اخبار خارجی

نتایج یک بررسی: استخر F2Pool به مدت ۲ سال روند استخراج بلاک‌های اتریوم را دستکاری کرده است

روز جمعه در فضای توییتر این شایعه به راه افتاد که آسیب‌پذیری در مکانیسم اجماع بلاک‌های اتریوم وجود دارد که به ماینرها این امکان را می‌دهد تا با دستکاری تایم‌استمپ (Timestamp) بلاکی که استخراج می‌کنند، باعث ایجاد تغییرات غیرواقعی در سختی استخراج شبکه شوند. نام استخر F2Pool به عنوان یکی از متهمان اصلی این قضیه مطرح شد که ۲ سال به صورت مداوم این کار را انجام می‌داده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، آویو یایش (Aviv Yaish) نام توسعه‌دهنده‌‌ای است که جمعه در رشته توییتی نسبت به حمله در لایه اجماع اتریوم هشدار داد. قضیه از این قرار بوده است که در قوانین اجماع اتریوم این درجه از آزادی عمل وجود دارد که یک ماینر بتواند تایم‌استمپ بلاکی را که استخراج می‌کند، دستکاری کند و از سمت سایر نودهای شبکه مورد تایید قرار بگیرد.

این قضیه از آنجایی اهمیت دارد که سختی استخراج شبکه بر مبنای فاصله زمانی بین همین تایم‌استمپ‌ها تعیین می‌شود و این دستکاری در واقع منجر به دستکاری در سختی استخراج اتریوم می‌شده است. در این رشته توییت استخر استخراج معروف F2Pool به عنوان اصلی‌ترین متهم این قضیه عنوان شده است که در ۲ سال گذشته به صورت مداوم این کار را انجام می‌داده است.

حال چون ونگ (Chun Wang) مدیرعامل استخر F2Pool به این قضیه واکنش نشان داده است.

ونگ در این توییت ضمن تایید این ادعا عنوان کرده است که این استخر استخراج قوانین اجماع اتریوم را نقض نکرده است و تنها از امکانی که در قوانین موجود است استفاده کرده است. او از یایش خواسته است که اگر اعتراضی در این زمینه دارد آن را به تیم بیکو (توسعه دهنده ارشد اتریوم) منتقل کند.

توییت مدیرعامل f2pool در خصوص شایعات اخیر

مدیرعامل F2Pool در انتها اشاره کرد که یک سیستم مطمئن باید در برابر انواع آزمایش‌ها مقاوم باشد و یادآور شد که در سال ۲۰۱۳ او با همین شیوه توانسته است پروژه‌ای با نام Terracoin را از بین ببرد و سختی استخراج آن را به صفر برساند.

این در حالی است که قرار است در تاریخ ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) و طی آپدیت مرج، شبکه اتریوم از مکانیسم گواه اثبات کار (POW) به گواه اثبات سهام (POS) مهاجرت کند. رویداد مرج این مشکل را به صورت کامل حل می‌کند اما این نگرانی وجود دارد که این مشکل در سایر شبکه‌های POW نیز رخ داده باشد. یکی از راه‌حل‌های این قضیه می‌تواند استفاده از پارامتر دیگری به جز تایم‌استمپ برای تعیین سختی استخراج شبکه باشد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا