اخبار خارجی

ارز دیجیتال شبکه فایل کوین عرضه شد؛ بررسی حواشی پیرامون رمز ارز FIL

شبکه Filecoin و ارز دیجیتال FIL که اخیرا توزیع شده با حواشی زیادی همراه است. بخشی از جامعه ارزهای دیجیتال ادعا می‌کنند که یک آدرس ناشناس ۱.۵ میلیون رمز ارز فایل کوین را دریافت کرده است؛ این در حالی اتفاق افتاده که می‌بایست تنها ۵۰۰ هزار کوین این شبکه عرضه شود. براساس این گزارش، تعداد ۸۰۰,۰۰۰ کوین از این ۱.۵ میلیون کوین، به صرافی هیوبی و دیگر صرافی‌های ارزهای دیجیتال منتقل شده است.

واکنش شبکه فایل کوین و قیمت کوین FIL

در یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شده است که یکی از اعضای شبکه Filecoin که هویت او افشا نشده اعلام کرده است که این تصمیم برای کمک به تثبیت قیمت در دوره پس از لیست شدن رمز ارز FIL در صرافی‌ها اتخاذ شده است:

این تصمیم برای ایجاد بازارسازی مستقل برای کمک به حفظ و ثبات قیمت ارز دیجیتال FIL در روزهای اولیه این پروژه است؛ ممکن است قیمت در روزهای اولیه این پروژه بسیار بی ثبات باشد. این کوین‌ها به منظور فروش دارایی شبکه Filecoin نیست.

به عنوان بخشی از برنامه کنترل بازار، رمز ارز FIL به جز صرافی هیوبی، به دیگر صرافی‌ها نیز ارسال شده است. تیم شبکه Filecoin توضیح دادند شبکه فایل کوین اکنون وارد دوره نظارت پس از راه‌اندازی شده است. فعالان بازار بر روی این شبکه متمرکز هستند تا عملکرد آن را ارزیابی کنند. لذا زمان حساسی برای شبکه است. این تیم معتقد است که در حال حاضر این شبکه به ثبات رسیده است و اعضای جامعه بازخورد مثبتی در مورد این شبکه داشته‌اند.

قیمت رمز ارز FIL شبکه Filecoin

برخلاف برنامه از پیش تعیین شده برای کنترل بازار در زمان عرضه کوین FIL توسط تیم شبکه فایل کوین ، قیمت این رمز ارز ساعاتی پس از لیست شدن در صرافی‌ها با ریزش همراه شد. به نظر می‌رسد استراتژی این شبکه در کنترل قیمت این ارز دیجیتال و ایجاد ثبات قیمتی در آن با شکست مواجه شده است و این طرح مانع از ریزش قیمت ارز دیجیتال FIL نشده است. اطلاعات قیمت رمز ارز شبکه Filecoin در صرافی بایننس نشان می‌دهد که این رمز ارز با قیمت ۲۰۰ دلار، کشف قیمت شده است اما قیمت آن در زمان نگارش این مقاله، ۳۶ دلار است. این ریزش شدیدی در قیمت است و مخالف ادعای ثبات قیمت در روزهای اولیه لیست شدن در صرافی‌هاست که توسط تیم این شبکه مطرح شده بود.

شبکه فایل کوین و کوین FIL

این برنامه تیم فایل کوین منتقدان زیادی داشته است. یکی از منتقدان جدی عرضه رمز ارز FIL ، جاستین سان مرد پرحاشیه بازار ارزهای دیجیتال است. او Juan Bent (موسس شبکه) و دیگر اعضای شبکه Filecoin را به کلاهبرداری متهم کرده است. او در حساب کاربری خود در توییتر گفت:

از طرح کلاهبرداری خود اینجا خارج شده‌اید؟ ۱.۵ میلیون رمز ارز FIL در قیمت ۲۰۰ دلار ارزشی معادل ۳۰۰ میلیون دلار دارد. اکنون قیمت رمز ارز شبکه Filecoin برابر ۵۰ دلار است؛ ۷۰ درصد ریزش در قیمت. قصد ارائه توضیحات به جامعه ارزهای دیجیتال را ندارید؟ میزان فروش شما چقدر است؟ آیا این روش، راه درستی است؟

جاستین سان، که تقریبا خود او نیز با چنین اتهاماتی روبرو بوده است، به سرمایه‌گذاران به ویژه سرمایه‌گذاران آمریکایی توصیه می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که شبکه Filecoin و موسس این شبکه تحت حمایت کمیسیون بورس اوراق بهادار ایالات متحده، مسئول ریزش قیمت رمز ارز FIL شبکه فایل کوین هستند. برخی از کاربران توییتر با این پیشنهاد جاستین سان موافقت کرده‌اند اما برخی اعمال گذشته جاستین سان را به او یادآوری کرده‌اند.

جاستین سان حمله به شبکه فایل کوین را متوقف نکرد و در آخرین توییت خود نیز بر ادعای خود پافشاری کرده و تیم توسعه Filecoin را به دلیل فروش ۱.۵ میلیون توکن، به نادیده گرفتن و زیرپا گذاشتن قوانین محکوم کرد.

رمز ارز FIL تقلبی نیز به بازار عرضه شد

حواشی پیرامون شبکه Filecoin به همین جا ختم نمی‌شود. دو روز گذشته توییت‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد کلاهبرداران از هیجان ایجاد شده پیرامون رمز ارز FIL سواستفاده کرده و توکن جعلی شبکه فایل کوین را توزیع کردند.

شبکه فایل کوین و کوین FIL

مطابق سیستم پایش Chainsmap مستقر در شهر پکن، رمز ارز FIL تقلبی یک روز پیش از عرضه رمز ارز اصلی شبکه فایل کوین ایجاد شده است. این توکن تقلبی از مردم می‌خواست تا دارایی خود را به آدرسی ارسال کنند و این کار را بخشی از برنامه ایردراپ این شبکه معرفی کرد. این کلاهبرداران با ایجاد استخر نقدینگی برای توکن شبکه FIlecoin در صرافی غیرمتمرکز Uniswap کلاهبرداری خود را تکمیل کردند.

شبکه Filecoin هدف نهایی خود را ذخیره مهمترین اطلاعات بشر در یک بستر غیرمتمرکز معرفی کرده است. شبکه فایل کوین امکان ذخیره‌سازی غیرمتمرکز اطلاعات را فراهم آورده است. رمز ارز FIL ، کوین اصلی این شبکه است. این پروژه در سال ۲۰۱۷ با تامین سرمایه اولیه به روش ICO به ارزش ۲۰۵ میلیون دلار راه‌اندازی شد. راه‌اندازی شبکه اصلی Filecoin مطابق برنامه باید در اواسط سال ۲۰۱۹ صورت می‌گرفت اما با تاخیر و در اکتبر سال ۲۰۲۰ اجرایی شده است.

وضعیت کنونی قیمت رمز ارز شبکه فایل کوین

قیمت رمز ارز FIL ، ارز دیجیتال شبکه فایل کوین در ساعت اولیه به محدوده ۷۸ دلار رسید. در همان ساعات اولیه، قیمت آن نوسان بسیار بالایی داشت به طوریکه قیمت آن در عرض یک ساعت، بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش و کاهش می‌یافت. هیجان بسیار بالایی در بازار حاکم بود و قیمت بین ۵۰ تا ۷۰ دلار نوسان می‌کرد. سپس قیمت ارز دیجیتال شبکه Filecoin در یک روند نزولی از ۷۶ دلار تا محدوده ۴۰ دلار ریزش کرد و تقریبا قیمت آن نصف شد؛ این اتفاق در کمتر از ۲۰ ساعت رقم خورد. سپس قیمت مجددا تا ۵۰ دلار افزایش یافت. در ۲۴ ساعت گذشته این ارز دیجیتال ۱۵ درصد ریزش قیمت داشته و در زمان نگارش این مقاله در محدوده ۳۶ دلار معامله می‌شود. در صرافی بایننس پایین‌ترین قیمتی که رمز ارز FIL معامله شده، ۳۸ دلار بوده است که هم اکنون این ارز دیجیتال پایین‌تر از کف قبلی خود معامله می‌شود. از این رو تا این لحظه ۳۶ دلار کمترین قیمت این ارز دیجیتال است که در تاریخ معاملاتی آن به ثبت رسیده است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت این ارز دیجیتال به شدت در حال کاهش است و به نظر می‌رسد روند ریزش قیمت آن همچنان ادامه خواهد داشت.

منبع
news.bitcoindecrypt

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا