مقالات عمومی

آیا اتریوم با گواه اثبات سهام (PoS) پر قدرت به بازار بر می‌گردد؟

ویتالیک بوترین بنیان گذار اتریوم، اخیرا در مورد پروژه های دیگری که در داخل یا خارج از اکوسیستم بلاک چین از گواه اثبات سهام  (PoS) استفاده می کردند صحبت کرد. او همچنین در رابطه با تفاوت کلیدی گواه اثبات سهام اتریوم صحبت کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بوترین صحبت خود را در مورد دیگر پروژه های گواه اثبات سهام آغاز و از Tezos به عنوان یک نسخه ساده از گواه اثبات سهام یاد کرد. او افزود که PoS نسبتا محبوب است، اما گواه اثبات سهامی که در حال حاضر در این فضا وجود دارد نسبتا ساده است.

او اظهار داشت که بنیاد اتریوم در حال برنامه ریزی برای راه اندازی گواه اثبات سهامی به مراتب قدرتمندتر از نمونه های دیگر است. ویتالیک بوترین در ادامه توضیح داد که گواه اثبات کار (PoW) اتریوم نسبت به نسخه های ساده تر چگونه قرار است متفاوت باشد. وی گفت که نسخه های ساده تر اساسا ساختار PoW را کپی و تکرار می‌کنند که در آن تصادفی بودن پازل های ریاضیاتی که افراد با رایانه های خود حل می‌کنند با نوعی از تصادفی بودن جایگزین شده است که داخل بلاک چین شبیه سازی شده است.

بنابراین شما هنوز ساختاری دارید که در آن بلاک ها به ترتیب روی یکدیگر قرار می گیرند. و این نوع ساختار به دلیل سادگی و هزینه کم بسیار خوب است، اما از سوی دیگر به دلیل زمان بر بردن اجماع بلاک ها می تواند امری مشکل ساز و به تعبیری وحشتناک باشد.

در این راستا ویتالیک بوترین به بیت کوین اشاره کرد که در آن حدود یک ساعت صرف شش تایید می شود تا یک تراکنش انجام پذیرد، وی افزود که زنجیره های گواه اثبات سهام مشابه یکدیگر عمل نمی‌کنند بلکه در واقع نقاط ضعف یکدیگر را به ارث می‌برند.

او در رابطه با گواه اثبات سهام اتریوم چنین توضیح داد:

رویکرد ما به گواه اثبات سهام ترکیبی از چشم اندازهای اهداف مبتنی بر زنجیره های قدیمی و نظریه خطای بیزانس (Byzantine) می‌باشد. ایده ما استفاده از آن الگوریتم هاست. اول از همه به نوعی تمام آن الگوریتم ها را با گواه اثبات سهام ترکیب می‌کنیم و سپس به الگوریتمی دست می‌یابیم که دارای ویژگی های الگوریتم های BFD قدیمی و PoS مبتنی بر زنجیره می‌باشد.

او در ادامه اذعان کرد:

بنابراین در این مورد، نسخه ای از این الگوریتم را داریم که برای رسیدن به اجماع نهایی زمان کمتری نسبت به الگوریتم های قبلی صرف می‌کند و به شما این مزیت را ارائه می دهد که در حدود ۵ ثانیه به نوعی از توافقات دست می‌یابید. سپس طی چند دقیقه این توافقات به نتیجه گیری نهایی می رسند.

نظر شما در مورد گفته های ویتالیک بوترین چیست؟

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا