مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی:‌ آیا تجمیع UTXO (خروجی خرج‌نشده تراکنش‌) خطرناک است؟

برای هر کاربری که در فضای مبادلات مالی به‌ویژه در حوزه رمزارزها کار می‌کند، تجربه این موضوع وجود دارد که مقدار خروجی خرج‌نشده‌ای از هر تراکنش در مانده حساب باقی می‌ماند که به اصطلاح UTXO نام دارد. آیا تجمیع کردن این UTXOها از آدرس‌های مختلف به یک آدرس مشخص کار درستی است؟ آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) این امر را به یک تیغ دو لبه تشبیه می‌کند. در ویدیو این هفته از سری ویدیوهای هر هفته با آنتونی، علت به کار بردن این عبارت بیشتر توضیح داده می‌شود.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

در چه حالت تجمیع UTXO‌ همراه با مزیت اقتصادی است؟

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

ممکن است یک کاربر تمایل داشته باشد تا چندین UTXO ‌خود را در یک حساب تجمیع کند. در این صورت بایستی در نظر بگیرد که این اقدام همراه با مزیت اقتصادی باشد و هزینه انجام این کار بیشتر از دستاورد آن نباشد. خروجی‌های خرج نشده تراکنش‌ها غیرقابل تقسیم هستند و ارسال آن‌ها به یک حساب معمولا نیازمند انجام یک تراکنش سنگین است. کارمزد پرداختی شما بستگی به نرخ هر ساتوشی در ازای هر بایت برای ورود به شبکه بلاک چین دارد.

لازمه مقرون به صرفه شدن این کار، پیدا کردن زمان‌هایی در شبکه است که تراکم شبکه پایین باشد. در نتیجه نودهای ولیدیتور برای ثبت یک بلوک در بلاکچین، کارمزد بالایی را از شما دریافت نمی‌کنند. اگر کاربر بتواند چنین فرصتی را درون شبکه پیدا کند، به علت تجمیع چندین UTXO در یک حساب، به هنگام ارسال یک تراکنش، ورودی‌های کمتری را درون تراکنش خود دارد و تراکش سبک‌تری را برای اعتبارسنجی ارسال کرده و در نتیجه، برای انجام تراکنش خود میزان کارمزد کمتری را پرداخت می‌کند.

نکات منفی تجمیع UTXO ها  از چندین آدرس به یک آدرس مشخص

علاوه بر این موضوع که همواره پیدا کردن زمانی که شبکه متراکم نباشد، چندان آسان نیست. فرستادن UTXOها از چندین آدرس به یک آدرس نیز خطراتی دارد که ممکن است امنیت کاربر را تهدید کنند؛ از مهم‌ترین مسائلی که امنیت کاربران را تهدید می‌کند، می‌توان به شناسایی آدرسی که خروجی‌های خرج نشده تراکنش در آن متمرکز است اشاره کرد. در صورت شناسایی این آدرس و تطابق آن با اطلاعات شما، تحلیلگران و فعالین شبکه اطلاعات شناسایی شما را با دیگر آدرس‌ها تطابق می‌دهند؛ در نتیجه، این تحلیلگران این‌طور برداشت می‌کنند که تمامی آدرس‌ها توسط یک فرد کنترل می‌شوند. همچنین در صورت لو رفتن اطلاعات شناسایی شما توسط یک صرافی یا هر سودجوی دیگری، اطلاعات شناسایی آدرس شما با دیگر آدرس‌ها نیز به‌ راحتی مطابقت پیدا می‌کند و امنیت حریم شخصی شما تهدید می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا