اخبار عمومی

حضور گری گنسلر در جلسه امروز سنا؛ SEC بر موضع پیشین خود نسبت به صنعت کریپتو پافشاری می‌کند؟

گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) قرار است امروز، سه شنبه (۲۱ شهریور) برای شهادت در کاپیتول هیل (Capitol Hill)، ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا، حاضر شود. اظهارات کتبی ارائه شده قبل از جلسه استماع روز سه شنبه نشان می‌دهد دیدگاه‌های سخت‌گیرانه گنسلر در مورد ارزهای دیجیتال تغییری نکرده است.

به نقل از دبلاک، گری گنسلر، رییس SEC، علیرغم شکست‌های اخیر این کمیسیون در دادگاه موضع انتقادی خود را در مورد صنعت ارزهای دیجیتال حفظ کرده است. در میان مبارزات قانونی این آژانس با صنعت کریپتو، از جمله پیروزی اخیر ریپل و گری اسکیل (Grayscale)، گنسلر همچنان در مورد عدم انطباق این موارد با قوانین اوراق بهادار هشدار می‌دهد.

گنسلر، روز سه شنبه با کمیته بانکداری سنا روبرو خواهد شد تا مجددا قاطعانه پیشنهاد دهد که بسیاری از ارزهای دیجیتال تحت صلاحیت این آژانس قرار گیرند. وی در شهادت کتبی که پیش از جلسه استماع به کمیته بانکداری سنا ارائه شده، نگرانی خود را در مورد مقررات مربوط به اوراق بهادار تکرار کرده است:

با توجه به عدم انطباق گسترده این صنعت با قوانین اوراق بهادار، جای تعجب نیست که ما شاهد مشکلات زیادی در این بازارها باشیم. این شرایط یادآور وضعیتی است که در دهه ۱۹۲۰ پیش از وضع قوانین اوراق بهادار فدرال شاهد بودیم.

گنسلر افزود:

بنابراین، ما تعدادی اقدامات اجرایی را انجام دادیم، برخی پرونده‌ها را با توافق حل و فصل کردیم و در مورد برخی با دعوی قضایی برای پاسخگو کردن متخلفان و حمایت از سرمایه‌گذاران پیش رفتیم.

در جلسه استماع از چه موضوعاتی صحبت خواهد شد؟

از آنجایی که کنگره رسما پس از تعطیلات تابستانی به واشنگتن بازگشته است، گنسلر احتمالا با سؤالاتی در مورد احکام صادره دادگاه که در چند هفته گذشته منتشر شده‌اند، مواجه خواهد شد.

اگرچه گنسلر قرار است در مورد موضوعات مختلفی در برابر اعضای کمیته بانکداری سنا صحبت کند، اما نظرات او در مورد رمزارزها از سوی افرادی که در این صنعت هستند، به دقت بررسی خواهد شد.

در عین حال، موضع گنسلر در مورد ارزهای دیجیتال کاملا ثابت و روشن بوده است. به گفته او قوانین اوراق بهادار در ایالات متحده برای تطبیق با رمزارزها نیازی به تغییر ندارند زیرا «اکثریت قریب به اتفاق توکن‌های کریپتو بدون هیچ پیش داوری احتمالا مشمول قرارداد سرمایه‌گذاری هستند».

به این ترتیب، بر اساس استدلال او اکثر واسطه‌ها در بازار کریپتو باید قوانین اوراق بهادار را رعایت کنند. با این حال، گنسلر در توضیحات کتبی ارائه شده به صراحت عنوان کرده است که نمی‌تواند درباره هیچ یک از «دعاوی حقوقی فعال و جاری» در جلسه استماع اظهارنظر کند؛ که در این صورت ممکن است بحث در مورد پرونده‌های شکایت این کمیسیون علیه دو صرافی کوین بیس و بایننس مسکوت باقی بماند.

گنسلر قصد دارد در مورد اقدامات اجرایی اخیر و دو پیشنهاد قانونی در مورد تعاریف حضانت (Custody) و صرافی (Exchange) بحث کند که می‌تواند بر شرکت‌های کریپتو تاثیر بگذارد. علی‌رغم احکام اخیر دادگاه که به برخی از شرکت‌های کریپتو اجازه می‌دهد از چنین احکامی در رد دعوای خود علیه SEC استفاده کنند، گنسلر در مورد حفظ انطباق با قوانین اوراق بهادار در این بخش قاطع است.

سناتورها تعاملات گنسلر با بخش کریپتو را به چالش می‌کشند

به نقل از کوین دسک، بیل هگرتی (Bill Hagerty)، یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه در کمیته بانکداری سنا، معتقد است باید تعاملات بین SEC و صنعت کریپتو بررسی شود.

این سناتور جمهوری خواه طی یک سخنرانی در روز پنجشنبه در مورد کریپتو، کمیسیون بورس را به لگدمال کردن نوآوری در فضای رمزارزها متهم کرد.

او و سایر سناتورهای کمیته بانکداری سنا هنگامی که گنسلر برای جلسه استماع در مورد نظارت کمیسیون بورس و اوراق بهادار حاضر می‌شود، این فرصت را خواهند داشت تا مستقیما از گنسلر سوال کنند. اما این برای هاگرتی کافی نیست، وی گفته است که این کمیته که در کنترل دموکرات‌ها قرار دارد باید جلسات بیشتری را برنامه‌ریزی کند تا به طور خاص بررسی شود که گنسلر و SEC با حوزه کریپتو در ایالات متحده چه می‌کنند.

کمیته بانکداری سنا به رهبری سناتور شرود براون (Sherrod Brown) به عنوان نقطه اتکای قوانین آینده ارزهای دیجیتال است و دموکرات‌های ارشد آن نسبتا در مورد نیات خود سکوت کرده‌اند. در حالی که کمیته خدمات مالی مجلس، لوایح کریپتو را ارائه می‌کنند، مشخص نیست که هیات براون با هر یک از آن‌ها چه خواهد کرد.

جلسه شهادت گنسلر امروز در ساعت ۱۷:۳۰ به وقت تهران برگزار خواهد شد. به ویژه، جلسه پرسش و پاسخ پس از این سخنرانی جالب خواهد بود. به نظر شما گنسلر به شکست در پرونده گری اسکیل در مورد ETF اسپات بیت کوین چگونه پاسخ خواهد داد؟ پاسخ گنسلر به سوالات مربوط به پرونده‌های متوالی تشکیل شده در مورد نظارت بر ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا