نگاهی به تاریخ؛ از بیت کوین ۰.۰۵ دلاری تا بیت کوین ۱۱۰۰۰ دلاری!

اخیرا Clark Moody – اولین خالق وب سایت دیتاهای معاملات لحظه‌ای بیت کوین – داده‌های بازار بیت کوین (Bitcoin) را در ۱۰ سال گذشته مجددا جمع آوری کرده است. او در این بین اشاره کرده است که اگر اولین معامله‌گران بیت کوین، دارایی خودشان را تا به امروز نگه می‌داشتند، حدود ۱۸.۴ میلیون درصد سود می‌کردند!

البته که نباید فراموش کرد MT.Gox به عنوان یک صرافی، تاثیر زیادی در بازار بیت کوین و توسعه آن داشته است.

رشد غیر قابل باور بیت کوین

بیت کوین قیمت بیت کوین صرافی متمرکز mt. gox هک رشد قیمت

کلارک در یک پست وبلاگی با عنوان “۱۰ سال از دیتای بازار بیت کوین” در مورد اولین معامله این ارز دیجیتال در فضای MT.Gox که تازه کارش را آغاز کرده بود، شروع به صحبت کرد.

دقیقا ۱۰ سال پیش، در تاریخ ۱۷ جولای، این صرافی اولین سفارش خود را با مقدار ۲۰ بیت کوین بین طرفین انجام داد. ارزش کلی این معامله تنها ۰.۹۹ دلار بود! در آن زمان بیت کوین با قیمت ۰.۰۴۹۵۱ دلار معامله می‌شد.

به گفته کلارک مودی، مردم در صرافی MT.Gox، قبل از این که ترید لحظه‌ای به وجود بیاید، بیت کوین را در ازای خدمات و محصولات معامله می‌کردند. این معاملات توسط عموم مردم، باعث شد که در جولای ۲۰۱۰ شاهد لحظه‌ای شدن قیمت بیت کوین در بازار باشیم.

مشخصات این معامله به صورت زیر بود:

  • زمان : ۱۷ جولای ۲۰۱۰، ساعت ۲۳:۰۹:۱۷ (طبق ساعت جهانی)
  • مقدار : ۲۰  بیت کوین
  • قیمت : ۰.۰۴۹۵۱ دلار
  • ارزش : ۰.۹۹۰۲ دلار

در زمان انجام این معامله، حدود ۳.۴ میلیون بیت کوین در بازار در جریان بود. همچنین مارکت کپ آن نیز تنها ۱۷۰۰۰ دلار بود.

اگر معامله‌گران دارایی خودشان را تا به امروز نگه می‌داشتند چه اتفاقی می‌افتاد؟ خب، با قیمت کنونی بیت کوین، آن‌ها حدودا ۱۸۴۰۰۰ برابر سود می‌کردند. خود کلارک هم در دهه گذشته، رشد ۶  رقمی قیمت بیت‌کوین در بازار را پیش بینی کرده بود. البته او اضافه کرده که هیچوقت برای وارد شدن به بازار دیر نیست!

طبق گزارش‌ها و داده‌های CryptoPotato، بیت کوین بهترین عملکرد را در دهه گذشته داشته است.

پامپ ۱۰۰۰ برابری و به حقیقت پیوستن گفته‌های کلارک مودی

به دنبال جریان قیمتی بیت کوین، کلارک اشاره کرد که قیمت BTC در سپتامبر ۲۰۱۰ به ۰.۱ دلار افزایش پیدا می‌کند و در ۸ اکتبر هم به کمترین قیمت خود، یعنی ۰.۰۱ دلار خواهد رسید. ۹ ماه بعد و در ژوئن ۲۰۱۱، قیمت این رمز ارز  حدودا ۱۰۰۰ برابر شد.

این دقیقا زمانی بود که کلارک مودی وارد صحنه شد و مشغول جمع آوری داده‌های لحظه‌ای MT.Gox شد و وب سایت خود را منتشر کرد؛ با معرفی این وب سایت، در فروم Bitcointalk جنجال‌های زیادی در رابطه با آن صورت گرفت.

از آن زمان به بعد، بازار بیت‌کوین به موضوع مورد علاقه مودی تبدیل شد؛ به طوری که حتی اکثر پروژه‌هایش هم در همین حوزه بودند. اما او کارش را به همین جا ختم نکرد و به زودی داشبوردی را راه اندازی کرد، که می‌توانست با استفاده از آن، اعداد و ارقام شبکه بیت کوین را بررسی کند.

دهه‌ای که گذشت و مسیر پیش رو

بیت کوین قیمت بیت کوین صرافی متمرکز mt. gox هک رشد قیمت

در طی زمان، کلارک مودی شاهد چگونگی رشد بیت کوین بود؛ ارزش کل آن از ۱۷۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۰، به مقدار باور نکردنی ۲۱۴ میلیار دلار رسید! این یعنی افزایش ۱۰ برابری بازار بیت‌کوین!

او همچنین اضافه کرد هر بار که قیمت آن افزایش پیدا می‌کرد، افراد بیشتری را به سمت خود جذب می‌کرد؛ افرادی که کنجکاو بودند تا رازهای این پول جادویی اینترنتی را کشف کنند و این که چطور BTC از بین نمی‌رود و قرار است برای همیشه دوام بیاورد. به گفته کلارک نوسانات قیمت بیت کوین به این زودی‌ها تمام نمی‌شود:

هر موج جدیدی از این نوسانات جریان جدیدی از میم‌ها، استارتاپ‌ها، هک‌ها، ورشکستگی‌ها، نقدینگی‌ها و البته لامبورگینی‌ها را در پی دارد. ماهیت بیت کوین به عنوان یک پول قانونی بدین معنی است که ماینرها نمی‌توانند با توجه به تقاضای بالای بازار مقدار استخراج را به همین سادگی‌ها افزایش دهند؛ به همین خاطر من فکر نمی‌کنم که به این زودی‌ها شاهد پایان این نوسانات باشیم!

او همچنین به این نتیجه رسید که بیت کوین سوالات مربوط به ماهیت پول و دولت را حل می‌کند. در واقع بیت‌کوین به مردم نشان می‌دهد که پول قانونی چیست و چه حسی دارد.

البته نباید فراموش کرد که صرافی‌های متمرکزی چون MT.Gox تاثیر بسیار زیادی بر روی توسعه کلی بازار بیت‌کوین داشته‌اند. اگر به عقب برگردیم، می‌بینیم که عمده معاملات بیت کوین در همین صرافی انجام می‌شده است. به همین خاطر، این صرافی درصد زیادی از بازار را کنترل می‌کرده است. اما خیلی زود این صرافی هک شد و میلیون‌ها دلار بیت‌کوین به سرقت رفت. پرونده این موضوع تا همین امروز هم باز است.

تا زمانی که صرافی‌های اصلی متمرکز باشند، همچنان رقابت بزرگی در جریان است؛ حجم معاملات بین صرافی‌هایی مانند Bitmex، Binance، Coinbase،  Kucoin، Huobi، Bitfinex، OKEx و غیره پخش شده است. همچنین هر روز صرافی‌های جدیدی وارد بازار می‌شوند. به همین خاطر احتمال این که مجددا اتفاقی شبیه به MT.Gox در بازار تکرار شود، بسیار پایین است و اثرات مخرب کمتری هم در پیش خواهد داشت.


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع cryptopotato
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر