اخبار اتریوماخبار بلاکچین

اختلاف نظر توسعه‌دهندگان لایه اجماع و اجرای شبکه اتریوم؛ به‌روزرسانی Dencun امسال اجرا نخواهد شد

روز پنجشنبه، توسعه‌دهندگان کلاینت اتریوم تایید کردند به‌روزرسانی دنکون (Dencun) را تا پایان سال جاری در این شبکه بلاکچینی اجرا نخواهند کرد. به نظر می‌رسد در این به‌روزرسانی، میان توسعه‌دهندگان لایه اجماع و لایه اجرایی اتریوم اختلاف نظر وجود دارد. تاخیر در این به‌روزرسانی ممکن است فشار بیشتری بر قیمت اتریوم وارد کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین گیپ، ماه گذشته شبکه آزمایشی جدید اتریوم با نام هولسکی (Holešky) با تاخیر راه‌اندازی شد. این تاخیر باعث شد تا برخی از توسعه‌دهندگان، آزمایش به‌روزرسانی دنکون در شبکه هولسکی و فعال‌سازی کامل آن در شبکه اتریوم تا ماه دسامبر را بعید بدانند.

روز گذشته، در جلسه All Core Developers، پاتوز (Potuz)، یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم مخالفت خود را با اجرای به‌روزرسانی دنکون پیش از سال ۲۰۲۴ اعلام کرد که با موافقت اکثریت همراه شد. وی در این رابطه گفت:

به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم در سال ۲۰۲۳ یک فورک شبکه اصلی را اجرا کنیم.

پاتوز خاطر نشان کرد طی ماه‌های گذشته و حین آزمایش به‌روزرسانی دنکون در تست‌نت‌های متفاوت، مشکلات مختلفی مربوط به اجماع وجود داشته‌ و هیچ‌کدام از اجراهای آزمایشی بدون مشکل پیش نرفته است.

کلاینت‌های اتریوم به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: دسته‌ اول مسئول لایه اجرا هستند و دسته دوم لایه اجماع را مدیریت می‌کنند. بر خلاف تیم لایه اجماع، تیم لایه اجرا گزارش دادند برای شبکه‌های آزمایشی آینده به خوبی آماده هستند.

لایت کلاینت (Lightclient)، یکی از توسعه‌دهندگان Geth اتریوم نیز با اشاره به پروژه Go Ethereum، جایی که کد، فایل‌ها و تاریخچه ویرایش‌ها در آن ذخیره می‌شود، خاطرنشان کرد پیشرفت خوبی صورت گرفته و بسیاری از موارد در جای خود قرار گرفته‌اند.

تیم توسعه اتریوم این هفته شبکه Devnet 10 را با هدف آزمایش گسترده‌تر دنکون در شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) راه‌اندازی کرد. با این حال، پاتوز با اشاره به نرم‌افزار پریسم (Prysm) که در حال حاضر ۴۵٪ از کلاینت‌های لایه اجماع را تامین می‌کند، مخالفت خود را با اجرای یک فورک کلاینت کامل در شبکه گوئرلی اعلام کرد.

دنکون دو به‌روزرسانی دنب (Deneb) و کانکون (Cancun) را با یکدیگر ترکیب کرده و از تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته‌ای بهره می‌برد. یکی از قابل توجه‌ترین ویژگی‌های این به‌روزرسانی، Proto-Danksharding است که به مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم کمک خواهد کرد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا