند. اکنون مقدار اتر استیک شده تا فاز ۱.۵ اتریوم ۲، قفل خواهد شد، که احتمالا بین اواخر سال ۲۰۲۱ تا اوایل ۲۰۲۲ عرضه می‌شود. فاز ۱.۵ باعث می‌شود که شبکه اصلی و فعلی اتریوم، با بیکن چین و سیستم شاردینگ یکپارچه شود.

این راه اندازی مخصوصا برای کسانی که در جامعه دیفای فعالیت می‌کنند، بسیار مهم است. انفجار دیفای در سال ۲۰۲۰، باعث ایجاد ازدحام زیادی در شبکه اتریوم شد و کارمزد گس نیز افزایش یافت.

سایت اتر اسکن اخیرا برای زنجیره بیکن صفحه جداگانه ای به اسم beaconscan ایجاد کرده است که تمامی اطلاعات زنجیره بیکن را می توانید داخل این صفحه مشاهده کنید.

 

 

آیا ریزش بازار واکنشی به راه اندازی اتریوم ۲ بود؟

با ورود اتریوم ۲ و ایجاد اولین بلوک در این شبکه، قیمت‌ها در بازار ریزش ناگهانی را تجربه کردند. در میان ده رمز ارز برتر بازار، قیمت بیت کوین ۱۴۵۰ دلار در صرافی ها کاهش یافت و به ۱۸۴۰۰ دلار رسی و ریزش ۵ درصدی را به ثبت رساند، قیمت اتریوم حدودا ۱۰ درصد کاهش یافت. ریپل با ۱۲ درصد، کاردانو با ۱۵ درصد جزو آلتکوین‌های برتر بازار بودند که ریزش ناگهانی را به ثبت رساندند. در حال حاضر قیمت هر واحد ارز دیجیتال بیت کوین معادل ۱۸۷۰۰ دلار معامله می‌شود و قیمت رمز ارز اتر به ۵۸۰ دلار رسیده است.

هنوز اخباری در دسترس نیست که این ریزش به دلیل لین اتفاق بوده باشد اما به نظر می رسد دست هایی در بازار وجود دارند که منتظر چنین فرصتی برای دستکاری بازار بوده اند.

 


منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر