متوسط کریپتو پدیا

معرفی توکن کاربردی و اوراق بهادار ؛ این توکن‌ها چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

فناوری بلاک چین دیگر مفهومی جدیدی نیست و در حال حاضر در طیف گسترده‌ای از صنایع از جمله مدیریت زنجیره تامین، بازار انرژی، آب و برق، خدمات درمانی و غیره استفاده می‌شود. فناوری کریپتو، نوآوری‌های مفیدی مانند عدم تمرکز و شبکه‌های بدون نیاز به اعتماد را به وجود آورده است. با این حال، یک عامل مهم که به موفقیت گسترده آن کمک کرده است، استفاده از توکن‌ها است. توکن کاربردی و اوراق بهادار دو نوع اصلی آن هستند.

جالب اینجاست که این نوع رمز ارزها امروزه به عنوان مفهوم میلیون دلاری شناخته می‌شوند و بسیاری از مشاغل نوپا در سراسر جهان، هنگام سرمایه گذاری گسترده از آنها استفاده می‌کنند. اما این توکن‌ها دقیقا چه هستند، چه معنایی دارند، چه تفاوتی با هم دارند و چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ در این مقاله سعی داریم به سوالات به صورت کامل پاسخ دهیم.

توکن کاربردی و اوراق بهادار

توکن کاربردی و اوراق بهادار

قبل از این که به بررسی توکن کاربردی (Utility Token) و توکن اوراق بهادار (Security Token) بپردازیم، باید با مفهوم توکن بیشتر آشنا شویم. Token یک دارایی، کاربرد یا یک واحد ارزش است که توسط یک شرکت صادر می‌شود. توکن‌ها دارایی‌های قابل برنامه ریزی هستند که از طریق یک قرارداد هوشمند و یک دفتر کل توزیع شده مدیریت می‌شوند.

در دنیای کریپتو مهم‌ترین استفاده آنها در ابتدا برای جذب سرمایه بود که با روش‌های متفاوتی مانند ICO، IPO و روش‌های دیگر جمع‌آوری می‌شد. برای دسترسی به محصول یا خدمات یک شرکت نیز می‌توان از توکن‌ها استفاده کرد. اکنون به مفاهیم توکن کاربردی و اوراق بهادار می‌پردازیم.

توکن کاربردی نوع خاصی از Token است که به سرمایه‌گذاری یا تأمین مالی استارتاپ‌ها، شرکت‌ها یا گروه‌های توسعه پروژه کمک می‌کند. از آنجا که بیشتر ICO‌ها فرصت سرمایه‌گذاری در خود شرکت هستند، اکثر توکن‌ها واجد شرایط اوراق بهادار هستند. با این حال، اگر آن توکن با توجه به تست هاوی واجد شرایط نباشد، آن را به عنوان Security Token طبقه بندی می‌کنند. این توکن‌ها به سادگی یک محصول و یا خدمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

اما Utility Tokenها چگونه کار می‌کنند؟ در این مورد، جرمی اپستاین (Jeremy Epstein) مدیر عامل کمپانی Never Stop Marketing گفته است که توکن‌های کاربردی به دو صورت عمل می‌کنند:

  • به دارندگان حق استفاده از شبکه را می‌دهد
  • به دارندگان این حق را می‌دهند که با رای دادن از شبکه بهره ببرند

توکن‌های کاربردی محبوب‌ترین شکل توکن‌های موجود هستند که دلیل اصلی آن رونق ICO در سال ۲۰۱۷ است. شرکت‌ها از این نوع رمز ارزها برای جمع آوری میلیون‌ها دلار بودجه استفاده کرده‌اند. با این حال، این فقط یکی از نقش‌هایی است که آنها ایفا می‌کنند. Utility Tokenها به ایجاد اقتصاد داخلی در سیستم کمک می‌کنند. به عنوان مثال،