اخبار خارجی

رشد همزمان قیمت بیت کوین و سهام تسلا نشانگر چیست؟

قیمت بیت کوین و سهام تسلا پس از بازیابی از اصلاحیه شدید خود افزایش یافتند. این موضوع باعث شد که تحلیلگران نگاه دقیق‌تری به ارتباط و همبستگی بیت کوین و S&P 500 داشته باشند.

در تاریخ ۹ سپتامبر، ارزش سهام تسلا پس از ۲۱ درصد کاهش در روز گذشته، ۱۰.۹۲ درصد رشد پیدا کرد. همزمان با این موضوع، قیمت بیت کوین نیز طی ۲۴ ساعت گذشته تقریبا ۲.۱۸ درصد افزایش یافت.

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

در چند روز گذشته، همبستگی بین بیت کوین و بازار بورس بار دیگر افزایش یافت. اطلاعات Skew نشان می‌‌دهد که همبستگی یک ماهه بین بیت کوین و S&P 500 از ۱۸ به ۵۵ درصد افزایش یافته است.

دلیل کاهش ارزش سهام تسلا و افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

ارزش سهام تسلا احتمالا به دو دلیل کاهش یافته است. دلیل اول این است که بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظار داشتند سهام تسلا در آخرین نسخه شاخص S&P 500 حضور داشته باشد. دلیل دوم نیز این است که پس از کاهش ارزش سهام فناوری، کل بازار بورس آمریکا اصلاح شد.

طبق گفته بن کالیو (Ben Kalio) تحلیلگر شرکت Baird، دلیل کاهش شدید سهام تسلا این است که انتظار می‌رفت وارد شاخص S&P 500 شود. هنگامی که این موضوع رخ نداد، فروش و ریزش عمده انجام شد.

اما این موضوع که عدم‌ حضور در S&P 500 دلیل اصلی اصلاح کوتاه‌مدت ارزش سهام تسلا باشد یا خیر هنوز مشخص نیست.

بورس نزدک نیز پس از هشدارهایی درباره افزایش گپ بین سهام شرکت‌های فناوری و فاندامنتال‌ها، شاهد اصلاحیه شدیدی بود. شاخص بورس نزدیک در تاریخ ۸ سپتامبر بیش از ۴ درصد کاهش یافت. این کاهش به دلیل آن بود که فایننشال تایمز و وال استریت ژورنال گزارش دادند که SoftBank در نقش “نهنگ نزدک” قراردادهای آپشن‌ها را تا ۴ میلیارد دلار افزایش داده است.

با شروع روند نزولی بازار بورس آمریکا، ارزش سهام تسلا نیز کاهش یافت. اصلاحیه سهام تسلا به حدی شدید بود که باعث شد سرمایه ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت ۱۶.۳ میلیارد دلار کاهش یابد. هولگر چاپیتز (Holger Zschaepitz) تحلیلگر بازار شرکت Welt در این خصوص گفت:

با سقوط ۲۱ درصدی ارزش سهام تسلا، سرمایه ایلان ماسک ۱۶.۳ میلیارد دلار کاهش یافت که بزرگترین کاهش سرمایه در تاریخ شاخص افراد میلیاردر است.

قیمت بیت کوین نیز به دلیل افزایش همبستگی بیت کوین و S&P 500 در ماه‌های اخیر، همزمان با سهام تسلا کاهش یافت و بازیابی شد.

بر اساس اطلاعات Skew، همبستگی بین بیت کوین و بازار بورس آمریکا اکنون بسیار بیشتر از دوران قبل از شیوع ویروس کرونا است.

طی ۲۴ ساعت گذشته و پس از اصلاح و بازیابی همزمان بیت کوین و سهام شرکت‌های فناوری، این همبستگی نیز افزایش شدیدی یافت.

همبستگی بیت کوین و S&P 500 - سهام تسلا
همبستگی بیت کوین و S&P 500

این همبستگی چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

همبستگی و روند صعودی همزمان سهام تسلا و قیمت بیت کوین، موضوع شفافی را در خصوص بیت کوین بیان نمی‌کند. اما نشان می‌دهد که کل بازار مالی، ۵ ماه پس از آغاز شیوع ویروس کرونا هم‌چنان شکننده است.

این موضوع هم‌چنین می‌تواند نشان دهد که سرمایه‌گذاران بیت کوین را همانند سهام شرکت‌های فناوری در نظر می‌گیرند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا