هر هفته با آنتونی

هر هفته با آنتونی؛ توضیح mnemonic phrase یا عبارت یادآور

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته آنتونی درباره عبارت یادآور (mnemonic phrase) که با نام عبارت بازیابی (seed phrase) نیز شناخته می‌شود توضیح می‌دهد.

عبارت یادآور چیست؟

آنتونی در ویدیوهای قبلی به این موضوع اشاره کرده بود که یک کلید خصوصی آن‌چنان عدد پیچیده و بزرگی است که به تعداد اتم‌های موجود در جهان می‌توان کلید خصوصی تولید کرد و باز هم کسی نتواند هیچکدام از این کلیدها را حدس بزند. به عبارت دیگر اگر فردی یک اتم را انتخاب کند حدس زدن اینکه کدام اتم است به پیچیدگی و سختی حدس زدن کلید خصوصی است.

اصلاح ویدیو: در دقیقه ۰۷:۱۴، آنتونی می‌گوید ۲۰۴۸ به توان ۲۴، اما ما به اشتباه ۲۰۴۸ به توان ۲ نوشته‌ایم.

آنتونی پس از این مقدمه این سوال را مطرح می‌کند که خب این موضوع چه ارتباطی با عبارت ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای یادآور دارد؟

ممکن است این استدلال مطرح شود که شما صحبت از عدد کرده‌اید نه کلمات و حروف و خب ممکن است حدس زدن کلمات کار راحت‌تری باشد.

آنتونی در ادامه ویدئو به توضیح این مساله می‌پردازد و ثابت می‌کند که عبارت ۲۴ کلمه‌ای در واقع یک عدد است و  حدس زدن این عبارت به سختی حدس زدن یک عدد بزرگ و پیچیده است شاید حتی کمی سخت‌تر!

هنگامی که شما یک کیف پول می‌سازید یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید یادداشت کلید خصوصی است که معمولا در قالب یک عبارت ۲۴ کلمه‌ای به شما ارائه می‌شود. این کار بر اساس استانداردی به نام  BIP39 انجام می‌شود که مخفف کلمات Bitcoin Improvement Proposal به معنای طرح پیشنهادی بهبود بیت‌کوین است. طرح کنونی عبارت یادآور برگرفته از این استاندارد است.  استاندار BIP39  دارای دیکشنری کوچکی است که ۲۰۴۸ کلمه دارد و ۲۴ کلمه‌ی عبارت یادآور از دل این دیکشنری انتخاب می‌شوند.

پس همانطور که گفته شد عبارت یادآوری که از ۲۴ کلمه تشکیل شده است در واقع یک عدد است که در قالب کلمات انگلیسی نوشته شده است. اما چگونه می‌توان با استفاده از کلمات یک عدد ساخت؟

آنتونی در این ویدیو با زبانی روان توضیح می‌دهد که این کار چگونه امکان‌پذیر است و چگونه می‌توان از دل یک دیکشنری ۲۰۴۸ کلمه‌ای ۲۴ کلمه انتخاب کرد که نماینده یک عدد بزرگ و پیچیده باشند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا