مبتدی مقالات عمومی

۹۰ درصد کیف پول های اتریوم با ضرر مواجه هستند!

اتریوم (ethereum) به شدت از قله تاریخی خود فاصله دارد و بسیاری از سرمایه گذاران آن تا به حال ضرر کرده اند. این ارز دیجیتال که از لحاظ حجم بازار دوم است، با قله تاریخی ۱۴۳۱ دلاری خود که در اوایل ژانویه به آن رسید، فاصله زیادی دارد و حدودا ۹۰ درصد افت کرده است. قیمت اتریوم در لحظه این نوشتار بنا بر گزارش سایت میهن بلاک چین حدود ۱۳۰ دلار آمریکا می باشد.

بنا بر گزارش یک سازمان جمع آوری اطلاعات بلاکچین (blockchain) با نام IntoTheBlock، این افت قیمت شدید باعث شده که ۹۰ درصد آدرس های اتریومی حال با ضرر مواجه باشند. قیمت اتریوم، حال پایین تر از متوسط قیمت زمان ارسال و یا خرید این کوین ها (coin) می باشد. پس می توان گفت که ۹۰ درصد از آدرس های اتریومی، کوین های خود را با قیمت بالاتری از قیمت کنونی این ارز تهیه کرده اند. تعداد زیادی از این آدرس ها، کوین های خود را در دامنه قیمتی بین ۲۱۱ تا ۵۳۰ دلار خریداری کرده اند.

حدود ۳.۵۸ میلیون آدرس، کوین های خود را در دامنه قیمتی ۷۴۵ تا ۱۳۴۰ دلار خریده اند. اتر (ether) از زمان راه اندازی خود تا به حال، تنها برای ۶ ماه بالای ۷۴۷ دلار معامله شده است. تنها حدود ۸ درصد آدرس های اتریومی از خرید خود سود کرده اند و کوین های خود را با قیمتی کمتر از قیمت حال حاضر اتریوم تهیه کرده اند. ۱.۷۸ درصد از آدرس ها هم تقریبا در حالت سر به سر قرار دارند و تقریبا با همین قیمت حال حاضر کوین های خود را تهیه کرده اند.

اکثر آدرس هایی که سود کرده اند، اتریوم را در دامنه قیمتی ۰ تا ۱۳۰ دلار خریداری کرده اند. اینها اکثرا خریداران اولیه ای هستند که اتر را بین آگوست و دسامبر ۲۰۱۵ خریداری کرده اند، زمانی که این ارز دیجیتال تنها چند سنت قیمت داشت. در حالی که تعداد این آدرس ها کم است، حجم اتریوم نگهداری شده در آنها بسیار بالا می باشد.

این آدرس هایی که در سود هستند تقریبا ۳۱.۲۴ درصد از کل اتریوم های نگهداری شده در آدرس ها را تشکیل می دهند. این یعنی مقداری در حدود ۳۴ میلیون اتر و یا حدودا ۴ میلیارد دلار. این سرمایه گذاران که شاهد آب شدن سود های عظیم خود هستند، اگر همچنان شاهد افت قیمت اتر باشند و قیمت این ارز به زیر صد دلار برسد، احتمالا اقدام به خالی کردن کیف پول های خود خواهند کرد و این فشار نزولی بیشتری را بر این ارز دیجیتال تحمیل خواهد کرد.

نیمه دوم بی رحم برای اتریوم 

اتریوم

تعداد آدرس های سودآور در انتهای سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ و زمانی که اتر با قیمتی حدود ۳۶۰ دلار معامله می شد، ممکن است بیشتر بوده باشد. این ارز دیجیتال یک صعود ۱۲۰ درصدی را در شش ماه اول ۲۰۱۹ تجربه کرد و در شش ماه دوم با یک افت ۵۴ درصدی مواجه شد.

اتریوم تنها ارزی نبوده که در این اواخر با فشار فروش مواجه شده است. بسیاری از ارز های دیگر بازار از جمله بیت کوین (bitcoin) هم همین طور بوده اند. اما قیمت بیت کوین را اگر بر مبنایی سالانه مورد محاسبه قرار دهیم، هنوز هم حدودا ۱۰۳ درصد بالاتر از سال قبل است. بررسی قیمت اتریوم بر مبنای سالیانه، نشان می دهد که این ارز نسبتا در ضرر می باشد.

بعضی بر این باورند که مشکلات مقیاس پذیری این آلتکوین بزرگ باعث کاهش قیمت آن شده است و این امر باعث شده که اعتماد سرمایه گذاران به آن کم شود. ارتقا های اتریوم مرتبا به تاخیر انداخته شده است و انتقال از الگوریتم (algorithm) گواه اثبات کار (proof of work) به گواه اثبات سهام (proof of stake) که قرار بود اوایل امسال انجام شود، هنوز انجام نشده است. اینها همه مزید بر علت شده اند.

در گواه اثبات کار، ماینر ها (miners) با هم رقابت می کند تا معمای مورد نظر را حل کنند و پاداش دریافت کنند. در گواه اثبات سهم رقابتی در کار نیست و هر کس که اتریوم بیشتری را نگهداری کند و سهم بیشتری در پروژه داشته باشد، موفق تر خواهد بود.

بازار انتظار دارد که امروز در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۰ ارتقای دیگری صورت بگیرد. فروش اتر توسط نگهدارندگان اولیه نیز ممکن است باعث کاهش قیمت شده باشد. گزارش ها حاکی از آن است که یک آدرس که تاریخ ایجاد آن به ۲۰۱۵ برمی گردد، در چهار ماه اخیر حدودا ۳۰۰۰۰۰ اتر را به صرافی ها وارد کرده است.

نظر شما در مورد وضعیت حال حاضر این ارز دیجیتال بزرگ چیست؟ آیا اتریوم احیا خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا