اخبار عمومی

ظهور رقبای جدید فرندتک؛ TVL دو شبکه اجتماعی دیگر به بیش از ۱ میلیون دلار رسید

تعداد رقبای پروتکل فرندتک (FriendTech) در ماه‌های اخیر به شدت رشد کرده است. تومو (Tomo) و نیو بیت کوین سیتی (New Bitcoin City) دو پروتکل مالی اجتماعی هستند که طبق داده‌های وب سایت دیفای‌لاما (DefiLlama) ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) آن‌ها به بیش از ۱ میلیون دلار رسیده است. با این حال، پروتکل‌های مذکور دقیقا شبیه به فرندتک نیستند و سعی کرده‌اند ویژگی‌های خود را بهبود دهند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از دبلاک، تومو و نیو بیت کوین سیتی همچون فرندتک سعی کرده‌اند شبکه‌های اجتماعی را با سازوکارهای مالی ترکیب کنند. فرندتک اولین شبکه اجتماعی غیرمتمرکزی بود که با معرفی کلید‌ها (Key) به کاربرانش اجازه داد چت‌های عمومی خود را به فروش برسانند. علاوه بر این، در فرندتک با افزایش تقاضای کلیدها قیمت آن‌ها هم رشد می‌کند.

بررسی شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز جدید

تومو در بستر شبکه Linea راه‌اندازی شده است و تفاوت‌های به خصوصی با فرندتک دارد. برای مثال، این شبکه اجتماعی به کاربران خود اجازه می‌دهد تا مستقیما به یکدیگر پیام دهند. اما تفاوت اصلی آن‌ با فرندتک این است که کاربران آن برای پیوستن به این پلتفرم می‌توانند ارزش کلیدهای افراد را پیش‌بینی کرده و روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

به عنوان مثال، ارزش کلیدهای ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل شرکت تسلا، در پلتفرم تومو ۰.۴۷۸ اتریوم (۷۴۳ دلار) است. در نتیجه، اگر ماسک در تومو ثبت نام کند، خرید و فروش کلیدهای او با این مبلغ شروع خواهد شد.

نیو بیت کوین سیتی هم روی یک شبکه لایه دوم بیت کوین به اسم «NOS» راه‌اندازی شده و تفاوت بیشتری با پروتکل‌های مشابه خود دارد. این پلتفرم بیشتر سعی می‌کند به عنوان یک لایه و شبکه اجتماعی عمل کند و به کاربران پلتفرم‌هایی مثل فرندتک اجازه می‌دهد از کلیدهایشان در این اپلیکیشن استفاده کنند.

کاربران نیو بیت کوین سیتی این امکان را دارند تا ویژگی‌های متعددی را سفارشی‌سازی کنند. برای مثال، صاحبان چت‌‌های گروهی می‌توانند در ازای خرید کلیدهایشان بین ۰ تا ۰.۸٪ کارمزد دریافت کنند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند تعداد کلیدهای مورد نیاز برای دسترسی به چت‌های گروهی را تعیین کنند. همچنین، نیو بیت کوین سیتی به کاربران خود اجازه می‌دهد تا در یک بازه زمانی ۳۰ روزه کلیدهای یکدیگر را بخرند که به این فرآیند «۳,۳» گفته می‌شود.

به جز فرندتک و استارز آرنا (StarsArena)، این دو پروژه تنها پلتفرم‌هایی هستند که TVL آن‌ها به بیش از ۱ میلیون دلار رسیده است. البته TVL فرندتک ۴۳.۷ میلیون دلار است و فاصله زیادی با سایر پروتکل‌ها دارد. TVL استارز آرنا نیز پیش از هک شدن آن به بیش از ۱ میلیون دلار رسیده بود.

استارز آرنا مجددا راه‌اندازی شد

به نقل از دبلاک، پلتفرم استارز آرنا (Stars Arena) ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اعلام کرد:

استارز آرنا روز یکشنبه با توقف قابلیت معاملات بازگشایی خواهد شد.

مدتی پس از بازگشایی، اطلاعیه جداگانه‌ای را درباره از سرگیری معاملات منتشر خواهیم کرد.

مشتاقانه به شما خوش‌آمد می‌گوییم.

توییت استارز آرنا
توییت استارز آرنا – پلتفرم اکس

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، استارز آرنا در ماه اکتبر (مهر) هک شد و تمام ۲۶۶٬۲۰۱.۴۵۵ توکن AVAX قفل شده در TVL خود را از دست داد. با این حال، هکر این پلتفرم ۹۰٪ از TVL آن را بازگرداند اما ۱۰٪ باقی‌مانده را به عنوان پاداش دریافت کرد.

این پلتفرم در حال حاضر دوباره فعال شده، اما معاملات آن پس از اتمام حسابرسی‌های مورد نیاز از سر گرفته خواهد شد. استارز آرنا اعلام کرده است:

به‌روزرسانی:
معاملات استارز آرنا زمانی شروع می‌شود که حسابرسی آن منتشر شده و قرارداد آن هم متن باز شده باشد.
تیم «Paladin Blockchain Security» در آخر هفته به کار خود ادامه دادند تا این کار در کم‌ترین زمان ممکن به پایان برسد و به همین خاطر از آن‌ها تشکر می‌کنیم.
تقریبا به انتهای این مسیر نزدیک شده‌ایم.

توییت استارز آرنا
توییت استارز آرنا – منبع: پلتفرم اکس

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا