متوسط مقالات عمومی

معرفی بهترین برنامه های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم

اتریوم بدون شک سلطان قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز است. در حال حاضر، اتریوم میزبان بیش از ۹۰ درصد برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند است و این رقم در حال افزایش نیز است. برنامه های غیرمتمرکز اتریوم برنامه‌هایی هستند که در آنها هیچ نهادی قدرت کنترل برنامه را در اختیار ندارد زیرا بر بستر دفترکل توزیع شده یا همان بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود.
بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز اتریوم در آینده موفق و به صورت روزانه و معمول به کار گرفته خواهند شد. از اینرو تصمیم گرفتیم که چند برنامه غیرمتمرکزی که عملکرد خوبی دارند را به شما معرفی کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

این مقاله در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۹ به روز رسانی شده است

بهترین برنامه های غیرمتمرکز اتریوم

بهترین برنامه های غیرمتمرکز اتریوم

در سال‌های اخیر به وضوح شاهد شکوفایی شبکه اتریوم در بسیاری از زمینه‌ها بوده‌ایم. از عوامل مهمی که در پیشرفت پلتفرم‌های قرارداد هوشمند اتریوم موثر بودند می‌توان به دیفای (DeFi)، اکسچنج‌های غیرمتمرکز، استیبل کوین‌ها، راه‌حل‌های مقایس‌پذیری لایه 2 بلاک چین، توکن‌های تعویض‌ناپذیر (non-fungible tokens) و خیلی موارد دیگر اشاره کرد.

با توجه به این مطلب و افزایش سرعت تعداد پروژه‌های امیدوارکننده در بستر اتریوم، این فضا به شدت رقابتی شده و بعضی وقت‌ها هم کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد. برای آشنایی بیشتر شما در ادامه معروفترین برنامه های غیرمتمرکز اتریوم را معرفی می‌کنیم.

کامپوند (Compound)

برنامه کامپوند

برنامه کامپوند Compound یکی از بهترین برنامه های غیرمتمرکز اتریوم در سال ۲۰۱۹ است. توسعه دهندگان این برنامه در حال ایجاد مجموعه‌ای از برنامه‌ها هستند تا وام‌دهی (Lending) و وام‌گیری (Borrowing) ارز دیجیتال را امکان پذیر سازند. اگر ارز دیجیتال دارید می‌توانید ارز دیجیتال خود را وام دهید تا سود چشمگیری دریافت کنید. برای مثال در حال حاضر می‌توانید با وام دهی DAI سود سالانه ۱۱ درصدی و با وام دهی USDC سود سالانه ۸ درصدی دریافت کنید. هم چنین می‌توانید بدون نیاز به انجام مراحل تایید هویت و سایر کاغذبازی های مرسوم از این پلتفرم وام دریافت کنید.

پروژه Balancer

برنامه بالانسر

با عملیاتی شدن این پروژه روی شبکه اصلی اتریوم در ابتدای امسال، Balancer را می‌توان یک پروتکل ساخت بازار به صورت اتوماتیک (AMM)‌ دانست که به کاربران اجازه می‌دهد استخرهای نقدینگی شخصی‌سازی شده داشته باشند. پروتکل AMM در حال حاضر فقط استخرهای دو توکنی (two-token pools) را با نسبت ارزش یک به یک پشتیبانی می‌کند؛ درحالی که استخرهای Balancer می‌توانند تا ۸ توکن را با هر ارزش دلخواه پشتیبانی کنند.

این مدل به فراهم‌کنندگان نقدینگی قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری در نحوه دریافت کارمزد می‌دهد و آن‌ها اختیار بیشتری در نحوه استفاده از توکن خود بر پایه شبکه اتریوم خواهند داشت. Balancer علاوه بر این، یک کمپین استخراج نقدینگی هم معرفی کرده که به کاربرانش در ازای راه‌اندازی این پروتکل، توکن BAL پاداش می‌دهد.

پروژه renBTC

تلاش برای توکنیزه کردن بیت کوین در بستر شبکه اتریوم رو به افزایش است، اما بخش ERC20 BTC مدت‌هاست که توسط پروژه‌هایی مثل WBTC به طور متمرکز کار می‌کند و سرمایه‌های اساسی بیت کوین در اختیار BitGo است.

تعداد درخواست‌ها برای پروژه‌های توکنیزه کردن بیت کوین بسیار زیاد شده که قابل اعتماد نیستند و تیم Ren‌ توانسته با renBTC آن‌ها را پاسخ دهد. کاربران با استفاده از شبکه RenVM می‌توانند توکن renBTC را با نسبت یک به یک با بیت کوین واقعی، بدست آورند. جنبه مثبت پروژه این است که از این بیت کوین توکنایز شده می‌توان در پروژه‌های دیفای مثل صرافی Uniswap استفاده کرد.

برنامه Ethlance

برنامه Ethlance

برنامه Ethlance همانند آپ لینک (Uplink) بازاری برای جویندگان شغل است.
هرچند Ethlance برخلاف آپ لینک، بازار غیرمتمرکزی برای کاریابی و استخدام فریلنسرها می‌باشد که بر بستر اتریوم است.
نکته ای که باعث جالب تر و شفاف تر شدن Ethlance می‌شود این است که هیچ هزینه ثبت نام یا حق کمیسیونی دریافت نمی‌کند زیرا کاملا غیرمتمرکز است. این برنامه دارای کارمزد خدمات صفر درصدی است و هیچ کارمزدی از تراکنش بین فریلنسرها و کارفرمایان دریافت نمی‌کند.

اما با این حال، شما باید هزینه‌های گس شبکه اتریوم را پرداخت کنید. اگرچه ممکن است که استفاده از آن و دریافت خدماتش با کمی دشواری همراه باشد، اما هنگامی که اتریوم مدل گواه اثبات سهام را فعال سازی کند، استفاده از خدمات آن بسیار ساده‌تر خواهد شد.

پروژه Loopring Pay

با بیشتر شدن محبوبیت شبکه اتریوم، این پلتفرم برای پاسخ به حجم تقاضای موجود، بیش از هر زمان دیگری نیاز به راه‌حل‌های مقایس‌پذیری لایه ۲ دارد. اینجاست که Loopring Pay وارد عمل می‌شود.

این پروژه توسط تیم Loopring ساخته شده و کاربران با استفاده از آن می‌توانند به طور رایگان، اتر و سایر تراکنش‌های ERC20 را به صورت لحظه‌ای ارسال کنند و هم اکنون هم در دسترس کاربران قرار دارد. این سرویس بر پایه تکنولوژی zkRollups که یک ابزار مقیاس‌پذیری لایه ۲ است ساخته شده که اطلاعات را روی زنجیره اصلی ذخیره می‌کند؛ اما محاسبات را خارج از زنجیره به صورت ناشناش و ایمن انجام می‌دهد. این مراحل جزء امیداورکننده‌ترین راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم هستند و Loopring Pay قابلیت‌های واقعی آن‌ها را نشان می‌دهد.

برنامه آراگون (Aragon)

پروژه آرگون در اتریوم

آراگون یک پروژه فوق العاده بلندپروازانه است که به دنبال رفع محدودیت مدیریت کسب و کار محلی است. امروزه اکثر کسب و‌ کارها در یک کشور واحد شکل می‌گیرند و بدین ترتیب پایبند قوانین و مقررات آن کشور هستند. این شرایط باعث می‌شود مدیریت سخت تر شود زیرا روز به روز کارمندان بیشتری درصدد این هستند که برای گذران زندگی خود به صورت دورکاری کار کنند.

آراگون تمام تلاش خود را بر پشتیبانی از کارفرمایان آینده برای ایجاد سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، معطوف می‌کند. در اصل، آراگون با در نظر گرفتن قابلیت های اینترنت در ایجاد و مدیریت مشاغل از راه دور طراحی و اجرا شده است.آراگون یک برنامه غیرمتمرکز برای ایجاد و مدیریت سازمان های مستقل غیرمتمرکز یا همان DAO ها است.
مفهوم DAO را می‌توان برای تمام سازمان ها، شرکت ها و بنیادهای غیرانتفاعی به کار برد تا سطح بالاتری از شفافیت و نظارت کارآمدتر این نهادها ارائه شود. این مفهوم هم چنین به حذف واسطه های غیرضروری که می‌توانند با قراردادهای هوشمند قابل نظارت اتریوم جایگزین شوند کمک می‌کند.

 پروژه Omen

Omen یک پلتفرم غیرمتمرکز بازار پیش‌بینی است که توسط گروه Gnosis’s DXdao طراحی شده است. هر شخصی با کمک این dApp (یا همان اپلیکیشن غیرمتمرکز) می‌تواند با استفاده از پارامترهای شخصی‌سازی شده، بازار پیش‌بینی دلخواه خود را بسازد.

در حالیکه سایر پروژه‌های پیش‌بینی بلاک چینی بر اساس وضعیت دفتر سفارش (orderbook) کار می‌کنند، Omen با استفاده از یک سیستم بازارساز خودکار (AMM) که معاملات را با Uniswap یکسان سازی می‌کند، جریان نقدینگی راحت‌تری می‌دهد. علاوه بر این، سازندگان Omen در طراحی خود، تاکید زیادی روی ماژولار و متن‌باز بودن این پروژه داشتند تا در آینده به راحتی قابلیت گسترش داشته باشد. از تفاوت‌های این پروژه نسبت به رقیب خود Augur، وابستگی به اوراکل‌های خارجی است، در حالی که Augur روی یک اوراکل داخلی مخصوص به خود توسعه یافته است.

برنامه uPort

uport

یوپورت (uPort) یک از برنامه های غیرمتمرکز اتریوم است که در واقع یک پلتفرم مدیریت هویت بر بستر بلاک چین است.
این پروژه که توسط ConsesSys پشتیبانی می‌شود در صدد ساده سازی هویت دیجیتال با هدف توقف سرقت اطلاعات و هویت است.
یوپورت موبایل شما را به عنوان نماینده خودتان در نظر می‌گیرد و هنگامی که برای اولین بار به تنظیم این برنامه می‌پردازید، اطلاعات را با اجازه خودتان از گوشی موبایل دریافت می‌کند و قرارداد هوشمندی می‌نویسد که در صورت نیاز می‌توان با سایر کاربران به اشتراک گذاشت.
در حال حاضر این پلتفرم دارای توکن اختصاصی خود نیست اما ممکن است در آینده نزدیک به توکن خود دست یابد.

پروژه Matcha

Matcha یک اکسچنج غیرمتمرکز است که توسط سازندگان پروتکل 0x ساخته شده و با زیرساخت تجمع نقدینگی 0x پشتیبانی می‌شود.

این پروژه در ماه ژوئن ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. در این برنامه تمرکز زیادی روی ارتباط مناسب با کاربر صورت گرفته که باعث شده دارای یک طراحی معقول و زیبا باشد. علاوه بر این، DEX از ترکیب تکنولوژی 0x Mesh و سایر منابع نقدینگی مثل شبکه Kyber و Uniswap استفاده می‌کند تا بتواند معاملاتی بهینه با بهترین قیمت را ارائه دهد. بخش DEX‌ تاکنون یکی از بزرگترین دستاوردهای شبکه اتریوم بوده و پلتفرم‌های کاربرپسندی مثل Matcha این قابلیت را دارند تا در آینده هم پیشتاز این عرصه بمانند.

برنامه Gnosis

برنامه gnosisبرنامه غیرمتمرکز Gnosis در فاز آزمایشی بتا قرار دارد و می‌توان برای پیش بینی از آن استفاده کرد.
برنامه Gnosis بر بستر شبکه اتریوم می‌باشد و برای پیش بینی بازار طراحی شده است.
برای مثال فرض کنید که می‌خواهید از پیش بینی مسابقه فوتبال یا مزایده انحصاری بین المللی باخبر شوید. در این موارد، برنامه Gnosis می‌تواند با شما کمک کند تا پاسخ درست به سوالات دشوار به دست آورید و از قیمت‌ها آگاه شوید. پلتفرم Gnosis دارای توکن اصلی خود به اسم GNO می‌باشد که به شما حق رای می‌دهد.

پروژه UMA’s Synths

هدف پروتکل UMA ایجاد بازار مالی جهانی غیرمتمرکز با استفاده از دارایی‌های ترکیبی است. تیم UMA امسال اولین دارایی ترکیبی خود یعنی توکن گران‌بهای ETHBTC را که نشانگر نسبت ETH/BTC است را راه‌اندازی کرد. این توکن بدون قیمت است چون قرارداد هوشمند آن هیچ وابستگی به کارمزهای یک زنجیره خاص در اوراکل ندارد و فقط به یک شاخص مرجع وابسته است.

به تازگی یک رابط کاربری استخراج توکن UMA معرفی شده که کاربران با استفاده از آن می‌توانند توکن ترکیبی خود را بسازند، واریز و برداشت وثیقه انجام دهند، توکن‌ها را بازخرید کنند و درباره دارایی‌های ترکیبی موجود اطلاعات بدست آوردند. این دارایی‌های ترکیبی انواع جدیدی از قابلیت‌های معاملات را در شبکه اتریوم معرفی می‌کنند.

پلتفرم Prism

prism چیستپلتفرم Prism یک بازار پورتفولیوی دارایی‌های بدون نیاز به اعتماد و غیرمتمرکز از جانب شرکت شیپ شیفت (ShapeShift) است که بر بستر بلاک چین اتریوم است.
با استفاده از Prism کاربران می‌توانند اتر خود را در ارزهای دیجیتال مختلف سرمایه‌گذاری کنند و درصدی از دارایی‌ها را به دلخواه خود به این موضوع اختصاص دهند. از آنجایی که Prism بر اساس قراردادهای هوشمند اتریوم است، برخلاف صرافی‌ها یا کیف پول‌ها برای مدیریت پورتفولیوی ارزهای دیجیتال نیازی به رمز عبور یا سید (seed) ندارد.
هم چنین Prism پورتفولیوی سرمایه‌گذاری شما را به صورت رابط کاربری بسیار خوبی نشان می‌دهد و به طور خودکار و همزمان، سرمایه‌گذاری‌های شما را رصد و پیگیری می‌کند.

پروژه DeversiFi

تیم DeversiFi، اکسچنج مستقل (self-custodial) و پرسرعت خود را با نام DeversiFi ۲.۰ راه‌اندازی کرده که می‌تواند با حفظ حریم خصوصی کاربران، به راحتی بیش از ۹ هزار تراکنش اتریوم در ثانیه را پشتیبانی کند.

این اکسچنج از یک تکنولوژی مقیاس‌پذیری لایه ۲ با نام tarkWare’s Validium استفاده می‌کند که ذخیره داده‌ها را در خارج از زنجیره انجام می‌دهد و کلیه محاسبات در آن بصورت ایمن و ناشناس صورت می‌گیرند. Validium به تکنولوژی‌های پیشرفته مقیاس‌پذیری اتریوم مثل zkRollups و Optimistic Rollups و Plasma پیوست و DeversiFi آن را به عنوان جدیدترین تکنولوژی برای استفاده کاربران انتخاب کرد. اگر DeversiFi 2.0 مورد استقبال قرار گیرد، باید منتظر پروژه‌های بیشتری باشیم که علاقه‌مند استفاده از Validium هستند.

پروژه InfiNFT

InfiNFT در حقیقت یک پلتفرم استخراج توکن است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن NFT که متادیتای آن کاملا درون زنجیره نگهداری می‌شود را استخراج کنند. منظور از درون زنجیره، قابل تایید و ایمن و شفاف است.

بخش NFT به تازگی تکمیل شده و اهمیت آن برای نقشی که در نگهداری توکن‌های NFT برای آیندگان دارد، به سرعت رو به افزایش است. InfiNFT این موضوع را با ترکیبی از دو تکنولوژی شبکه اتریوم به نام‌های بلاک چین Arweave و راه‌حل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز IPFS حل کرده است. این سه تکنولوژی باعث می‌شوند ماینرها با خیال راحت و در ایمنی کامل بتوانند توکن NFT را استخراج کنند بدون اینکه نیاز باشد به صورت دستی فایل‌ها را در IPFS قرار دهند.

صرافی IDEX

صرافی idex

صرافی IDEX یکی دیگر از صرافی های غیرمتمرکز بر بستر شبکه اتریوم است.
در این صرافی می‌توانید به خرید، فروش و ذخیره سازی اتر و توکن‌های ERC20 بپردازید. می‌توان گفت که این صرافی بسیار بهتر از اتردلتا (EtherDelta) است.
هم چنین می‌توانید از IDEX به همراه متامسک یا لجر نانو اس همانند کیف پول استفاده کنید تا امنیت کار با این صرافی، افزایش یابد.
نکته: پس از ثبت نام در IDEX به هیچ عنوان عبارت یا رمز عبور یا کلیدهای خصوصی خود را فراموش نکنید و آنها را ایمن حفظ کنید، زیرا فقط با وجود این موارد می‌توانید سرمایه‌های خود را بازیابی کنید.

پروژه NFTfi

با پیشرفت بخش NFT‌، پروژه NFTfi که یک بازار ساده وام‌دهی است که از NFT استفاده می‌کند معرفی شده که از پروژه‌هایی مثل CryptoKitties و دیگر پروژه‌ها برای وثیقه آن می‌توان استفاده کرد .این امر به جمع‌کنندگان NFT اجازه می‌دهد که نقدینگی لازم را برای وام‌گیرندگان آن فراهم کنند و به عنوان پاداش از سرویس‌های اساسی NFT که به صورت پیش‌فرض در نظر گرفته شده است استفاده کنند. در نهایت اینکه NFTfi یک پروژه جذاب جدید در محل تلاقی DeFi و NFT است و قابلیت جلب توجه و فعالیت بیشتری دارد و به ارزشمندی NFT نیز کمک خواهد کرد.

پلتفرم Golem

پلتفرم golem

با استفاده از پلتفرم یا برنامه غیرمتمرکز Golem می‌توانیم از توان محاسباتی سایر رایانه‌هایی که فاصله بسیار زیادی از ما دارند استفاده کنیم یا حتی توان محاسباتی رایانه خود را به کسانی که به توان محاسباتی بیشتر نیاز دارند قرض دهیم.
می‌توان Golem را به عنوان یک ابررایانه یا بازار غیرمتمرکز در نظر گرفت که در آن می‌توانید به خرید یا فروش توان محاسباتی اضافی خود بپردازید.
ابررایانه‌های Golem هنگامی فعال می‌شوند که کاربران توکن‌های اصلی این پلتفرم به اسم GNT را پرداخت کنند. این توکن‌ها به افرادی اهدا خواهد شد که توان محاسباتی اضافی خود را در شبکه Golem اجاره داده باشند.
این پروژه در شبکه اصلی اتریوم فعال است.

پلتفرم Auctionity

پلتفرم Auctionityآکشنیتی یک بلاک چین مزایده برای آیتم های خاص و منحصر به فرد کریپتو است. تمام کاربران می‌توانند برای دارایی‌های دیجیتال محبوب خود بر روی شبکه جهانی یک مزایده مجازی ایجاد کنند.

یک تفاوت کلیدی Auctionity نسبت به پلتفرم‌های دیگر این است که تنها دارایی‌های غیر قابل تعویض می‌توانند به مزایده گذاشته شوند. به عبارت دیگر شما نمی‌توانید توکن‌های اتریوم را به مزایده بگذارید. دارایی‌های دیجیتال باید منحصر به فرد بوده و بر خلاف توکن‌ها، ارائه دهنده نوعی ارزش ذاتی باشند.

در حال حاضر اکثر دارایی‌هایی که به مزایده گذاشته شده‌اند شامل کریپتوکیتی و اترمون‌ها است. آیتم‌های مزایده ها ممکن است توجه شما را جلب نکند. این پلتفرم پتانسیل بسیار زیادی دارد و انتظار می‌رود هنگامی که هنرمندان، موسیقیدان ها و خالقان از مزایای پرداخت به صورت اتریوم نسبت به دلار و سایر ارزهای سنتی آگاه شوند، به سمت این پلتفرم روانه شوند.

پروژه mStable

mStable یک پروتکل دارایی‌های متا (meta-assets) بر اساس استیبل‌کوین‌ها است که در اواخر ماه می ۲۰۲۰ معرفی شد. این سیستم در خصوص تبدیل به تکه تکه شدن و جبران بازده بومی مناسب در حوزه استیبل کوین‌ها طراحی شده است.

در نسخه اولیه این پروژه که mUSD نام داشت، یک متا استیبل کوین (meta-stablecoin) وجود داشت که توسط استیبل کوین‌های دیگری مثل DAI و USDC و TUSD و USDT پشتیبانی می‌شد. به این معنی که شما می‌توانید یک عدد mUSD را در ازای یک عدد از استیبل‌های تشکیل‌دهنده (یا پشتیبانش) مبادله کنید. علاوه بر این، mUSD می‌تواند از طریق کارمزد mStable در وام دادن دارایی‌های باارزش در بستر Aave و یا کامپوند (Compound) ‌سود ایجاد کند.

نتیجه گیری

در سال‌های گذشته شاهد افزایش بی‌سابقه توسعه، فعالیت و بلوغ برنامه های غیرمتمرکز اتریوم بودیم. با وجود راهکارهای مقیاس پذیری اتریوم نظیر شاردینگ، انتظار می‌رود که اتریوم در این عرصه پیشرو باشد.

تا اینجای کار مسیر آینده تقریبا مشخص است. تاثیر شبکه اتریوم بیشتر شده و با این نوع پروژه‌ها، تقریبا می‌توان گفت که شبکه اتریوم با فاصله زیادی از رقیبان پیشی گرفته است. سوال اساسی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا این مسیر ادامه خواهد داشت و آیا سرعت توسعه پروژه‌ها و فعالیت‌ها در شبکه اتریوم همچنان زیاد خواهد ماند؟ و اینکه آیا برنامه های غیرمتمرکز اتریوم در نهایت سبب تبدیل شدن آن به مهمترین رمز ارز دنیا خواهد شد یا خیر. نظرات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
coinsutrablockonomi

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا