اخبار آلتکویناخبار بیت کویناخبار عمومیتحلیل اقتصادی

نرخ شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا امروز منتشر می‌شود

بر اساس گزارش بلومبرگ، تورم آمریکا احتمالا در ماه گذشته به بالاترین سطح در چهار دهه اخیر افزایش یافته است که نشان‌دهنده میزان افزایش شاخص قیمت مصرف کننده است. این آمار در حالی منتشر شد که هنوز جنگی میان روسیه و اوکراین اتفاق نیفتاده و قیمت نفت هنوز به طور افسارگسیخته افزایش نیافته بود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، انتظار می‌رود شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) توسط دفتر آمار وزارت کار در ساعت ۸:۳۰ به وقت منطقه شرقی (۱۷ به وقت تهران) منتشر شود و در آن نرخ تورم در ماه فوریه ۰.۸٪ و در ۱۲ ماه گذشته ۸٪ اعلام شود. این بالاترین رقم از سال ۱۹۸۲ و بالاتر از ۰.۶٪ ماه ژانویه خواهد بود.

معامله گران بیت کوین احتمالا این شاخص را زیر نظر دارند چراکه برخی از سرمایه‌گذاران، بزرگترین رمزارز بازار را محافظی در برابر تورم تلقی می‌کنند. علاوه بر این، این دیدگاه وجود دارد که قیمت بیت کوین، گاهی به تصمیمات فدرال رزرو در رابطه با سیاست‌های پولی واکنش نشان می‌دهد و یک وظیفه کلیدی برای بانک مرکزی آمریکا، تضمین ثبات قیمت است.

بسیاری از تحلیلگران همچنان نسبت به بیت کوین خوش‌بین هستند. با این حال، این رمزارز آنطور که باید و شاید در مدت اخیر در برابر تورم خوب عمل نکرده است. بیت کوین پس از ثبت اوج ۶۹،۰۰۰ دلاری در نوامبر (آبان) ۲۰۲۱، از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون ۸٪ کاهش یافته است.

ریچارد آشر، رییس بخش تجارت OTC شرکت بی‌سی‌پی گروپ در این رابطه می‌گوید:

بیت کوین و کریپتو به طور کلی با اخبار اوکراین مرتبط خواهند ماند. ما احساس می‌کنیم گزارش CPI روز پنجشنبه، رویدادی جانبی برای بحران روسیه و اوکراین خواهد بود.

اثر قیمت گاز و تصمیمات فدرال رزرو بر بازار کریپتو

جروم پاول، رییس فدرال رزرو هفته گذشته حمایت خود را از افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره در کوتاه‌مدت اعلام کرد. این اولین افزایش نرخ بهره از سال ۲۰۱۸ خواهد بود. تصمیم‌گیری در رابطه با سیاست‌های مالی فدرال رزرو همزمان با طولانی شدن درگیری روسیه و اوکراین و همچنین نگرانی‌ها در رابطه با عرضه جهانی نفت و فشار قیمت‌ها سخت‌تر شده است.

بیت کوین در سال ۲۰۲۲ نسبت به طلا عملکرد ضعیفی از خود نشان داد چراکه با حمله روسیه و اوکراین، سرمایه‌گذاران زیادی در بازارهای سنتی دوباره به سمت فلز زردرنگ که مدت‌هاست به عنوان مخزنی برای ارزش تلقی می‌شود فرستاد.

در زمان نگارش این خبر، بیت کوین با قیمت ۳۹٬۳۰۰ دلار معامله می‌شود که نسبت به سال گذشته، ۲۸٪ پایین‌تر است. قیمت بیت کوین روز گذشته با صدور فرمان اجرایی جو بایدن تا ۴۲۰۰۰ دلار نیز افزایش یافت و اکنون ۵.۴٪ کاهش یافته است.

بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران معتقدند نرخ تورم همچنان به افزایش ادامه خواهد داد. ریچارد اف مودی، معاون ارشد و اقتصاددان در شرکت Regions Financial، در گزارشی نوشت که انتظار دارد تورم در ماه‌های آینده به افزایش خود ادامه دهد.

مودی در این رابطه گفت:

بسیاری فکر فکر می‌کردیم با داده‌های فوریه (بهمن) یا مارس (اسفند) شاهد اوج تورم خواهیم بود.

با افزایش قیمت نفت به ۱۲۰ دلار برای هر بشکه و تحریم نفت روسیه، مودی انتظار دارد در هفته‌های آینده، قیمت سوخت در بازارهای خرد افزایش یابد.

بر اساس گزارش انجمن AAA، میانگین قیمت بنزین بدون سرب اکنون به ۴.۲۵۲ دلار برای هر گالن افزایش یافته است. این در حالی است که قیمت، سال گذشته ۲.۷۹۶ دلار بوده است.

داگلاس پورتر، اقتصاددان ارشد در شرکت BMO Capital Markets انتظار دارد شاخص قیمت مصرف کننده که مواد غذایی و انرژی را شامل نمی‌شود، در ماه فوریه ۰.۵٪ افزایش یابد. علاوه بر این، وی به دنبال آن است تا ببیند تورم به سایر خدمات که به زنجیره تامین و محدودیت‌های آن ارتباطی ندارند نفوذ خواهد کرد یا خیر.

منبع
coindesk

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا