متوسط هر هفته با آنتونی

هر هفته با آنتونی؛ دیفای در مقابل قوانین ضد پول‌شویی و KYC

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته آنتونی به بررسی نحوه عملکرد دیفای و ارائه نظر خود درباره استفاده از قوانین ضد پول‌شویی و KYC در بستر دیفای می‌پردازد.

 

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، در این ویدیو سعی دارد به اهمیت غیر متمرکز بودن امور مالی در بستر بلاکچین بپردازد.

آیا دیفای می‌تواند بدون استفاده از قوانین ضد پول‌شویی و KYC به کار خود ادامه دهد؟

آنتونی در جواب این سوال می‌گوید: بله و اینکه عملا دیفای با استفاده از آنها دیگر معنایی ندارد و به یک سیفای (cefi) تبدیل می‌شود. آنتونی معتقد است که این قوانین تنها منجر جمع شدن قدرت برای عده‌ای می شود و بقای دیفای به عدم تکیه بر این قوانین است. زیرا تمامی این قوانین برای این ساخته شده که بتواند برروی کسانی که از آن استفاده می‌کنند نظارت داشته باشند و اطلاعات مشتری‌ها و خریدران به راحتی در اختیارشان قرار گیرد در حالی که در بستر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیازی به شناخت مشتری نیست، و هنگامی که این قوانین در آنها مورد استفاده قرار بگیرند عملا دیفای دیگر کاربردی ندارد.

برای اینکه آشنایی بیشتری با این قوانین پیدا کنید نگاهی کوتاه به آن‌ها می‌اندازیم.

قوانین ضد پول‌شویی (AML)

این قوانین اشاره به مجموعه ای از قوانین ، مقررات و رویه هایی دارد که از تبدیل پول‌هایی که خلاف کاران از طریق نامشروع بدست آورده و سعی در استفاده آن به عنوان درآمد مشروع و قانونی دارند جلوگیری می‌کنند. هدف این قوانین مبارزه با فعالیتهای جنایی از جمله دستکاری در بازار ، تجارت کالاهای غیرقانونی و فرار مالیاتی و همچنین روشهایی که برای پنهان کردن این جرایم و پولهای حاصل از آن است.

قوانین ضد پولشویی و KYC با اینکه شباهت زیادی با یکدیگر دارند اما تفاوت اصلی آنها در این است که، KYC روندی است که مؤسسات برای تأیید هویت مشتری خود قبل از ارائه خدمات باید انجام دهند اما AML در سطح بسیار گسترده تری عمل می کند و اقداماتی است که نهادها برای جلوگیری و مبارزه با پولشویی ، تأمین مالی تروریسم و ​​سایر جرائم مالی انجام می دهند.

با تمامی این تعریف اما آنتونی براین عقیده است که با استفاده از این قوانین معنی امور مالی غیرمتمرکز از بین می‌رود و اینکه این قوانین در کشورهای مختلف با یکدیگر فرق می‌کند پس هرگز نمیتوان از آن برای یک مجموعه غیر متمرکز استفاده کرد. او در ادامه به این نکته نیز اشاره دارد که اجرای این قوانین با آنچه در تعریف آ‌نها آمده یکسان نیست، و بیشتر برای بدست گرفتن قدرت در آن استفاده می‌شود. بنابراین او نتیجه‌گیری می‌کند که اگر دیفای بر پایه این قوانین باشد تبدیل به سیفای می‌شود

سیفای (Cefi) چیست؟

این واژه در واقع نقطه مقابل دیفای است یعنی امور مالی متمرکز، صنعت کریپتو مدت‌ها درگیر انتخاب بین این دو سیستم مالی قرار دارد. پایه استفاده از ارزهای دیجیتال بر غیر متمرکز بودن آن است اما با وجود این بیشتری صرافی‌های ارز دیجیتال به صورت متمرکز اداره می‌شوند. شاید یکی دیگر از دلایل آنتونی برای استفاده نکردن از قوانین و از بین رفتن دیفای در صورت استفاده کردن از آنها همین بحث است که با ورود آنها عملا سیستم دیفای به یک سیستم متمرکز تبدیل خواهد شد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا