مبتدی مقالات عمومی

گری گنسلر رییس SEC شد ؛ این انتخاب چه تاثیری بر روی بازار کریپتو خواهد داشت؟

گری گنسلر (Gary Gensler)، استاد اقتصاد جهانی و مدیریت در انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT)، روز چهارشنبه چهاردهم ماه آوریل به‌عنوان ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تأیید شد. گنسلر که قبلاً به‌عنوان یکی از بانکداران بانک گلدمن ساکس و همچنین یکی از قانون‌گذاران دولت باراک اوباما فعالیت داشته، دارای تجربه زیادی در امور مالی است.

با افزایش نیاز به‌وضوح نظارتی بر بازار رمزارزها در آمریکا، انتظار می‌رود گری گنسلر به‌عنوان رئیس جدید کمیسیون بورس بتواند شکافی که بر اساس تصمیمات ریاست پیشین همانند پرونده حقوقی علیه ریپل و LBRY به وجود آمده را برطرف نماید. فعالیت گنسلر، در دانشکده مدیریت ام آی تی بر فناوری رمزارزها و بلاک چین متمرکز بوده و مطمئناً بینش مثبت و منحصربه‌فردی برای وی نسبت به مدیران پیشین فراهم می‌کند.

گری گنسلر با ۵۳ رأی موافق در مقابل ۴۵ رأی مخالف تأیید شد اما انتصاب وی، بحث‌هایی را نیز در میان دو حزب سنای آمریکا به دنبال داشت. یکی از منتقدان انتخاب گنسلر به‌عنوان رئیس کمیسیون بورس، سناتور پاتریک تومی است. وی معتقد است که گنسلر با استفاده از کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) و اختیارات نظارتی آن، برنامه کاری را پیش خواهد برد که مناسب کمیسیون نخواهد بود.

در طرف دیگر نیز موافقان این انتصاب به حمایت از گنسلر پرداختند. شرود براون، رئیس بانکداری سنا معتقد است که انتصاب گنسلر به‌عنوان ریاست کمیسیون بورس در اجرای قانون موفقیت‌آمیز خواهد بود. وی افزود:

آقای گنسلر نشان داده است که توانایی برخورد با خطاکاران را دارد. هرچقدر که شخص یا ارگان خطاکار بزرگ باشد یا قدرت داشته باشد وی آنها را مسئول خواهد دانست.

بازار رمزارزها از انتصاب گری گنسلر چه انتظاری می‌تواند داشته باشد؟

گری گنسلر نامزد ریاست کمیسیون SEC

با توجه به سابقه تدریس گری گنسلر و کرسی استادی دانشگاه MIT، وی به‌طور گسترده در این سال‌ها در رابطه با تنظیم مقررات و قوانین نوشته است. در سال ۲۰۱۸ گنسلر اعلام کرد که به عقیده وی، دلایل محکمی وجود دارد که اتریوم و XRP، اوراق بهادار در نظر گرفته شوند و به دلیل عملکرد آنها برخلاف قوانین مربوط به اوراق بهادار، از آنها بازخواست شود.

بااین‌وجود، گنسلر همواره بر این عقیده بوده که تیم‌های توسعه‌دهنده رمزارزها باید بخشی از گفتگو برای دسته‌بندی بهتر اوراق بهادار باشند. مطلبی که می‌تواند نشان‌دهنده تغییر جهت کمیسیون از اقدامات گسترده آن علیه پروژه‌های رمزارزها در سال گذشته باشد.

درحالی‌که در جلسات مربوط به تأییدیه وی با کمیته بانکی سنا در ماه مارس سال ۲۰۲۱، گنسلر نسبت به موضع خود در رابطه باسیاست‌های ارزی در قبال رمزارزها طفره می‌رفت، روشن است که وی اعتقاد دارد ارزهای دیجیتال در اکوسیستم مالی انقلاب شگرفی ایجاد کرده‌اند و نیاز به ارتقاء، قانون‌گذاری و شفافیت دارند و باید در اولویت قرار بگیرند.

رونمایی از نسخه به‌روز شده اقدامات رافع مسئولیت

کمیسیون بورس آمریکا دفاعیات ریپل را نابجا خواند

کمیسر هستر ام پیرس (Hester. M Peirce)، نسخه به‌روز شده طرح اقدامات رافع مسئولیت (Token Safe Harbor Proposal) را که ابتدا در فوریه سال ۲۰۲۰ پیشنهادشده بود منتشر کرد. هدف از این طرح، ارائه معافیت حداکثر سه‌ساله از قوانین اوراق بهادار فدرال به توسعه‌دهندگان است.

در صورت تصویب این طرح، مشارکت برای توسعه شبکه‌های غیرمتمرکز و عملکردی تسهیل خواهد یافت. شایان‌ذکر است نسخه به‌روز شده این طرح، نتیجه بازخورد وکلای مربوط به اوراق بهادار، نهادهای نظارتی و جامعه رمزارزهاست.

نسخه به‌روز شده سه نکته مهم افزایش حمایت از خریدار توکن، نیاز به گزارشات برای بهبود شفافیت و همچنین راهنمایی در مورد آنچه یک تحلیلگر باید به آن پاسخ بدهد را اضافه کرده است.

کمیسر پیرس در آخر با اشاره به فرصتی که تأیید گنسلر برای بهبود وضوح نظارتی ارائه می‌دهد، بیانیه خود را به پایان رساند. وی دراین‌باره گفت:

حالا که رئیس جدید با دستور کار جدید وارد کمیسیون می‌شود، زمان مناسبی فرار رسیده که دوباره کمیسیون در رابطه با اصلاح قوانین برای این فناوری جدید فکر کند. من از عموم مردم دعوت می‌کنم تا در مورد طرح به‌روز شده نظرات خود را ارائه دهند. من منتظر ادامه بحث صادقانه و آشکار در مورد چگونگی رسیدگی به این موضوع هستم

نتیجه‌گیری

انتخاب گری گنسلر به عنوان رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) را می‌توان یک اتفاق خوب برای دنیای کریپتو دانست. حداقل می‌توان گفت که شناخت او نسبت به دنیای کریپتوکارنسی‌ها از روسای قبلی بیشتر بوده است. البته ریاست او تازه آغاز شده و باید دید که با گذر زمان تصمیمات او چگونه خواهد بود و چه تاثیری بر روی قانون‌گذاری رمزارزها خواهد گذاشت. شما نیز می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران میهن بلاکچین در میان بگذارید.

منبع
blockonomi

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا