اخبار عمومی

قانون جدید در انگلستان: ایردراپ ارز دیجیتال و NFT با هدف ترغیب به سرمایه‌گذاری ممنوع می‌شود

به گفته یکی از مقام‌های رسمی اداره رفتار مالی بریتانیا (FCA)، از ماه اکتبر قوانین جدیدی اجرا می‌شوند که به دنبال آن‌ها، اهدای توکن‌های NFT رایگان یا ارزهای دیجیتال از طریق ایردراپ با هدف ترویج سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال ممنوع خواهد شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین دسک و بر اساس گزارشی که اداره رفتار مالی بریتانیا روز پنجشنبه منتشر کرد، قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای تبلیغ سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در انگلستان از ۸ اکتبر (۱۶ مهر) اجرا خواهد شد. به دنبال این قوانین، بازار کریپتو به عنوان «یک بازار سرمایه‌گذاری انبوه محدود شده» طبقه‌بندی می‌شود و فرآیندهایی مثل ایردراپ که برای تشویق عموم به سرمایه‌گذاری برگزار می‌شود، ممنوع خواهد شد.

شرکت‌های ارز دیجیتال معمولا با همکاری افراد مشهور، بین کاربران NFTهای رایگان توزیع می‌کنند و آنها را در ایردراپ‌های مختلفی مشارکت می‌دهند. این کارها نوعی استراتژی بازاریابی است که برای تبلیغ سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

متیو لانگ (Matthew Long)، مدیر بخش پرداخت‌ها و دارایی‌های دیجیتال FCA معتقد است اهدای این NFT‌ها و ایردراپ‌های رایگان مردم را به خرید ارزهای دیجیتال ترغیب می‌کند و ممکن است در نهایت مشکل‌ساز شود.

به گفته لانگ، به دنبال اجرایی شدن این قانون، NFTها و ایردراپ‌ها در بریتانیا ممنوع نخواهند شد، بلکه صرفا استفاده تبلیغاتی از آنها ممنوع می‌شود.

معمولا تنها شرکت‌هایی که توسط FCA تایید شده‌اند می‌توانند تبلیغات خود را تایید کنند. با این حال، با توجه به اینکه هنوز ارگانی در بریتانیا برای اعطای مجوز به شرکت‌های ارز دیجیتال راه‌اندازی نشده است، دولت معافیت زمانی محدودی را به این شرکت‌ها داده تا بتوانند پس از ثبت در FCA، با رعایت قوانین ضد پولشویی کسب و کار خود را تبلیغ کنند. البته در نهایت نهادهای مرتبط با اداره رفتار مالی این تبلیغات را تایید خواهد کرد.

علیرغم انتقادات بسیار، FCA قصد دارد این قوانین را بدون توجه به پیامدها و واکنش صنعت رمزارزها اجرایی کند. به گفته لانگ، اداره رفتار مالی ضمن توجه به پیشنهاد کاربران، قوانینی را انتخاب کرده است که معتقد است «ایمن‌ترین مجموعه قوانین ممکن» هستند.

ویل چارلزروث (Will Charlesworth)، از شرکت حقوقی کی‌استون (Keystone) در این رابطه می‌گوید:

ثبات و نظارت بر آخرین تغییرات اداره رفتار مالی اعتماد مصرف‌کنندگان در بازار دارایی‌های دیجیتال را افزایش خواهد داد.

از ژانویه سال ۲۰۲۰، ۳۱۸ شرکت ارز دیجیتال برای ثبت شدن در اداره رفتار مالی بریتانیا درخواست داده‌اند اما تنها ۴۱ شرکت موفق به تکمیل مراحل ثبت شده‌اند. لانگ در واکنش به طولانی بودن فرآیند ثبت شرکت‌ها می‌گوید:

استانداردهای بالایی لحاظ شده و از آنجایی که می‌خواهیم حضانت از دارایی کاربران در امنیت کامل باشد و خواهان پولشویی نیستیم، این فرآیند زمان‌بر است.

کشور انگلستان در حال بررسی قوانین جدیدی برای بخش کریپتو است و به دنبال آن است تا تمامی شرکت‌های فعال در این بخش از جمله شرکت‌های ثبت شده در FCA را ملزم به اخذ مجوز کند. اداره رفتار مالی بریتانیا بر ۶ حوزه از جمله جلوگیری از کلاهبرداری و ریسک‌های خارج از مرزهای این کشور متمرکز است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا