متوسط تحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال LINK؛ آیا خرید ارز دیجیتال چین لینک ارزش دارد؟

چین لینک (Chainlink) با رتبه ۱۲ یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال است. هم‌اکنون که در هفته‌های پیش از بولران به سر می‌بریم، همه می‌خواهند بدانند که سرنوشت پروژه‌های قدیمی و جدید چه می‌شود؟ توکن هر کدام از این پروژه‌ها در بازار گاوی پیش‌رو چقدر سود خواهند داد؟ برای اینکه بتوانیم وضعیت ارز دیجیتال LINK را در سیکل پیش‌رو بررسی کنیم و ببینیم که آیا خرید ارز دیجیتال چین لینک ارزش دارد یا نه، باید کمی تحلیل فاندامنتال و تکنیکال را چاشنی کار کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

دقت داشته باشید که تحلیل نویسندگان همیشه با خطا همراه است و لزوما همه پیشبینی‌ها به صورت کامل محقق نمی‌شود. تحلیل پیش‌رو به منظور دید وسیع‌تر نسبت به وضعیت پروژه نگاشته شده است.

چین لینک یکی از پروژه‌های پیشرو و مطرح بازار است که اولین شبکه اوراکل را عرضه کرده است و نقشی اساسی و حیاتی در حفظ صحت داده‌های بلاکچین دارد. اهداف شبکه Chainlink به شرح زیر هستند:

 • امکان دسترسی قراردادهای هوشمند به داده‌ها و رویدادهای دنیای واقعی
 • عرضه قراردادهای هوشمند هیبرید برای برقراری ارتباط با داده‌ها و سیستم‌های آنچین و آفچین 
 • اتصال شبکه‌های پرداخت و شرکت‌های سنتی به شبکه‌های بلاکچینی 

استفاده چین‌لینک از مکانیسم‌های امنیتی مختلف، تضمین می‌کند که داده‌هایی که به قرارداد هوشمند ارسال می‌شوند، دقیق و قابل اطمینان هستند. اکوسیستم چین‌لینک دربرگیرنده صنایع متعددی اعم از امور مالی، زنجیره تامین، بازی، بیمه و اینترنت اشیاء است و روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود. برخی از پروژه‌های مهمی که از فناوری‌های چین لینک استفاده می‌کنند را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

اکوسیستم شبکه چین لینک
منبع: Youtube

اطلاعات آخرین و جدیدترین پروژه‌هایی که از چین لینک استفاده می‌کنند را در این لینک مطالعه کنید. 

مهم‌ترین فعالیت‌ها و نقاط عطف رودمپ چین لینک به شرح زیر است: 

 • ۲۰۱۴: عرضه اولین اسمارت کارنترکت‌هایی که ارتباط بین بلاکچین و داده‌های خارج از آن را فراهم می‌کند.
 • ۲۰۱۷: چین لینک ۳۲ میلیون دلار از ICO جمع‌‌آوری کرد تا مشکل اوراکل را در بلاکچین‌ها حل کند. 
 • ۲۰۱۹: راه‌اندازی شبکه اصلی چین لینک
 • ۲۰۲۳: راه‌اندازی CCIP

در ادامه با بررسی چند شاخص بنیادی و آنچین آینده پیش روی چین لینک را بیشتر بررسی می‌کنیم.

آخرین نوآوری پروژه چین لینک

مهم‌ترین و جدیدترین نوآوری چین لینک بدون شک CCIP است. CCIP مخفف عبارت Cross-Chain Interoperability Protocol است و پروتکلی است که امکان همکاری بین زنجیره‌های مختلف را فراهم می‌کند؛ مشابه همان کاری که Layer Zero انجام می‌دهد. CCIP امکان ارسال انواع پیام‌ها (داده، دارایی و قراردادهای هوشمند) را بین همه بلاکچین‌های فعال در چین لینک فراهم می‌کند. نحوه عملکرد CCIP را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

عملکرد پروتکل ccip چین لینک
منبع: pintu.co.id

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره عملکرد این تکنولوژی به‌دست بیاورید به این مطلب مراجعه کنید. برای اینکه عمکلرد این پروتکل را بررسی کنیم، باید نگاهی به کاربرد و وضعیت درآمد آن بیندازیم. تعداد کل تراکنش‌های CCIP از زمان راه‌اندازی تا امروز روی شبکه‌های مختلف را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید. همانطور که می‌بینید کاهش قابل توجهی داشته است.

تعداد تراکنش‌های CCIP
منبع: Dune

همچنین وضعیت درآمدزایی CCIP به تفکیک شبکه و براساس توکن LINK را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که آن هم کاهش قابل توجهی داشته است:

وضعیت درآمدزایی پروتکل ccip
منبع: Dune

داده‌های بالا نشان از این دارد که هنوز از این تکنولوژی به صورت گسترده استفاده نمی‌شود.

تخصیص ارز دیجیتال LINK:

 • ٪۳۵ فروش عمومی
 • ٪۳۵ نودهای اپراتور و اکوسیستم (پاداش‌دهی)
 • ٪۳۰ صندوق شرکت (توسعه)
وضعیت تخصیص و توزیع توکن
منبع: coinmarketcap

راندهای جذب سرمایه:

 • در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ در فروش خصوصی ۲۹ میلیون دلار در اثر فروش لینک با قیمت ۰.۰۹ دلار جمع‌آوری شد.
 • در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ در فروش عمومی ۳ میلیون دلار در اثر فروش لینک با قیمت ۰.۱۱ دلار جمع‌آوری شد.

حداکثر عرضه توکن این پروژه ۱ میلیارد واحد است و در حال حاضر ۵۵۶,۸۴۹,۹۷۰ توکن LINK در گردش است. در واقع ۵۵.۶۸ درصد از عرضه کل توکن در گردش است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید حدود ۹۰ درصد از عرضه در گردش در اختیار آدرس‌هایی است که بیش از ۱۰ هزار لینک دارند. در این میان سهم خریداران و سرمایه‌گذاران خرد بسیار اندک است.

میزان هولدرهای توکن link
منبع: intotheblock

همچنین می‌توانید نسبت نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران را در تصویر زیر مشاهده کنید. نهنگ‌ها کیف پول‌هایی هستند که بیش از یک درصد و سرمایه‌گذاران بین ۰.۱ تا ۱ درصد از عرضه در گردش را در اختیار دارند.

وضعیت نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران
منبع: intotheblock

وضعیت تعداد تراکنش‌ها و آدرس‌های فعال

تعداد تراکنش‌های چین لینک در طول سه سال گذشته کاهش چشم‌گیری داشته است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تعداد تراکنش‌ها در ۱۰ آگوست ۲۰۲۰ حدود ۲۲ هزار بوده است و الان میانگین ۷ روز گذشته ۶ هزار تراکنش بوده است. 

تعداد تراکنش‌ها و آدرس‌های فعال
منبع: intotheblock

نرخ آدرس‌های فعال چین لینک در یکسال گذشته هم پس از یک پیک در ۱۸ ژانویه تغییر خاصی نکرده است. نرخ آدرس از نسبت آدرس‌های فعال به آدرس‌هایی که موجودی دارند به دست می‌آید. 

نرخ آدرس‌های فعال چین لینک
منبع: intotheblock

فرصت‌های رشد و ریسک‌های چین لینک

بدون شک رشد سرویس‌های بلاکچینی مبتنی بر قراردادهای هوشمند رشد چین لینک را به همراه خواهد داشت. هر چقدر سرویس‌های بیشتری توسعه پیدا کنند، نیاز به اوراکل‌ها برای ارسال و دریافت داده هم بیشتر می‌شود. از طرفی بسیاری از پروتکل‌های غیراتریومی دنبال ادغام و استفاده از خدماتی مشابه چین لینک هستند. این شامل حال غول‌هایی نظیر سولانا، پولکادات هم می‌شود. البته قبلا گزینه‌ای معتبر به جز چین لینک نبود، اما امروز پروژه‌های بسیاری در دست توسعه قرار دارند. پروژه‌های رقیب را می‌توانید در کوین مارکت کپ مشاهده کنید:

رقبای چین لینک
منبع: coinmarketcap

از سایر ریسک‌های چین لینک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توزیع مقدار قابل توجهی از توکن بین اعضای تیم 
 • رقابت با پروژه‌های اوراکلی که توکن ندارند و فقط روی داده‌های کاربران تمرکز می‌کنند.
 • چین لینک ممکن است به عنوان اوراق بهادار توسط SEC شناخته شود.

قیمت ارز دیجیتال LINK در بولران قبلی از ۴ دلار به ۵۰ دلار رسید و سپس به ۱۶ دلار برگشت. در دوران بازار خرسی هم قیمت بین ۴ تا ۵ دلار نوسان می‌کرد و هم‌اکنون ۱۴.۱۲ دلار معامله می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید پیشبینی تحلیلگرانی همچون longforecast، GovCapital، Trading Beastes و غیره را از قیمت لینک ببینید. همانطور که مشاهده می‌کنید قیمت میانگین برای پایان سال ۲۰۲۵ حدود ۵۲ دلار است. همچنین قیمت پیشبینی‌شده برای پایان سال ۲۰۳۰ حدود ۱۷۱ دلار است که در آن زمان مارکت کپ باید ۹۵ میلیارد دلار شود.

پیشبینی سایت‌های تحلیلی از قیمت لینک
منبع: Youtube

قیمت LINK در نیمه دوم سال میلادی جاری یک رالی صعودی پرقدرت را شروع کرده است که به نظر می‌رسد ادامه داشته باشد. برای اینکه بدانیم در کجای این چرخه صعودی قرار داریم، رفتار قیمتی چین لینک در بولران گذشته را بررسی می‌کنیم.

همان‌طور که در نمودار زیر مشخص است در اواخر سال ۲۰۲۰ ما رفتار قیمتی شبیه به شرایط فعلی را تجربه کرده‌ایم یعنی:

۱- یک تریدینگ رنج طولانی و خسته کننده برای تریدرها (فلش مشکی)

۲- یک صعود پر قدرت، شکست سقف تریدینگ رنج و ثبت سقف‌های بالاتر (فلش سبز)

۳- یک اصلاح تا نزدیکی میانگین متحرک ۱۰۰ دوره‌ای در تایم فریم ۳ روزه (فلش قرمز)

۴- ادامه روند صعودی و ساخت سقف تاریخی قیمتی

همان‌طور که مشخص است فاز ۳ چرخه گذشته با برگشت قیمت به نوار آبی مشخص شده به اتمام رسید. این نوار آبی (محدوده بین ۸.۱۶ تا ۹.۷۸ دلار) دقیقا همان سقف تریدینگ رنج فاز ۱ چرخه کنونی است. در صورتی که تاریخ تکرار شود، باید منتظر حرکت کند چین لینک بمانیم تا میانگین متحرک ۱۰۰ دوره‌ای خود را به بالای این نوار آبی برساند و با پولبک به آن روند اصلاحی قیمت به پایان برسد.

نمودار ۳ روزه قیمت LINK
نمودار ۳ روزه قیمت LINK منبع: تریدینگ ویو

اگر به تایم فریم کوتاه‌مدت ۴ ساعته برویم با شکل زیر مواجه می‌شویم. همان‌طور که مشخص است قیمت پس از ایجاد یک سقف محلی داخل یک تریدینگ رنج گرفتار شده است و ۳ بار در شکستن سقف این محدوده نوسانی در نزدیکی ۱۵.۴ دلار ناکام مانده است. طولانی شدن این تریدینگ رنج شانس صعود یا سقوط از این محدوده را به صورت ۵۰-۵۰ درآورده است و هر ۲ گزینه محتمل است.

در این مواقع معامله‌گران حرفه‌ای منتظر شکست این محدوده می‌مانند و به محض شکست در جهت آن وارد بازار می‌شوند. بنا به تئوری البروکس اهداف اولیه LINK در صورت صعود یا سقوط به اندازه ارتفاع محدوده نوسانی خواهد بود.

بنابراین در سناریوی صعودی کوتاه مدت این هدف برابر ۱۷.۸۲ دلار خواهد بود و در سناریوی نزولی کوتاه مدت هدف برابر ۱۰.۴۳ دلار است که با باکس‌های بنفش در نمودار زیر قابل تشخیص است.

نمودار۴ ساعته قیمت LINK منبع: تریدینگ ویو
نمودار ۴ ساعته قیمت LINK منبع: تریدینگ ویو

اما برای اینکه بفهمیم کدام سناریو در قسمت قبلی محتمل‌تر است به سراغ تایم فریم بزرگ هفتگی می‌رویم. همان‌طور که مشخص است اندیکاتور RSI در این تایم فریم به ناحیه اشباع خرید رفته و در حال برگشت است. مارکت میکر به خوبی می‌داند که ادامه روند صعودی در این شرایط به سیو سود و خروج از بازار از طرف بازیگران بزرگ در آینده نزدیک منجر می‌شود و خطر ریزش عمیق را بالا می‌برد. بنابراین معمولا در این شرایط یک اصلاح قیمتی می‌تواند زمینه را برای ورود نقدینگی جدید و صعود با اهداف بزرگ‌تر مهیا کند. در یک روند قیمتی سالم شانس اینکه در لگ صعودی تا ۵۰٪ اندازه حرکت اصلی را اصلاح داشته باشیم، بسیار بالاست.

این سطح در شکل زیر با رنگ سبز مشخص شده است و در حوالی ۱۱.۱۶ دلار قرار دارد.

نمودار هفتگی قیمت LINK منبع: تریدینگ ویو
نمودار هفتگی قیمت LINK منبع: تریدینگ ویو

با جمع‌بندی ۳ نمودار قبل به این نتیجه می‌رسیم که شانس اصلاح قیمت LINK بیشتر از افزایش آن است. نکته جالب نزدیک بودن هر ۳ سطح حمایتی گفته شده در آن‌ها (۹.۷۸، ۱۰.۴۳ و ۱۱.۱۶) دلار است. بنابراین این طور می‌توان نتیجه گرفت که به احتمال زیاد یک اصلاح قیمتی در نزدیکی محدود ۱۰ تا ۱۱.۲ دلار خواهیم داشت.

به احتمال کمتری نیز قیمت از همینجا تا حوالی ۱۷.۸ دلار پیشروی خواهد کرد و از آنجا دچار ریزش تا ناحیه گفته شده می‌شود.

معمولا اولین لگ صعودی یک روند و حرکت اصلاحی بعد از آن از اهمیت زیادی برخوردار است. مارکت میکر می‌داند که تریدرها با توجه به سطوح فیبوناچی وابسته به این حرکت در آینده برای خود اهداف قیمتی تعیین می‌کنند و بنابراین این حرکت را به نحوی تنظیم می‌کند که به اهداف مد نظر خود در آینده برسد.

ابزار فیبوناچی ۳ نقطه‌ای دقیقا برای همین منظور طراحی شده است. اگر لگ اول حرکت صعودی را از ۴.۷ تا ۸.۳ دلار بدانیم و اصلاح پس از آن تا محدوده ۵.۶ دلار را در نظر بگیریم، با سطوح زیر مواجه می‌شویم. از آنجایی که موج a این حرکت اندازه کوچکی داشته است انتظار داریم تارگت‌های قیمتی بالای سطح ۳ فیبوناچی داشته باشیم.

شکل زیر سطوح طلایی فیبوناچی را نشان می‌دهد که هر کدام از سطوح قیمتی بالای ۳ می‌تواند تارگت نهایی قیمت باشد. این اهداف در ۴۸.۸۱ دلار، ۷۰.۵۴ دلار و ۸۸.۵۷ دلار واقع شده‌اند.

نمودار ۲ هفته‌ای قیمت LINK منبع: تریدینگ ویو
نمودار ۲ هفته‌ای قیمت LINK منبع: تریدینگ ویو

جمع‌بندی

چین لینک رتبه ۱۲ را در بازار ارز دیجیتال دارد و معتبرترین پروژه اوراکل در اکوسیستم بلاکچین است. اکوسیستم چین‌لینک دربرگیرنده صنایع متعددی اعم از امور مالی، زنجیره تامین، بازی، بیمه و اینترنت اشیاء است و روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود. همچنین پروژه‌های مهمی همچون اتریوم، میکر و سوییفت از راهکارهای آن استفاده می‌کنند. تحلیل فاندامنتال ما نشان می‌دهد که توسعه پروتکل CCIP (تازه‌ترین محصول چین لینک) نتوانسته آن‌طور که باید برای این شبکه درآمدزایی کند و همچنین شاخص‌های آنچین نشان می‌دهد که درصد بالایی از ارز دیجیتال لینک در اختیار آدرس‌هایی است که بیش از ۱۰ هزار LINK دارند و این کار را برای خرده سرمایه‌گذاران سخت می‌کند. تحلیل تکنیکال به ما می‌گوید که با وجود اینکه قیمت لینک در نیمه دوم سال میلادی جاری یک رالی صعودی پرقدرت را شروع کرده است، در کوتاه‌مدت شانس اصلاح قیمت LINK بیشتر از افزایش آن است. در بلندمدت هم اهداف قیمتی لینک در ۴۸.۸۱ دلار، ۷۰.۵۴ دلار و ۸۸.۵۷ دلار واقع شده‌اند. نظر شما درباره تحلیل پروژه Chainlink چیست؟ به نظر شما ارز دیجیتال چین لینک ارزش خرید دارد؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
آیا خرید ارز دیجیتال چین لینک ارزش دارد؟

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ما نشان می‌دهد که ارزش چین لینک با توجه به پارامترهای مختلف و سیر توسعه پروژه و در بولران افزایش می‌یابد اما نباید از آن انتظار سودهای نجومی در کوتاه‌مدت را داشته باشید.

قیمت چین لینک در بلندمدت چقدر می‌شود؟

تحلیل تکنیکال ما نشان می‌دهد که قیمت چین لینک در بلند مدت می‌تواند بین ۴۸ تا ۸۸ دلار افزایش پیدا کند.

منبع
میهن بلاکچین

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا