اخبار خارجی

بمب سختی اتریوم مجددا به تاخیر افتاد!

یک هفته پس از فعال شدن به روزرسانی گس استانبول، توسعه‌ دهندگان اتریوم در خصوص هاردفورک اضطراری به توافق رسیده اند. در گفتگوی عمومی توسعه دهندگان اتریوم و سایر شرکت کنندگان نظیر فروشندگان و ماینرها، نظر تمام حاضرین این بود که بمب سختی به تعویق بیافتد.

صحبت هایی نیز در خصوص این موضوع بیان شد که آیا بمب سختی به کل حذف شود یا صرفا به تعویق بیافتد. الکسی آخونوف (Alexey Akhunov) یکی از توسعه دهندگان اتریوم بیان کرد که نسبت ریسک به پاداش بمب سختی آنچنان خوب نیست.

اریک کانر (Eric Connor) یکی از کارمندان آگور (Augur) با حذف کامل بمب سختی مخالف کرد زیرا معتقد است جامعه آن را قبول نخواهد کرد.

هیچکس با تعویق بمب سختی مخالفت نکرد. تیم بیکو (Tim Beiko) از پگاسیس (PegaSys) یکی از کلاینت های توسعه اتریوم کانسنسیس در خصوص صدور تورمی اتریوم گفت:

فقط می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که این امر بدون آنکه تغییری در صدور ایجاد کند، اولین نقص بمب سختی خواهد بود.

جیمز هنکاک (James Hancock) نیز گفت:

به نظر من ما نباید دیگر در روند صدور دخالت کنیم. با وجود کاهش هش ریت، مطمئن نیستم که کاهش اقدامات امنیتی، رویکرد خوبی باشد.

هیچ صحبتی در خصوص این موضوع نشد که چرا هش ریت کاهش یافته است، زیرا پاسخ این بود که قیمت کاهش یافته است و قیمت نیز وابسته به عرضه و تقاضا است.

از آنجایی که عرضه و موجودی اتریوم در حال افزایش است، تقاضا نیز همزمان باید افزایش یابد تا قیمت ثابت بماند. اگر تقاضا ثابت بماند قیمت کاهش می‌یابد و به دنبال آن نیز شاهد کاهش هش ریت خواهیم بود. اگر تقاضا کاهش یابد، قیمت با توان ۲ کاهش خواهد یافت.

در مورد اتریوم، قیمت نسبت به بالاترین قیمت خود، ۹۰ درصد کاهش داشته است در حالی که هش ریت حتی نصف هم نشده است.

این بدان معناست که اتریوم زمان زیادی را صرف امنیت کرده است و از آنجایی که هنوز در خصوص قیمت نگرانی هایی وجود دارد، هش ریت نیز ممکن است ۴۰ درصد کاهش یابد. بدون شک هنوز هم زمان زیادی صرف آن شده است.

به نظر می‌رسد اجماع توسعه دهندگان، فروشندگان و ماینرهای حاضر در این گفتگو سریعا منجر به حذف افزایش سختی الگوریتمی شده در حالی که هیچ تغییری در صدور ایجاد نکرده است.

وی تانگ (Wei Tang) از پریتی (Parity) در این خصوص گفت:

برای پریتی، به تعویق افتادن یا حذف بمب سختی یا تغییر پاداش فقط یک تغییر در فایل json است. بنابراین به نظرم اجرای آن در کوتاه مدت برای ما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

هادسن جیمسون (Hudson Jameson) مسئول روابط عمومی توسعه دهندگان اتریوم در بنیاد اتریوم گفت:

من از فعال شدن آن در اواسط ماه ژانویه استقبال می‌کنم. این امر زمان بسیار زیادی ارائه می‌دهد تا نودها فارغ از شرایط فعلی خود، به روزرسانی شوند.

هادسن جیمسون در اظهارنظر اخیر خود گفت به دلیل تعطیلات باید از کل ماه دسامبر چشم پوشی کنیم، بنابراین فورک کاهش صدور باید به انتهای فوریه سال بعد به تعویق بیافتد.

اکنون که خود پروتکل در حال کاهش تورم است، از هر پیش نیاز شبکه آزمایشی می‌توان چشم پوشی کرد، نیازی به حسابرسی نیست و مهم نیست که نودها به روزرسانی شوند یا خیر .

در همایش توسعه دهندگان در مورد این موضوع ها گفتگو شد. ظاهراً مشکلات فنی وجود دارد. اما به نظر می‌رسد در تلاش هستند تا قبل از هاوینگ بیت کوین در ماه می، از هرگونه فشار زمانی و کاهش تورم موجود خارج شوند.

برخلاف آن چیزی که در اتریوم وجود دارد، هاوینگ پیش روی بیت کوین قطعا صورت خواهد گرفت و ماینرها و کسب و کارها و برنامه های غیرمتمرکز باید منتظر آن باشند زیرا پروتکل و نودها آن را مشخص کرده اند،  همچنین کاربران گنوسیس (Gnosis) نمی‌توانند برخلاف کاربران بیت کوین ده دقیقه منتظر تراکنش های مهم خود بمانند.

این موضوع آنطور نیست که توسعه دهندگان گنوسیس باید بر روی لایه های دوم کار کنند و در نتیجه کاربران دیگر مجبور نیستند ۲۰ الی ۳۰ ثانیه برای تراکنش خود صبر کنند.

قطعا دارندگان اتریوم به فروشندگان، ماینرها و حتی توسعه دهندگان توجه می‌کنند. این دارندگان اتریوم هنگامی که نتوانستد تقاضای خود برای کاهش صدور را به یک اتریوم محقق سازند، به نکته مهمی اشاره کردند.

در آخر، دارندگان توانستند صدور را به یک اتریوم یا حتی کمتر کاهش دهند، بنابراین این بار ماینرها نظری نداشتند و اکنون فروشندگان برنامه های غیرمتمرکز و کاربران مجبور نیستند علیرغم ازدحام شبکه اتریوم، چند دقیقه برای تراکنش خود صبر کنند.

منبع
trustnodes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا