تقابل لیبرا و اروپا؛ استیبل کوین فیسبوک همچنان در مسیری دشوار!

امواج اثرات لیبرا به سواحل اروپا رسیده است به طوری که وزیر اقتصاد فرانسه آقای برونو لمایر پیشنهاد کرده است که اروپا باید وارد این عرصه شود و ارز دیجیتال خود را عرضه کند. بیانیه لمایر هنگامی عنوان شد که سیاستمداران اروپا به تدریج نظرات خود را درباره لیبرا و به طور کل ارزهای دیجیتال بیان کردند.

لمایر طی سخنرانی خود در نشست وزرای اقتصاد کشورهای اروپایی در هلسینکی به خبرنگاران گفت که در ماه اکتبر با همتایان خود درباره امکان پذیر بودن عرضه ارز دیجیتال عمومی اروپایی صحبت خواهد کرد. چارلز هاسکینسون مدیرعامل استارت آپ مهندسی بلاک چین IOHK اذعان داشت که ارز دیجیتال اروپایی می‌تواند اقدام مهمی برای سیاستمداران اروپایی باشد. وی در این خصوص گفت:

ایجاد نوع جدیدی از بانک مرکزی با ارز دیجیتال کاملا منطقی است زیرا بسیار مفیدتر می‌باشد. هم چنین به دولت ها امکان می‌دهد تا کنترل و نظارت بهتری بر سیاست های مالیاتی داشته باشند. بنابراین می‌توانید یک استاندارد اروپایی دیجیتال از پول ایجاد کنید و در نتیجه تمام پرداخت ها دیجیتالی می‌شوند و سپس اعتبار بالایی در سیاست مالیاتی به دست خواهد آمد. این نکته برای سیاستمداران بسیار جذاب است.

پروژه استیبل کوین فیسبوک باعث شده است که ارزهای دیجیتال در ماه های اخیر مورد توجه ویژه ای قرار بگیرند و گفتنی است که تمام اظهارنظرها در این خصوص نیز مثبت نبوده است. لمایر نظر خود را اینگونه بیان کرده است که لیبرا با خطرات خاصی برای مشتریان و حتی سلطه دولت های اروپایی همراه است. ارزهای دیجیتال از زمان پیدایش خود در یک دهه گذشته با هدف جایگزینی سیستم مالی کنونی توسعه یافته اند. اگرچه ارزهای دیجیتال تهدیدی برای سلطه دولت ها نمی‌باشند اما نوعی سیستم مالی ارائه می‌دهند که در آن، دولت کنترل کامل بر روی تمام امور و فعالیت های مالی کشور ندارد.

با عرضه لیبرا در اروپا موافقت نشود!

لیبرا

اگرچه در مرحله کنونی پذیرش ارزهای دیجیتال، چنین محیطی به شدت بعید است. اگر دولت ها، تا جایی بر سیستم امور مالی کنترل نداشته باشند که نتوانند مالیات بگیرند تا خدمات ضروری را ارائه دهند، این موضوع می‌تواند منجر به کاهش ثبات شود. یکی از ویژگی های اصلی برنامه استیبل کوین فیسبوک، داشتن پتانسیل برای ۲.۷ میلیارد کاربر در خصوص ارسال پرداخت های بین المللی و آنی از طریق این پلتفرم می‌باشد.  همانطور که مشخص است، پرداخت های بین المللی برای افراد و سازمان های مالی اقدامی بسیار هزینه بر و زمان‌گیر می‌باشد.

اگرچه قیمت ها در بانک های مختلف متفاوت می‌باشد، اما افرادی که به دنبال انتقال بین المللی سرمایه ها می‌باشند علاوه بر هزینه های اضافی از نرخ های نامطلوب صرافی ها، اغلب با هزینه و کارمزدهای تراکنش ها نیز مواجه می‌شوند. این موضوع مخصوصا برای افرادی که خارج از کشور کار می‌کنند و به دنبال ارسال پول به خانه خود می‌باشند می‌تواند مشکل‌ساز شود. لمایر گفت که دولت های اروپایی باید بر روی کاهش هزینه پرداخت های بین المللی تمرکز کنند.

با توجه به اظهارنظرات لمایر در خصوص توسعه ارز دیجیتال اروپایی، جای تعجبی ندارد که وی حامی لیبرا نباشد. گزارش ها حاکی از آن است که لمایر از قانونگذاران خواسته است تا با عرضه لیبرا در اروپا موافقت نکنند و گفته است که در نظر دارد تا تضمین های لازم را از فیسبوک دریافت کند که این ارز دیجیتال برای فعالیت های غیرقانونی مورد استفاده قرار نگیرد. لمایر در این خصوص گفت:

ما باید اطمینان حاصل کنیم که دراستفاده از این ارز دیجیتال، خطری متوجه مصرف کنندگان نباشد. این وظیفه ما به عنوان دولت است که از افراد محافظت کنیم. این برنامه به فیسبوک امکان می‌دهد تا مجددا میلیون ها اطلاعات دیگر جمع آوری کند. این امر باعث می‌شود بیشتر مطمئن شوم که قانونگذاری فیسبوک ضروری است.

رویکرد اروپا در قبال ارزهای دیجیتال باید تغییر کند!

لمایر علیرغم آنکه عدم موافقت لیبرا را درخواست کرده است، گفت که دولت های اروپایی باید رویکرد خود در قبال ارزهای دیجیتال را تغییر دهند به طوری که قانونگذاران در خصوص طبقه بندی ارزهای دیجیتال به عنوان اوراق بهادار، خدمات پرداخت یا ارز بیشتر تحقیق کنند. سخنگوی کمیسیون اروپا در این خصوص گفت که با اطلاعاتی که از لیبرا به طور عمومی بیان شده است در حال حاضر نمی‌توان دقیقا گفت کدام قانون بر روی این ارز دیجیتال اعمال خواهد شد.

با در نظر گرفتن مبهم بودن قانونگذاری پیرامون این پروژه، لمایر گفته است که فرانسه این پروژه را در اروپا مسدود خواهد کرد زیرا بحث سلطه پولی دولت ها در میان است. لمایر در ادامه اذعان داشت که تحت شرایط فعلی، لیبرا مجوز فعالیت نخواهد داشت. وی گفت:

من می‌خواهم کاملا واضح بگویم که در این شرایط، نمی‌توانیم به توسعه لیبرا در خاک اروپا مجوز دهیم.

توماس هیلمن سیاستمدار مسئول برنامه بلاک چین اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان (CDU) در باواریا نیز آب سردی بر روی تاییدیه لیبرا ریخت. هیلمن گفت که این ائتلاف بزرگ موافقت کرده است که به استیبل کوین های خصوصی اجازه فعالیت ندهد. وی با بیان نظرات خود گفت که اقتصاد توسط بانک های مرکزی اداره می‌شود و این ارز دیجیتال قوی می‌تواند نوعی از یکه تازی و انحصار را ایجاد کند. هیلمن گفت:

تاکنون عملکرد بانک های مرکزی در برابر بحران ها و تورم های اقتصادی بسیار خوب بوده است. اگر ارائه دهنده ارز دیجیتال خاص بر بازار تسلط یابد، کار برای رقبا بسیار دشوار خواهد شد.

ارز موازی پذیرفته نیست!

لیبرا استیبل کوین فیسبوک

اظهار نظر هیلمن توسط اولاف شولتز وزیر اقتصاد آلمان نیز مجددا بیان شد. وی در تاریخ ۱۷ سپتامبر طی نشستی در برلین گفت که لیبرا مورد موافقت قرار نخواهد گرفت و افزود نمی‌توانیم ارز موازی را بپذیریم و باید صراحتا آن را رد کنیم.

قانونگذاران آلمان هدف خود از همکاری با همتایان اروپایی را برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع که استیبل کوین ها به جایگزینی برای ارزهای سنتی تبدیل نشوند بیان کرد. او گفت:

دولت فدرال آلمان با مقامات اروپایی و بین المللی همکاری خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که استیبل کوین ها به جایگزینی برای ارزهای رسمی تبدیل نشوند.

علیرغم این نظرات منفی از جانب سیاستمداران، آلمان پروژه بلاک چین فدرالی در دستور کار خود دارد که هدف آن، توسعه یوروی دیجیتال به عنوان استیبل کوینی است که توسط بانک های مرکزی مدیریت و قانونگذاری می‌شود. هاسکینسون گفت که رویکرد دولت در قبال ارزهای دیجیتال اغلب بازتاب دهنده نیازها و وضعیت خاص خود می‌باشد. وی در این خصوص گفت:

اگر از کشورهای اروپای شرقی نظیر اکراین باشید، وجود استیبل کوین ها برای شما بسیار منطقی می‌باشد و احتمالا استاندارد مطلوبی نسبت به ارزهای داخلی خواهد بود. اگر از کشورهایی نظیر فرانسه یا آلمان باشید که دولت ها به کنترل تمام امور تمایل داشته باشند، وضعیت شما احتمالا حفظ وضع موجود می‌باشد.

قدرت مالی در اروپا به طور یکدست نمی‌باشد، یعنی آنکه موضوعی که به نفع کشورهای بزرگتر و معمولا اروپای غربی می‌باشد ممکن است برای کشورهای کوچکتر مطلوب نباشد. در نتیجه، هاسکینسون گفت به همین دلیل است که رویکردهای مختلفی در قبال ارزهای دیجیتال در حال پیدایش است، زیرا کشورهای کوچکتر ممکن است مزایای دیگری به شکل کاهش فساد و افزایش بهره وری بازار در ارزهای دیجیتال مشاهده کنند.

هاسکینسون در خصوص دعوت از سیاستمداران اروپایی برای توسعه ارز دیجیتال گفت که اگرچه احتمال این امر وجود دارد، اما عوامل مختلفی در این مسیر وجود دارند. وی گفت:

برای مثال، یک یا دو پوپولیست جناح راست بیان می‌کنند که ممکن است از اتحادیه اروپا خارج شوند و این امر کاملا برخلاف نظر رییس جمهور مکرون می‌باشد. هم چنین فقط یک فروپاشی اقتصادی کافی است تا پر و بی میلی شدیدی به غیرمتمرکزسازی به دست آورند و بخواهند به دنبال استانداردهای خصوصی برای جایگزین کردن استانداردهای ملی کنند.

لیبرا تحت موشکافی بانک های مرکزی

شاید به دلیل کاهش فشارهای قانونگذاری بود که اتحادیه لیبرا در تاریخ ۱۶ سپتامبر با ۲۶ بانک مرکزی به صورت کمیته زیرساخت های بازار و پرداخت ها دیدار که بانک مرکزی و بانک انگلیس نیز از اعضای این کمیته می‌باشند. این رویداد را می‌توان اولین نشست بین نمایندگان لیبرا و سیاستگذاران جهانی از زمان عرضه پروژه لیبرا در تاریخ ۱۸ ژوئن عنوان کرد.

اگرچه این نشست می‌توانست دربردارنده نتایج مثبتی باشد، اما بنوا کوره مدیر اجرایی بانک مرکزی اروپا (ECB) که ریاست این رویداد در بازل سوییس را به عهده داشت در توییت خود عنوان کرد که موانع تاییدیه قانونگذاری در اروپا بسیار زیاد است. کوره در این خصوص بیان کرد:

استیبل کوین ها به ویژه در مقیاس مورد نیاز برای اجرای سیستم پرداخت جهانی مورد آزمایش قرار نگرفته اند و خطرات بسیار جدی در خصوص اولویت های سیاست عمومی ایجاد می‌کنند. موانع کسب تاییدیه های قانونگذاری بسیار زیاد خواهد بود.

کوره با تایید نظرات لمایر اذعان داشت که فیسبوک هم چنان باید قانونگذاران را در خصوص ثبات مالی لیبرا متقاعد کند. کوره هم چنین بر این نکته تایید کرد که پروژه لیبرا باید برای کاربران ایمن باشد و نگرانی هایی درباره حریم خصوصی و حق مالکیت نداشته باشد. اگرچه کوره گفت که انتظار بررسی های طولانی مدت دارد، اما هم چنین بیان کرد که قانونگذاران مالی باید هرچه سریعتر برای آماده سازی عرضه این پروژه خود را آماده کنند.

مدیرعامل کالیبرا، لیبرا را تهدید نمی‌داند

شاید لیبرا فیسبوک عرضه نشود

در نشست موسسان لیبرا و کمیته BIS، دیوید مارکوس مدیرعامل کالیبرا در حمایت از اتحادیه لیبرا توییت کرد. مارکوس در تاپیک مربوط به “سلطه پولی ملت ها در مقابل لیبرا” در توییتر در صدد این بود نظریه های مرتبط با این موضوع که پروژه لیبرا می‌تواند تهدیدی برای امور مالی دولت ها باشد را شفاف سازی کند. وی گفت:

لیبرا برای این هدف طراحی شده است تا شبکه پرداخت بهتری نسبت به سایر شبکه ها باشد و این سیستم بر پایه ارزهای موجود اجرا می‌شود و ارزش معناداری را به مشتریان خود در سراسر جهان ارائه می‌دهد.

مارکوس در ادامه توییت کرد که ایجاد پول جدید فعالیتی باقی خواهد ماند که حق آن کاملا برای دولت ها محفوظ خواهد ماند. وی سخنان خود را با بیان این موضوع به پایان رساند که لیبرا برای برطرف کردن نگرانی های پیرامون این پروژه با قانونگذاران همکاری و تعامل خواهد داشت. طبق گفته های گرگوری کلوموف مدیرعامل استیبل کوین با پشتوانه یورو استاسیس (Stasis)، لیبرا در واقع تهدیدی برای سلطه پولی دولت ها می‌باشد. وی گفت:

لیبرا می‌تواند تهدیدی برای سلطه دلار آمریکا و یورو باشد، زیرا سبدی از ارزها را ارائه می‌دهد که می‌توانند عدم توازنی ایجاد کند که منجر به نزاع سرمایه ای شود. هیچ دولتی از این شرایط استقبال نخواهد کرد.

هاسکینسون اذعان داشت که اگرچه پروژه لیبرا تلاشی مستقیم برای جایگزینی دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی نمی‌باشد، اما قطعا بحرانی برای ارزهای سنتی برتر ایجاد می‌کند، به طوری که چهار شرکت برتر (GAFA) با مجموع ۳ الی ۴ میلیارد مشتری خود به تدریج وارد حوزه ارزهای دیجیتال خواهند شد. وی افزود:

لیبرا مشکلاتی برای دلار یا یورو ایجاد خواهد کرد. GAFA به تدریج وارد حوزه استیبل کوین ها می‌شوند.

طبق سخنان هاسکینسون، دولت های قدرتمند نظیر بریتانیا و فرانسه توجه ویژه ای به لیبرا خواهند داشت زیرا این پروژه بسیار بزرگ است. این دولت ها اقداماتی که در کشورهای کوچکتر اروپایی انجام می‌شود را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهند تا بتوانند سیاست های خود را سروسامان بدهند.

سوییس مکانی امن برای لیبرا

در سال های اخیر، سوییس به لطف مجموعه ای از شرکت های کریپتو و رویکرد خود در قبال پروژه های بلاک چین، توانسته است شهرت خوبی در زمینه قطب ارزهای دیجیتال به دست آورد. اگرچه سایر دولت های اروپایی در صدد ایجاد ارز دیجیتال اروپایی هستند، اما سوییس آماده تایید لیبرا در خاک خود می‌باشد.

در حالی که بسیاری از قانونگذاران اروپایی در صدد اعمال بهترین قانونگذاری برای لیبرا می‌باشند، مارک برانسون رییس نهاد نظارت بر بازار مالی سوییس (FINMA) در اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ بیان کرد که این پروژه کاملا مطابق با چارچوب قانونگذاری این نهاد می‌باشد. وی گفت:

به تازگی راهنمایی در خصوص چگونگی طبقه بندی استیبل کوین ها تحت قانون سوییس منتشر کرده و نشان داده ایم که نیازی به قوانین جدید نمی‌باشد. از تمام خطرات نظیر خطرات مربوط به پولشویی، محافظت از مشتریان و ثبات سیستم آگاهیم. هم اکنون نیز قوانین برای این موارد وجود دارد.

در تاریخ ۱۱ سپتامبر، دانته دیسپارته رییس سیاست گذاری و ارتباطات اتحادیه لیبرا در خصوص تصمیمات این اتحادیه مبنی بر همکاری با قانونگذاران سوییس گفت:

ما مشغول صحبت های سازنده ای با FINMA هستیم و مسیر امکان پذیری را برای شبکه بلاک چین متن باز مشاهده می‌کنیم تا به سیستم پرداخت قانونمند، کم هزینه و با امنیت زیاد تبدیل شود.

هم چنین در ۱۱ سپتامبر، FINMA متمم متمرکز بر استیبل کوین به دستورالعمل های قبلی خود برای عرضه اولیه کوین ها منتشر کرد. در این متمم، FINMA بیان کرده است که استیبل کوین ها همانند سایر توکن های مبتنی بر بلاک چین می‌باشند و بر عملکرد اقتصادی و هدف این توکن تاکید کرد.

ناظران نیز خاطر نشان کردند که به دلیل ماهیت بین المللی لیبرا یک رویکرد هماهنگ بین المللی نیاز است تا پیش نیازهای مناسبی برای مدیریت ذخایر و سیستم ضدپولشویی آن ایجاد شود.

هاسکینسون بیان کرد که رویکرد پذیرش سوییس در قبال ارزهای دیجیتال نتیجه تکامل سیستم مالی است که به موجب آن، کشور سوییس در صدد این می‌باشد تا این جریان در درآمد را حفظ کند. وی گفت:

پس از سال ۲۰۰۱ سیستم مالی تغییر کرد و کشور سوییس قابلیت خود در خصوص سیستم بانکی ثانویه و خصوصی را از دست داد. در نتیجه، بسیاری از جریان های کسب درآمد خود را نیز از دست دادند و سایر کشورها از این فرصت استفاده کردند.


54321
امتیاز کاربران

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
ممل

سلام. کسی نمیدونه این لینک واقعا ایردراپ لیبراست یا نه؟
uplibra . io