متوسط استخراج

بررسی وضعیت استخراج بیت کوین و اتریوم؛ اوضاع کدام ماینرها بهتر است؟

شاید اگر چند ماه پیش در مورد اینکه کدام ماینرها در حال حاضر وضعیت بهتری دارند و یا اینکه خرید دستگاه‌های استخراج برای بیت کوین بهتر است یا اتریوم، سوال می‌پرسیدید قطعا جواب بیشتر افراد بیت کوین می‌بود. زیرا همه انتظار ورود اتریوم دو و تغییر کلی گواه اثبات کار در آن را داشتند و توصیه می‌شد که به سمت ماینینگ اتریوم نروید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

اما طی یکی دو ماه گذشته اوضاع به صورت عجیبی تغییر کرده است. ورود اتریوم ۲ به تاخیر خورده است و یک پدیده جدید به نام امور مالی غیر متمرکز یا دیفای، اوضاع را به کلی عوض کرده است. در این مقاله به بررسی اتفاق‌هایی که برای ماینرهای این دو رمز ارز برتر بازار در یک ماه اخیر رخ داده است، خواهیم پرداخت.

بررسی وضعیت ماینرها‌ی بیت کوین و اتریوم

وضعیت ماینرها

در اواخر آگوست امسال بود که قیمت اتریوم به بالاترین میزان خود طی تقریبا دو سال اخیر رسید و همین امر باعث افزایش تراکنش‌ها بر روی اتریوم شد. داده‌های سایت Etherscan نشان می‌دهد که حجم معاملات روزانه در اتریوم، از حدود ۴۲۰ هزار در ژانویه ۲۰۲۰ به بیش از ۱.۲ میلیون تراکنش در روز در آگوست افزایش یافته است. درست در همین زمان ما شاهد افزایش روزافرون علاقه مردم به فضای دیفای نیز بودیم که سبب شده کارمزد گس بر روی این شبکه به شکل بسیار عجیبی افزایش یابد.

بر اساس داده‌های شرکت تجزیه و تحلیل بازار Glassnode :

ماینرهای اتریوم طی در یک ساعت بیش از ۵۰۰ هزار دلار کارمزد معامله کسب کرده‌اند که این یک رکورد جدید برای یک ساعت است.

با شروع ماه سپتامبر و گسترش فعایت‌های صرافی غیر متمرکز Uniswap، رونق بیشتری نیز برای ماینرهای شبکه اتریوم به وجود آمد. اما در این مدت اوضاع برای ماینرهای بیت کوین به این خوبی پیش نمی‌رود. براساس اطلاعات Coin Metrics، درآمد استخراج کنندگان بیت‌کوین در ماه سپتامبر نسبت به ماه آگوست ۱۱ درصد کاهش داشته است. با توجه به این کاهش درآمد، فرض بسیاری از کارشناسان این است که ماینرهای بیت‌ کوین شروع به فروش بیت کوین‌های خود می‌کنند.

با این حال به خاطر هاوینگ که همان نصف شدن پاداش ماینرهای بیت‌ ‌کوین است، کارمزدها در شبکه بیت کوین رشد صعودی داشته است و متوسط کارمزد قبل از ماه سپتامبر بین ۱ تا ۵ دلار بوده است.

میزان درآمد ماینرهای اتریوم و بیت کوین در ماه سپتامبر ۲۰۲۰

جالب است بدانید که ماینرهای اتریوم، بیش از شش برابر از طریق کارمزد در مقایسه با کسانی که در ماه سپتامبر ماینر بیت کوین بودند، درآمد کسب کردند. داده‌های Glassnode نشان می‌دهد که کل کارمزدهای تراکنش‌ها در  اتریوم در بالاترین رقم خود در ماه یعنی ۱۶۶ میلیون دلار  قرار داردکه بسیار بیشتر از ۲۶ میلیون دلار کارمزد دریافتی در بیت کوین است.

کارمزدهای اتریوم مدت زمان زیادی بود که از بیت کوین بسیار کمتر بود، اما در چند ماه گذشته به دلیل علاقه بیش از حد به دیفای منجر به موجی بزرگی از تراکنش‌ها در شبکه اتریوم شده که به همین علت ماینرهای اتریوم را بسیار ثروتمند‌تر کرده است. کارمزدهای اتریوم، برای اولین بار در ماه ژوئن و با آغاز به کار پروتکل وام‌دهی کامپوند از بیت کوین سبقت گرفت و در ماه سپتامبر به بیشترین میزان اختلاف خود تا به امروز رسیده است. در نمودار زیر می‌توانید نحوه افزایش کارمزدها را مشاهده کنید:

کارمزد اتریوم و بیت کوین

با شتاب گرفتن فضای دیفای، تفاوت بین کارمزدهای اتریوم و بیت کوین از تنها ۱۰ میلیون دلار در ماه ژوئن به بیش از ۷۰ میلیون دلار در ماه آگوست افزایش یافته است. اتفاق جالب‌تر اینکه این رقم در ماه سپتامبر به بیش از ۱۴۰ میلیون دلار رسیده است. در حالی که کارمزد ماهانه اتریوم، در ابتدای سال ۲۰۲۰ فقط ۱.۵ میلیون دلار بود.

میزان کارمزدهای اتریوم به مدت ۲ ماه متوالی بالاتر از کارمزدهای بیت کوین قرار گرفته است. که این طولانی‌ترین مدت در طول حیات این دو ارز برتر دنیا است. قراردادهای هوشمند که زیربنای پروتکل‌های دیفای است معمولا به انجام چندین معامله در اتریوم نیاز دارند و ازدحام شبکه را تشدید می‌کنند. در حال حاضر میانگین کارمزد در شبکه اتریوم به ۲ دلار رسیده است؛ در حالی که در بعضی از اوقات این رقم به ۱۴ دلار نیز رسیده بود. البته میزان کارمزدها در شبکه بیت کوین نیز نسبت به سال گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است. در حالی که میانگین کارمزد در سال گذشته کمتر از ۱ دلار بوده است، در سال ۲۰۲۰ این رقم رشد چشمگیری داشته و در بعضی از روزها به بیش از ۴ دلار نیز رسیده است.

میزان هش‌ریت در بیت کوین و اتریوم چگونه بوده است؟

میزان هش ریت

با اینکه اتریوم به لطف دیفای فاصله زیادی را با بیت کوین درمورد کسب درآمد از استخراج آن بدست آورده است، اما عملکرد بیت کوین نیز در ماه‌های آگوست و سپتامبر به نسبت کل سال ۲۰۲۰ بسیار بهبود پیدا کرده است. هش ریت شبکه بیت کوین در ماه سپتامبر به بالاترین مقدار تاریخ خود دست یافته است تا شبکه بلاک چین مهمترین رمزارز بازار ارزهای دیجیتال، امن‌تر از همیشه باشد.

هش ریت شبکه بیت کوین موفق به شکست قله ۱۴۰ اگزاهش بر ثانیه شد و به همین دلیل ماینرهای بیت کوین نیز کمتر علاقه‌ای به فروش آن دارند که همین مسئله احتمال افزایش قیمت برای بیت کوین و افزایش کارمزدهای داخل شبکه آن را می‌دهد.

هش ریت بیت کوین

میزان هش ریت شبکه اتریوم با اینکه هنوز به بالاترین میزان آن که در سال ۲۰۱۸ بوده است نرسیده، اما در حال حاضر به بیشترین مقدار خود در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

بهترین ابزار و استخرهای استخراج

برای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ از دستگاه‌های با قدرت هش بسیار زیاد استفاده می‌شود. باتوجه به رقبای زیادی که در این زمینه وجود دارد کسب درآمد نیز کار آسانی نخواهد بود. از بهترین دستگا‌ه‌های استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ می‌توان به “++MicroBT M30s” که یکی از قدرتمندترین دستگاه‌های دنیا است اشاره کرد. البته دستگا‌های قوی دیگری نیز مانند Antminer S19 Pro و Antminer T19 نیز همچنان استفاده می‌شوند. البته استفاده از آنها به تنهایی عملا سودی برای کاربر نخواهد داشت و برای کسب درآمد از آنها باید به استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین متصل شد.

بهترین استخرهای ماینینگ بیت کوین در چین قرار دارند که بیشترین سهم را در استخراج بیت کوین دارد. از معروف‌ترین استخرها میتوان به : Poolin، F2pool، btc.com و Antpool اشاره کرد که همگی در کشور چین واقع شده‌اند. در نمودار شکل زیر می‌توانید بهترین استخرها و میزان درصد حل بلاک‌ها را مشاهده کنید.

استخر ماینینگ بیت کوین

برای استخراج اتریوم استفاده از کارت‌های گرافیک حرف اول را می‌زند که در مقایسه با خرید دستگا‌ه‌های اسیک در بیت کوین از قیمت کمتری برخوردارند. در این میان دو شرکت Nvidia و AMD‌ رقبای اصلی برای اینکار هستند. از بهترین کارت گرافیک‌های شرکت انویدیا می‌توان به GTX 1080ti و GTX 1070 اشاره کرد و در مقابل برای شرکت AMD، میتوان به Radeon RX Vega و RX 580 اشاره کرد. با اینکه نسب به بیت کوین، استخراج انفرادی اتریوم برای کسب درآمد در حال حاضر بهتر است اما باز هم استخرهای ماینینگ اتریوم بیشترین نقش را دارند.

استخر Sparkpool با سهم ۲۴ درصدی به عنوان بزرگترین استخر برای ماینینگ اتریوم به شمار می‌رود. استخر بزرگ Ethermine نیز با دارا بودن سهم ۲۱ درصدی یکی دیگر از استخرهای مهم اتریوم است. بعد از این دو استخر بزرگ F2Pool و SpiderPool نیز که سهم کمتر از ۱۰ دصد را دارا هستند، قرار گرفته‌اند.

نتیجه‌گیری

سال ۲۰۲۰ را می‌توان سال برتری ماینرهای اتریوم بر ماینرهای بیت کوین دانست. دیفای به تنهایی باعث شده است که خیلی از پیش‌بینی‌ها در فضای کریپتو و ارزهای دیجیتال تغییر کند که میزان درآمد ماینرها نیز یکی از این موارد است. اما باید دید که این فضا تا چه موقعی با این علاقه از طرف کاربران آن به کار خود ادامه می‌دهد و اینکه روی کار آمدن اتریوم ۲، چه تاثیری بر روی ماینرهای شبکه اتریوم خواهد گذاشت. شاید سال ۲۰۲۰ آخرین سال موفقیت برای ماینرهای اتریوم در مقابل ماینرهای بیت کوین باشد. شما نیز می‌توانید نظرات خود را در این ارتباط با ما در میان بگذارید.

منبع
coindeskcointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا