اتریوم امتحانش را به خوبی پس داد؛ فناوری Starks و مقیاس پذیری بیشتر!

راه حلی که برای افزایش ظرفیت شبکه اتریوم با استفاده از فناوری STARKS در نظر گرفته شده بود، بوسیله صرافی غیر متمرکز  0X بر روی شبکه تست نت لانچ شد. مت تیلور (Matt Taylor) از صرافی 0X می‌گوید:

StarkDEX یک زیر ساخت صرافی غیر متمرکز است که از فناوری Starks برای برداشتن سقف شیشه‌ای مبادلات بی‌واسطه استفاده می‌کند و به صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال اجازه مبادلات با مقیاس‌پذیری بالا و بدون ریسک واسطه را می‌دهد.

در حال حاضر این سیستم در حداکثر ظرفیت خود می‌تواند تا ۸۰۰۰ تراکنش را در یک بلوک بگنجاند و این یعنی ۵۵۰ تراکنش در ثانیه و مصرف Gas ۲۰۰ برابر ارزان‌تر!

این سرویس به این صورت عمل می‌کند که وقتی شما پولی را با یک اکانت به یک قرارداد هوشمند وارد می‌کنید بعد بوسیله Starks به صورت برون زنجیره ای (off-Chain) نگه داشته می‌شود که با استفاده از یک سری اثبات‌ها تایید می‌کند که هیچکس در هیچ مر‌حله ای تقلبی انجام نداده است.  و یا به صورت تکنیکی تر به گفته 0X :

DEX (و یا در مرحله آلفا شبیه ساز صرافی غیر متمرکز) تعدادی از سفارشات 0X را به سرویس STARKDEX می‌فرستد که این سرویس بوسیله StarkWare اجرا می‌شود.

سرویس StarkDEX امضای دیجیتال مربوط به هر تراکنش موجود در هر بسته و صحت تراکنش‌ها را چک می‌کند، سپس داده‌ها را به صورت برون زنجیره ای (off-Chain) ذخیره می‌کند و آن‌ها را به یک مسیر اجرایی که خودش نگه می‌دارد اضافه می‌کند.

سرویس StarkDEX یک اثبات  صحت از کل بسته ایجاد می‌کند و آن را به همراه آخرین وضعیت Root برای تایید به یک قرارداد تایید کننده بر-زنجیره (on-Chain) می‌فرستد که اثبات را تایید کند و آخرین وضعیت Root را برای ذخیره بر روی بلاکچین به DEX می‌فرستد. چیزی که این وسط جدید است استفاده از فناوری Starks برای فشرده سازی تراکنش‌ها است.

Starks شکل توسعه یافته‌ای از فناوری ZK-Snarks است ولی بدون نیاز به اعتماد به راه‌اندازی اولیه. بنابراین Sarks نسخه قابل اعتماد‌تر فناوری اثبات با دانش صفر (Zero Knowledge Proof) است، که یک روش ریاضی است که به شما اجازه می‌دهد چیزی را بدون دانش اولیه از‌‌ آن اثبات کنید.

Starks

 

توسعه دهندگان 0X با استفاده از یک شبیه ساز نشان دادند که این سیستم چگونه می تواند عمل کند. برای یک تراکنش تست نت ۰.۱۲ اتر یعنی در حدود ۲۸ دلار پرداخت شد که این مقدار برای ۱۰۲۴ مبادله بود که در حالت عدی هرکدام باید یک تراکنش می‌شدند.در حال حاضر کارمزد هر تراکنش در شبکه اتریوم به صورت میانگین ۱۰ سنت است اما در این حالت در واقع ۲ سنت برای هر تراکنش پرداخت شده است. همچنین در این آزمایش میزان gas مصرفی و حجم اشغال شده در بلوک‌ها بین ۴ تا ۱۰ برابر کاهش داشته است. اما 0X ادعا میکند که در حداکثر توان تا ۱۰۰ برابر هم این عدد قابل افزایش است.

این روش به عنوان یک راه‌حل لایه دوم (مانند لایتنینگ بیت کوین) و بدون نیاز به کانال‌های پرداختی و سایر مسائل مربوط به آن، می‌تواند ظرفیت شبکه اتریوم را به شکلی قابل توجه افزایش دهد.

 


منبع trustnodes
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین