هر هفته با آنتونی

هر هفته با آنتونی؛ رقابت ماینرها بر سر قدرت هش است یا در ممپول؟

در مقاله های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم تا دانش و آگاهی افراد را در مورد بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال بالا ببریم. این هفته ویدئویی در ارتباط با رقابت ماینرها بر سر قدرت هش و رقابت در ممپول در نظر گرفته شده است.

کاربران عادی و افراد حرفه‌ای زیادی که در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند، با آنتونی در ارتباط هستند و سوالات مهمی را با او مطرح می‌کنند. او که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، با دقت به این سوالات پاسخ می‌دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار کابران سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

رقابت ماینرها بر سر قدرت هش

از آنتونی می‌پرسند: فرض کنیم که تعداد زیادی از مردم به منظور به‌دست آوردن بیت کوین تبدیل به ماینر شوند. در این صورت، آیا نگهداری این ماینرها از تراکنش‌هایی که باید تایید شوند، تاثیری بر روی اکوسیستم بیت کوین خواهد گذاشت؟ آیا این باعث رقابت ماینرها می‌شود؟

آنتونی پاسخ می‌دهد: ماینرها تراکنش‌ها را بین خودشان تقسیم نمی‌کنند، بلکه تمام تراکنش‌هایی که در سیستم وجود دارند و باید ماین شوند، بین همه ماینرها تقسیم می‌شوند. یعنی یک ماینر، همان تراکنشی را ماین می‌کند که یک ماینر دیگر ماین می‌کند.

همه ماینرها یک نسخه از ممپول (Mempool) که تمام تراکنش‌های تایید نشده در آن قرار دارد را دارند و از آن، برای ساختن بلاکی استفاده می‌کنند تا بتوانند الگوریتم گواه اثبات کار را بر روی آن پیاده کنند.

ماینرها سعی می‌کنند تا جایی که می‌توانند سریع‌تر به پاسخ تراکنش‌های این بلاک برسند.

رقابت ماینرها برای این نیست که می‌خواهند کدام تراکنش را ماین کنند؛ بلکه رقابت ماینرها بر سر این است که در گواه اثبات کار، قدرت هش کدام یک از آنها بیشتر است تا بتواند زودتر از بقیه پاسخ بلاک را پیدا کند.

رقابت ماینرها بر سر ورود به ممپول

همچنین در ممپول نیز رقابت وجود دارد که در این مورد، رقابت ماینرها بر سر فرستنده‌های تراکنش‌هاست؛ اگر شما تراکنشی را می‌فرستید و می‌خواهید زودتر از بقیه ماین شود، کارمزد بالاتری می‌پردازید و با تمام ماینرهایی که سعی دارند تا در فضای محدود بلاک، فضایی خالی برای خود بیابند، رقابت می‌کنید. در واقع شما در مکانیزم قیمت‌گذاری کارمزدها با هم رقابت می‌کنید. پس:

تمام ماینرها بر سر فضای خالی بلاک‌ها با هم رقابت می‌کنند

سخن آخر

پس پاسخ این سوال که رقابت ماینرها بر سر قدرت هش است یا در ممپول، در هر دو مورد مثبت است؛ رقابت ماینرها هم در سرعت پیدا کردن پاسخ بلاک‌هاست، و هم سریع‌تر وارد شدن به ممپول. چون الگوریتم ماینینگ بیت کوین طوری طراحی شده که “برنده، همه چیز را می‌گیرد”.

منبع
wikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا