اخبار عمومی

صورتجلسه نشست FOMC منتشر شد: فعلا خبری از کاهش نرخ بهره نیست

شب گذشته صورتجلسه نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) که در تاریخ ۳۱ اکتبر تا ۱ نوامبر (۹ و ۱۰ آبان) برگزار شده بود، منتشر شد و با توجه به اینکه تورم همچنان تا هدف ۲٪ فدرال رزرو فاصله زیادی دارد، به نظر می‌رسد مقامات تمایل چندانی برای کاهش نرخ بهره در آینده نزدیک ندارند.

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، متن صورتجلسه نشست FOMC نشان می‌دهد اعضای کمیته بازار آزاد فدرال همچنان نگران افزایش افسارگسیخته تورم هستند و به همین خاطر ممکن است نیاز باشد اقدامات بیشتری انجام شود.

اعضای فدرال رزرو معتقدند سیاست پولی تا زمانی که داده‌ها نشان دهد تورم در مسیری قانع‌کننده به سمت هدف ۲٪ بانک مرکزی قرار گرفته است، همچنان باید «محدودکننده» باقی بماند.

در این صورتجلسه آمده است:

در رابطه با چشم‌انداز سیاست پولی، شرکت‌کنندگان در این جلسه همچنان معتقد بودند بسیار اهمیت دارد که موضع سیاست پولی به اندازه کافی محدودکننده باشد تا تورم در طول زمان به هدف ۲٪ کمیته بازگردد.

با این حال، متن صورتجلسه نشان می‌دهد اعضای فدرال رزرو معتقدند می‌توانند «با دقت پیش بروند» و «در مورد کلیات اطلاعات دریافتی و پیامدهای آن برای چشم‌انداز اقتصادی و همچنین تعادل ریسک‌ها» تصمیم‌گیری کنند.

پیش از این، تحلیلگران و سرمایه‌گذاران مختلف در بازارهای مالی پیش‌بینی می‌کردند دوران افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به پایان خود رسیده باشد. با این حال، صورتجلسه FOMC نشان می‌دهد همچنان احتمال افزایش این نرخ در آینده وجود دارد.

معامله‌گران در بازارهای آتی صندوق‌های فدرال رزرو معتقدند احتمالا نرخ بهره دوباره افزایش نخواهد یافت و کاهش این نرخ از ماه می (اردیبهشت) آغاز خواهد شد. در نهایت، بازار انتشار دارد فدرال رزرو تا قبل از پایان سال ۲۰۲۴، معادل ۴ مرتبه کاهش ۰.۲۵٪ (در کل ۱٪) از نرخ بهره کاهش یابد.

خبری از کاهش نرخ بهره نیست

با این حال، در صورتجلسه نشست ۱ نوامبر هیچ نشانه‌ای از کاهش نرخ بهره و حتی زمان احتمالی آن وجود ندارد. علاوه بر این، صحبت‌های جروم پاول در کنفرانس خبری پس از این نشست نیز موید این مطلب است.

پاول در این کنفرانس گفت:

واقعیت این است که کمیته در حال حاضر اصلا به کاهش نرخ بهره فکر نمی‌کند.

نرخ بهره که هزینه استقراض کوتاه‌مدت را تعیین می‌کند، در حال حاضر در محدوده ۵.۲۵-۵.۵٪ قرار دارد که بالاترین سطح در ۲۲ سال گذشته اقتصاد آمریکا محسوب می‌شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا