هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۱۱ تا ۱۸ شهریور)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

به منظور تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم در بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

  • پ.ن ۱: این گزارش به دو بخش کلی تقسیم‌بندی شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه خواهیم داد و همینطور به سراغ بیت کوین می‌رویم و اطلاعات مهم پیرامون این رمز ارز را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را نشان می‌دهیم.
  • پ.ن ۲: در این مقاله کلمه “بازه زمانی” اشاره به فاصله زمانی ۱۱ شهریور تا ۱۸ شهریور ماه دارد.
  • پ.ن ۳: شما ششمین گزارش تحلیلی بازار را مطالعه می‌کنید، برای مطالعه گزارش هفته گذشته، به مقاله زیر مراجعه کنید:

بخش اول- بیت کوین

قیمت بیت کوین در بازه ۱۱ شهریور تا ۱۸ شهریور

قیمت بیت کوین طی هفته گذشته از ۴۲,۸۷۲ دلار تا ۵۲,۸۷۱ دلار در نوسان بود. ارزش بازار بیت کوین از حدود ۹۵۰ میلیارد دلار در انتهای هفته گذشته به ۸۸۵ میلیارد دلار در روز جاری رسید. ارزش بازار رمزارزها با کاهشی اندک، به بالغ بر دو تریلیون دلار رسید. دامیننس بیت کوین با کمی کاهش به ۴۱.۴ درصد رسید. شاخص تسلط اتریوم نیز با مقداری کاهش ۱۹.۲ درصد است. مارکت کپ اتر با کاهشی ۹ درصدی نسبت به هفته گذشته، کمی بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار است. 

روز سه شنبه به ناگهان بیت کوین یک هشتم از ارزش خود را از دست داد و قیمت آن از حوالی ۵۲ هزار دلار به ۴۵ هزار دلار رسید. 

هش ریت شبکه بیت کوین

نمودار هش ریت شبکه بیت کوین

در ادامه روند رو به رشد بازیابی سختی شبکه پس از ممنوعیت استخراج رمزارز توسط دولت چین، این متریک همچنان طی هفته گذشته به افزایش خود ادامه داد.

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

از شروع فعالیت شبکه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ تا کنون، در حدود ۱۸.۸ میلیون عدد بیت کوین وارد شبکه شده است. در این بخش رفتار ماینرها و صرافی‌های بزرگ مبادله رمزارز، به عنوان دو دسته از بزرگترین دارندگان این کوین مهم را بررسی خواهیم کرد.

بررسی رفتار ماینرهای بیت کوین

نمودار موجودی بیت کوین ماینرهای بیت کوین

موجودی بیت کوین ماینرها (با خط آبی در نمودار – محور عمودی سمت چپ) نسبت به هفته‌های اخیر تغییر قابل ملاحظه‌ای از خود نشان نمی‌دهد. این گروه مهم و اثرگذار همچنان با هولد حدود ۱.۸۴ میلیون بیت کوین، ده درصد از کل عرضه این ارز دیجیتال را در اختیار دارند.

بررسی وضعیت کیف پول‌ صرافی‌ها

نمودار ورودی خروجی خالص بیت کوین به صرافی‌ها و مجموع موجودی صرافی‌ها

در نمودار بالا جریان ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌ها (با رنگ آبی) در کنار قیمت بیت کوین و میزان موجودی بیت کوین صرافی‌ها (با رنگ نارنجی) به تصویر در آمده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید علی‌رغم سقوط قیمت بیت کوین در روز سه‌شنبه، در روند کلی کاهش ذخیره بیت کوین صرافی‌ها خللی وارد نشده است. طی هفته گذشته، ۳۰۰ هزار بیت کوین از صرافی‌ها به مقصد کیف پول‌‌های دیگر خارج شده است.

بررسی وضعیت کیف پول‌های بیت کوین

وضعیت موجودی کیف پول‌های بیت کوین به تفکیک مقدار موجودی

در این نمودار قیمت بیت کوین در کنار درصد موجودی چهار گروه از آدرس‌ها رسم شده است؛ دارایی تجمعی دارندگان بین ۱ تا ۱۰۰ بیت کوین (با رنگ سبز)، دارندگان ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بیت کوین (با رنگ قرمز)، دارندگان ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ بیت کوین (با رنگ نارنجی) و نهنگ‌هایی با موجودی بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار با رنگ سبزآبی. این چهار گروه در مجموع نشانگر وضعیت دارایی کمی بیش از ۸۰ درصد کل بیت کوین‌های موجود در شبکه هستند. طی هفته گذشته تمامی گروه‌ها به جز نهنگ‌ها، کمی کاهش موجودی را تجربه کردند. اما این گروه به ويژه در طی دو روز گذشته به روند انباشت خود سرعت داده است. درصد دارایی این گروه از ۱۱.۱۸ درصد در هفته پیشین، به ۱۱.۳۴ درصد در حال حاضر رسیده است. در مقام مقایسه، در زمان ثبت بالاترین قیمت تاریخی فعلی بیت کوین، این گروه مالک ۱۲.۰۶ درصد از کل بیت کوین‌های شبکه بودند.

احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین

در این بخش به تحلیل احساسات سرمایه‌گذاران و نقاط ورود و خروج آن‌ها می‌پردازیم. برای بررسی احساسات تریدرها شاخص‌های متنوعی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بررسی رفتار نهنگ‌های بیت کوین

در این قسمت به بررسی تراکنش‌های بزرگ بازار می‌پردازیم. در نمودار زیر میانگین متحرک ۳۰ روزه تعداد تراکنش‌های بالای ۱۰۰ هزار دبار (با رنگ سبز) و تراکنش‌های بیش از یک میلیون دلار (با رنگ صورتی) را مشاهده می‌کنید.

وضعیت تراکنش‌های بزرگ شبکه بیت کوین

همان‌طور که از نمودار به خوبی پیداست، فعالیت بزرگان بازار طی هفته گذشته (به خصوص از زمان سقوط قیمت) رشد محسوسی داشته است. تعداد تراکنش‌های یاد شده، به طور متوسط نسبت به هفته گذشته، ده درصد رشد از خود نشان داده است. این می‌تواند نشانه بهره بردن نهنگ‌ها از افت مقطعی قیمت و افزایش موجودی خود باشد.

سن بیت کوین‌ها (Coin Age)

نمودار سن بیت کوین

شاخص میانگین سن بیت کوین‌ها (Mean Coin Age) نشان‌دهنده میانگین تعداد روزهایی است که بیت کوین‌های شبکه در آدرس فعلی خود نگهداری شده‌اند. این شاخص که با رنگ صورتی در نمودار پیداست، علی رغم نوسان قیمت در طی هفته گذشته، تغییر محسوسی در آن پیدا نیست.

شاخص MVRV

نمودار شاخص MVRV بیت کوین

شاخص MVRV نشان‌گر بازگشت سرمایه تمامی دارندگان بیت کوین از زمان قیمت آخرین جابجایی موجودی بیت کوین‌های در تملک‌شان است. با توجه به افت قیمت بیت کوین طی ۷ روز گذشته، طبیعی است که این شاخص با کاهش روبرو شود. این عدد هم ‌اکنون برای بیت کوین ۱۳۶ درصد است که به معنی آن است که به طور متوسط  بیت کوین‌های شبکه از زمان آخرین قیمت خریداری شده ۳۶ درصد در سود هستند.

شاخص Dormant

نمودار شاخص Dormant

شاخص Dormant در یک بازه زمانی مشخص محاسبه می‌شود. برای مثال گردش ایستای ۱۸۰ روزه اشاره به تعداد بیت کوین‌هایی دارد که پس از اینکه به مدت بیش از ۱۸۰ روز جابجا نشده بودند، طی آن روز مشخص جابجا شدند. این شاخص برای بررسی جابجایی بیت کوین‌های هولدرهای بلند مدت مناسب در هنگام بررسی روندها مناسب است. برابر اطلاعات نمودار فوق، طی هفته گذشته با وجود شوک قیمتی، شاهد جابجایی بیت کوین‌های قدیمی (سه بازه شش ماهه، یک ساله و سه ساله) نبودیم و اتفاقی خرق عادت رخ نداده است.

فشار خرید و فروش بیت کوین

وضعیت سود و زیان بیت کوین‌های شبکه با قیمت فعلی

این نمودار نشان‌دهنده وضعیت کلی در سود و زیان بودن تمامی بیت کوین‌های موجود در شبکه، با توجه به قیمت در زمان آخرین جابجایی‌شان است. مساحت دوایر، میزان بیت کوین‌های موجود در آن بازه قیمتی را نشان می‌دهد. همچنین رنگ سبز نشان در سود بودن، خاکستری به منزله وضعیت سر به سر و قرمز نشان در ضرر بودن موجودی بیت کوین‌هاست. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، با قیمت فعلی بیت کوین، حدود ۸۱ درصد کل بیت کوین‌های شبکه، در قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی خریداری شده‌اند. مابقی بیت کوین‌ها (به تعداد ۲.۸۶ میلیون عدد) در قیمتی بین ۴۷ تا ۶۳ هزار دلار خریداری شده‌اند و یا نزدیک وضعیت سر به سر قرار دارند. 

برای بررسی دقیق‌تر بازه‌های قیمتی، به نمودار زیر توجه کنید:

وضعیت سود و زیان بیت کوین‌های موجود در حوالی قیمت فعلی

در این نمودار به شکلی جزئی‌تر به وضعیت بیت کوین‌های خریداری شده در بازه قیمتی ۴۰ هزار تا ۵۴ هزار دلار می‌پردازیم. در قیمت فعلی، وضعیت بسیار نزدیکی در بین دو دو طرف این طیف برقرار است. حدود ۱.۷۲ میلیون بیت کوین کمی در سود هستند و تقریبا همین تعداد بیت کوین، کمی در ضرر هستند. مقدار قابل توجهی ( حدود ۱.۳ میلیون بیت کوین) قیمت تمام شده‌ای بین ۴۹۹۳۶ تا ۵۱۰۹۹ دلار دارند. با توجه به رنج زدن میان مدت بیت کوین در این حوالی، واکنش مالکین این بیت کوین‌ها در صورت خارج شدن از ضرر، می‌تواند در آینده بازار موثر باشد.

بخش دوم– اتریوم

نمودار قیمت اتریوم

در تصویر بالا، چارت قیمت اتریوم را می‌بینیم. بالاترین قیمت اتریوم براساس معاملات انجام شده در صرافی کوین بیس در این بازه ۴,۰۳۰ دلار و پایین‌ترین قیمت اتر در محدوده ۳,۰۰۹ دلار به ثبت رسیده است؛ ریزش ۲۵ درصدی قیمت در هفته اخیر، ترس و وحشت را در دل بسیاری از تریدرها انداخت. زیرا تقریبا تمام این این ریزش قیمتی در روز سه شنبه ۱۶ شهریور ماه رخ داد. در مورد این روز و دلایل ریزش قیمت، در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

استیکینگ اتریوم

مقدار استیکینگ اتریوم در اتریوم 2

این نمودار وضعیت استیکینگ رمز ارز اتریوم در قرارداد هوشمند اتریوم ۲ را نشان می‌دهد. در حال حاضر تعداد ۷.۵۱ میلیون رمز ارز Ether در قرارداد هوشمند استیکینگ اتریوم ۲ ذخیره و قفل شده است. روند ارسال اتر به این قرارداد هوشمند همچنان صعودی و ادامه دار است. از آن‌جا که قفل شدن اتر در این قرارداد هوشمند تا راه‌اندازی شبکه اتریوم ۲ قابل برداشت نیست، در نتیجه بر خلاف سایر شبکه‌ها، این مقدار اتر به صورت کامل از گردش خارج شده است. در کنار طرح استیکینگ اتریوم ۲، بخشی از اترهای بازار در قراردادهای هوشمند حوزه دیفای قفل شده است (TVL). در گام بعدی این مقدار از اتریوم‌ها را بررسی می‌کنیم.

اتریوم ذخیره شده در دیفای

اتریوم در دیفای

این نمودار وضعیت اتریوم‌های ذخیره شده در حوزه دیفای را نشان می‌دهد. این نمودار نشان می‌دهد که حدودا ۷.۳ میلیون اتر در حوزه دیفای قفل شده است. در نتیجه حدودا ۱۴ میلیون اتریوم معادل ۱۲ درصد کل اتریوم‌ها از بازار خارج شده است. نسبت به دوره مشابه قبل، در این بازه میزان اترهای قفل شده در حوزه دیفای، کاهش یافته است.

اتریوم سوزانده شده

اتریوم سوزانده شده

نمودار بالا میزان اتریوم‌های سوزانده شده پس از بروزرسانی اخیر شبکه اتریوم را به صورت روزانه نشان می‌دهد. در هفته گذشته حدودا ۸۳ هزار رمز ارز اتر سوزانده شده است. این اتفاق باعث کاهش نرخ تورم ارز دیجیتال اتر خواهد شد.

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران اتریوم

در مجموع حدودا ۱۱۷ میلیون رمز ارز اتر تولید و در بازار عرضه شده است. همانند آنچه در مورد بیت کوین گفتیم، این اتریوم‌ها از سه حالت خارج نیستند. یا در قراردادهای هوشمند اتریوم ۲ و دیفای ذخیره شده‌اند، یا در کیف پول صرافی‌ها هستند و یا در سایر کیف پول‌ها ذخیره شده‌اند (از آنجا که کل ذخایر ماینرهای اتریوم زیر ۲۰۰ هزار واحد ETH است، از بررسی رفتار ماینرها صرف نظر می‌کنیم).

بررسی وضعیت کیف پول‌ صرافی‌ها

اتریوم موجود در صرافی ها

در نمودار بالا نمودار کندل استیک قیمت اتریوم در کنار ذخایر اتریوم کیف پول‌های صرافی‌ها (با رنگ آبی) و جریان خالص ورود و خروج روزانه اتریوم به صرافی‌ها (با رنگ نارنجی) نمایش داده شده است. این نمودار نشان می‌دهد که روند کاهشی موجودی اتر کیف پول صرافی‌ها دوباره از سر گرفته شده است. موجودی اتر صرافی‌ها در مقایسه با تاریخچه یکساله آن، تقریبا در پایین‌ترین حالت قرار گرفته است. البته در این بازه زمانی، موجودی اتر صرافی‌ها کمی افزایش یافته است. دلیل این افزایش در نمودار نارنجی رنگ مشخص است. این نمودار که برآیند ورود و خروج اتر کیف پول صرافی‌ها را نشان می‌دهد، در بازه زمانی مورد نظر ما، دو قله در این نمودار ایجاد شده که نشان می‌دهد در دو روز، مقدار اتر واریز شده به کیف پول صرافی به ترتیب ۷۵ هزار و ۱۱۲ هزار اتر بیشتر از میزان برداشت این ارز دیجیتال از صرافی‌های ارز دیجیتال بوده است. در واقع شاهد ورود بیشتر اتر به صرافی‌ها هستیم. این اتفاق، بعد از ریزش قیمت اتر در روز سه شنبه به ثبت رسیده است و این جریان ورودی را نمی‌توان دلیل ریزش قیمت اتر دانست.

بررسی وضعیت کیف پول‌های اتریوم

کیف پول اتر

تصویر بالا، موجودی اتر کیف پول‌ها را نشان می‌دهد. ما از بین کل کیف پول‌ها، تنها کیف پول‌هایی را انتخاب کرده‌ایم که بخش قابل توجهی از کل اتریوم‌ها در آن ذخیره شده که کیف پول‌هایی با موجودی بالاتر از ۱۰۰۰ و کوچکتر از ۱۰ میلیون اتریوم هستند. همانطور که در تصویر مشخص است، در بازه زمانی مورد نظر ما، تغییرات قابل توجهی در رفتار نهنگ‌های اتر مشاهده نمی‌شود. اما کیف پول‌هایی با موجودی ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار اتر خریدار بوده‌اند. کیف پول‌هایی با موجودی ۱ میلیون تا ۱۰ میلیون اتر پس از هفته‌ها خرید اتر، در هفته گذشته اتر جدیدی را به کیف پول خود اضافه نکرده‌اند. همزمان با خرید این دسته از کیف پول، قیمت اتر نیز رشد داشته است. در نتیجه می‌توان گفت که پول هوشمندی که کنترل بازار را در دست گرفته، همین دسته است.

احساسات سرمایه‌گذاران اتریوم

در این بخش به تحلیل احساسات سرمایه‌گذاران و نقاط ورود و خروج آن‌ها می‌پردازیم. برای بررسی احساسات تریدرها شاخص‌های متنوعی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بررسی رفتار نهنگ‌های اتریوم

در این بخش تراکنش‌های بازیگران بزرگ بازار را بررسی می‌کنیم. در دو نمودار زیر به ترتیب میانگین متحرک ۳۰ روزه تعداد تراکنش‌های با ارزش دلاری بالای ۱۰۰ هزار دلار (با رنگ آبی) و یک میلیون دلار (با رنگ قرمز) را مشاهده می‌کنید.

تراکنش های اتریوم

همانطور که در چارت بالا مشاهده می‌کنید، رفتار نهنگ‌های بزرگ بازار با تغییرات قیمت ارتباط معناداری دارند. پس از هر افزایش فعالیت نهنگ‌ها و یا همزمان با آن، شاهد ثبت نقاط عطف (قله و قعر) در نمودار قیمت اتریوم هستیم.اگر گزارش هفته پیش را مطالعه کرده باشید، به خوبی به یاد داریم که در آن بازه شاهد کاهش فعالیت سرمایه‌گذاران درشت اتریوم بودیم. اما دقیقا پیش از ریزش قیمت اتریوم، شاهده افزایش قابل توجه فعالیت نهنگ های اتر بوده‌ایم و شاهد انجام تراکنش از سمت این افراد بودیم. که در بخش کیف پول صرافی‌ها مشخص شد که پیش از ریزش قیمت شاهد افزایش ورودی به صرافی‌ها نبودیم؛ پس این افزایش فعالیت به مقصد صرافی نبوده است.

سن اتریوم (Coin Age)

سن کوین اتر

Coin Age نشان می‌دهد که تمام اتریوم‌ها به طور میانگین چند روز در کیف پول خود دست نخورده باقی می‌مانند. افزایش این نمودار به معنی قرارگیری بازار در فاز تجمیع و نشان می‌دهد که اتریوم‌ها فروخته نمی‌شود و بازار برای صعود آماده‌تر است. برعکس زمانی که این نمودار ریزشی باشد، نشان می‌دهد که فعالیت هولدرهای اتریوم افزایش یافته است. همانطور که مشخص است، این نمودار برای اتریوم  صعودی است که نشان می‌دهد اتریوم کمتری از کیف پول‌ها جابه جا می‌شوند و افراد تمایل به هولد آن دارند. این روند به صورت ادامه دار صعودی بوده که نشان دهنده پتانسیل بالای بازار برای رشد قیمت اتریوم است.

شاخص MVRV

شاخص mvrv اتر

این شاخص میانگین درصد در سود و زیان بودن آدرس‌های بیت کوین با توجه به قیمت زمان خرید موجودی‌شان است. این عدد که اکنون حوالی ۱۹۵ درصد است، نشان می‌دهد که به شکل میانگین، اتریوم‌های موجود در شبکه در حدود ۱۹۵ درصد در سود هستند. این شاخص می‌تواند در کنار شاخص‌های دیگر در تعیین کف قیمت بسیار مفید باشد.

شاخص Dormant

شاخص Dormant اتریوم

این شاخص نیز، احساسات معامله‌گران بازار را نشان می‌دهد. شاخص Dormant اتریوم در یک بازه زمانی مشخص محاسبه می‌شود. این شاخص نشان می‌دهد که چه تعداد از اتریوم‌ها (این تعداد با عددی در جلوی این شاخص مشخص شده است) که در بازه مشخص شده جابه جا نشده بودند، در امروز جابه جا شده‌اند.

ما برای این شاخص سه بازه زمانی ۱ ساله، ۶ ماهه و ۳ ساله را انتخاب کرده‌ایم. همانطور که مشخص است، در هر سه بازه زمانی مشخص شده، این کوین‌های شش ماهه، یک و سه ساله کمتر جابه جا می‌شوند. به عبارتی، هولدرهای اتریوم رمز ارز خود را جابه جا نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند آن را هولد کنند. همانطور که پیش از این نیز متوجه شدیم، این نمودار نیز نشان می‌دهد که هولدرهای قدیمی اتر در ریزش روز سه شنبه نقشی نداشته‌اند. براساس تاریخچه این نمودار، فعالیت این هولدرها عموما در زمان پیک های قیمتی افزایش می‌یابد که در مورد ریزش روز سه شنبه این چنین نبود.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا