اخبار خارجی

تراکنش‌های صرافی‌ها ۴۰٪ از حجم بلاک‌های بیت‌کوین را اشغال کرده‌اند

تحقیق انجام‌شده توسط گلس‌نود نشان می‌دهد که تقریبا ۶ مورد از ۱۸ صرافی بزرگ رمزارز، سگویت را به صورت کامل پذیرفته‌اند. این به‌روزرسانی شبکه بیت کوین در سال ۲۰۱۷ فعال شده است. از آنجایی که صرافی‌ها بیشترین استفاده را از حجم بلاک بیت کوین به خود اختصاص داده‌اند، پذیرش سگویت توسط صرافی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، سگویت یک افزونه برای پروتکل بیت کوین است که در ماه آگوست ۲۰۱۷ بر روی این شبکه فعال شده است. هدف اصلی معرفی سگویت، افزایش مقیاس‌پذیری بلاکچین بیت کوین بوده است. قبل از فعالسازی سگویت، شبکه بیت کوین اغلب اوقات با ازدحام در شبکه مواجه می‌شد زیرا کاربران، حجم یک مگابایتی بلاک‌های بیت کوین را سریعا اشغال می‌کردند.

به منظور کاهش ازدحام و افزایش راندمان شبکه، سگویت به بهبود دو متغیر کلیدی پرداخته است. یکی از این تغییرات، تراکنش‌های کوچکتر را امکان‌پذیر می‌سازد. در نتیجه تراکنش‌های بیشتری در حجم ثابت بلاک گنجانده می‌شوند. تغییر دیگر، بلاک‌های بزرگتر را به وجود می‌آورد که در این مورد نیز، قرارگیری تراکنش‌های بیشتر در هر بلاک امکان‌پذیر می‌شود. با توجه به این بهبودها، راندمان کلی شبکه بیت کوین افزایش می‌یابد.

صرافی‌ها ۴۰٪ از حجم بلاک‌های بیت کوین را اشغال کرده‌اند

گلس‌نود در مقاله اخیر خود به میزان پذیرش سگویت در میان صرافی‌های بزرگ رمزارز پرداخته است. دلیل آنکه صرافی‌ها در خصوص پذیرش سگویت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند این است که بیشترین استفاده از حجم بلاک‌های بیت کوین را به خود اختصاص داده‌اند و اگر صرافی‌ها به پذیرش سگویت بپردازند، حجم بلاک کمتری را اشغال می‌کنند و این موضوع تا حد زیادی به بهبود عملکرد کلی شبکه بیت کوین منجر می‌شود.

طبق گزارش گلس‌نود، تراکنش‌های صرافی‌ها تقریبا ۴۰٪ از حجم بلاک‌های بیت کوین را اشغال کرده‌اند و موضع آنها در قبال سگویت، تاثیر بسزایی بر مقیاس‌پذیری بیت کوین دارد. تنها بایننس و کوین‌بیس تقریبا ۲۵٪ از حجم بلاک‌های بیت کوین را به خود اختصاص داده‌اند. 

پذیرش سگویت توسط صرافی‌ها  - حجم بلاک‌های اختصاص داده شده
حجم بلاک‌های اختصاص داده شده

متاسفانه گلس‌نود اذعان داشته است که بخش عمده‌ای از صرافی‌ها به طور کامل سگویت را نپذیرفته‌اند که در این بین، مهم‌ترین صرافی که به طور کامل سگویت را نپذیرفته، بایننس است که به تنهایی ۱۵٪ حجم بلاک بیت کوین را اشغال کرده است.

پیشگامان، میانه‌روها و مخالفان

گلس‌نود در تحقیق خود به ارزیابی تراکنش‌های ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌ها و نحوه استفاده این تراکنش‌ها از سگویت پرداخته است. در این تحقیق، صرافی‌ها به سه دسته تقسیم شده‌اند: پیشگامان که بیش از ۹۰٪ به پذیرش سگویت پرداخته‌اند، میانه‌روها که ۲۰ الی ۹۰ درصد سگویت را پذیرفته‌اند و مخالفان که کمتر از ۲۰٪ از سگویت بهره می‌برند.

در این تحقیق، ۱۸ صرافی بررسی شده‌اند که از بین آنها ۶ صرافی به طور کامل سگویت را پذیرفته‌اند، ۶ صرافی در دسته میانه‌روها جای گرفته‌اند و ۶ صرافی نیز از تلاش اندکی در خصوص پذیرش بیت کوین انجام داده‌اند.

کوین‌بیس که ۱۰٪ حجم بلاک‌های بیت کوین را به خود اختصاص داده تقریبا به طور کامل سگویت را پذیرفته است.

پذیرش جزیی سگویت توسط بایننس

از بین تمام صرافی‌ها، بایننس و کوین‌بیس مجموعا بیشترین حجم بلاک‌های بیت کوین را اشغال کرده‌اند. تراکنش‌هایی که مبدا یا مقصد آنها صرافی بایننس است تقریبا ۱۵٪ از حجم بلاک‌های بیت کوین را به خود اختصاص می‌دهند.

در این تحقیق آمده است:

بایننس تا پایان سال ۲۰۲۱ فقط ۱۰٪ از سگویت بهره برده است. اگرچه اخیرا این مقدار تقریبا به ۵۰٪ افزایش یافته است. به نظر می‌رسد این سطح از پذیرش توسط بایننس نامناسب باشد زیرا بایننس به تنهایی تقریبا ۱۵٪ از کل حجم بلاک‌های بیت کوین را به خود اختصاص داده است.

رتبه بندی پذیرش سگویت توسط صرافی‌ها
رتبه بندی پذیرش سگویت توسط صرافی‌ها

طبق این گزارش، دسته‌بندی ۱۸ صرافی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند به شرح زیر است:

  • صرافی‌های پیشگام عبارتند از FTX، کوکوین، کوین‌بیس، لونو (Luno)، کراکن و بیت‌استمپ.
  • صرافی‌های میانه‌رو عبارتند از جمینای، Hibtc، کوین‌چک (Coincheck)، بیتمکس، بیتفینکس و بایننس.
  • صرافی‌های مقاوم در برابر پذیرش سگویت عبارتند از OKEx، بیت‌هامب، بیترکس، هیوبی، پولونیکس و Gate.io

از بین صرافی‌هایی که در برابر پذیرش سگویت مقاوم هستند، صرافی OKEx با ۷٪ کمترین میزان پذیرش را به خود اختصاص داده است. این مقدار در بین سایر صرافی‌های دیگر که مشخصا به آپدیت زیرساخت‌های خود به نفع شبکه بیت کوین علاقه‌ای ندارند کمترین مقدار پذیرش محسوب می‌شود.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا