اخبار عمومی

دادستان نیویورک از ۳ شرکت جمنای، جنسیس و دیجیتال کارنسی گروپ به اتهام کلاهبرداری شکایت کرد

لتیتیا جیمز (Letitia James)، دادستان کل نیویورک (NYAG) روز پنجشنبه ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) از سه شرکت جمنای تراست (Gemini Trust)، جنسیس گلوبال کپیتال (Genesis Global Capital) و شرکت مادر آن یعنی دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) و دو مدیر اجرایی، از جمله مایکل مورو (Michael Moro)، مدیر عامل سابق جنسیس و بری سیلبرت (Barry Silbert) مدیر عامل DCG، به اتهام کلاهبرداری بیش از یک میلیارد دلار از طریق برنامه جمنای ارن (Gemini Earn) از بیش از ۲۳۰،۰۰۰ سرمایه‌گذار و حداقل ۲۹،۰۰۰ شهروند نیویورک شکایت کرد.

به نقل از بیت کوینیست و کریپتو اسلیت، این شرکت‌ها به کلاهبرداری بیش از ۱ میلیارد دلاری متهم شده‌اند و دادستان کل نیویورک به دنبال ممنوعیت فعالیت‌های مالی آن‌ها در این شهر است.

جمنای ارن در تیررس دادستان نیویورک

برنامه جمنای ارن (Gemini Earn) که به صورت مشترک توسط صرافی جمنای و شرکت جنسیس راه‌اندازی شده بود، محور اصلی این دعوی حقوقی است. کاربران پیش از این می‌توانستند دارایی‌های دیجیتال خود از جمله بیت کوین را به جنسیس وام بدهند و در قبال آن سود کسب کنند. جنسیس نیز این دارایی‌ها را به سایر شرکت‌ها قرض می‌داد. با این حال، این برنامه به دنبال مشکلات صرافی جمنای و شرکت‌های جنسیس و دیجیتال کارنسی گروپ متوقف شد.

درحالی که دوقلوهای وینکلواس (Winklevoss) به عنوان مدیر عامل صرافی جمنای پس از راه‌اندازی جمنای ارن مدعی بودند این برنامه، «سرمایه‌گذاری بی‌خطری» برای مشتریان محسوب می‌شود، تحقیقات دادستان کل نیویورک چیز دیگری را نشان می‌دهد.

جیمز معتقد است علی‌رغم تصویر مطمئنی که جمنای از این برنامه ارائه می‌داد، تحلیل‌های داخلی این شرکت نشان داده بود جنسیس در شرایط مالی متزلزلی قرار دارد. به گفته این رگولاتور، جمنای مکررا به سرمایه‌گذاران درباره این برنامه سرمایه‌گذاری دروغ گفته و مکررا به آن‌ها اطمینان داده است که این یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک است؛ درحالی‌که می‌دانست وضعیت مالی جنسیس پرخطر است و در معرض خطر سرمایه‌های از بین رفته شرکت تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital (3AC)) و آلامدا ریسرچ (Alameda Research) قرار دارد.

از سوی دیگر، NYAG ادعا کرد جنسیس و شرکت مادرش DCG و مدیران آن‌ها با تلاش برای پنهان کردن بیش از ۱.۱ میلیارد دلار زیان که سرمایه‌گذاران متحمل شده‍‌اند، از سرمایه‌گذاران و مردم کلاهبرداری کرده‌اند. در نتیجه، NYAG به دنبال ممنوعیت دائمی فعالیت این شرکت‌ها و مدیران آن‌ها در نیویورک است. علاوه بر این، این نهاد به دنبال جبران خسارت برای همه مشتریان آسیب دیده است.

لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک در این باره گفت:

نیویورکی‌ها و سرمایه‌گذاران در سراسر کشور بیش از یک میلیارد دلار از دست دادند، زیرا با دروغ‌های آشکار به آنها گفته شده بود که اگر پولشان را در Gemini Earn سرمایه‌گذاری کنند، سرمایه‌شان در امنیت بوده و رشد خواهد کرد. در مقابل، جمنایی خطرات سرمایه‌گذاری در جنسیس را پنهان کرد و جنسیس هم درباره ضررهایش به مردم دروغ گفت.

همچنین، در این شکایت دادستان کل نیویورک به امنیت وام‌های شرکت جنسیس اشاره کرده است. بر اساس متن شکایت، این وام‌ها امنیت کمی داشته‌اند و بخش قابل توجهی از آن‌ها بر یک نهاد متمرکز بوده است: شرکت آلامدا ریسرچ که به رهبری سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried) فعالیت می‌کرد. با این حال، شرکت جنسیس و جمنای این مسائل را به مشتریان خود اطلاع نداده‌اند.

آلامدا ریسرچ در نهایت به دنبال ورشکستگی صرافی FTX اعلام ورشکستگی کرد؛ اتفاقی که به گفته دادستان جیمز، امنیت دارایی مشتریان جنسیس را به خطر انداخت.

پاسخ صرافی جمنای

صرافی جمنای نیز در بیانیه‌ای در ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) در پلتفرم X (توییتر سابق)، اظهار داشت دادخواست NYAG ادعای این صرافی را ثابت می‌کند که شرکت وام‌دهنده و ورشکسته جنسیس و شرکت مادرش «برای دروغ گفتن و کلاهبرداری از جمنای، کاربران Earn و سایر طلبکاران» توطئه کرده‌اند. این صرافی مدعی شد که در وضعیت یک قربانی قرار دارد.

در این بیانیه آمده است:

دعوی حقوقی NYAG آنچه را که ما همیشه گفته‌ایم تایید می‌کند؛ اینکه جمنای، کاربران Earn و سایر طلبکاران قربانی یک کلاهبرداری گسترده بودند و به طور سیستماتیک توسط این دو شرکت (جنسیس و DCG) درباره «وضعیت مالی جنسیس» به آنها دروغ گفته شد.

جمنای ادعا می‌کند DCG می‌دانست وام‌دهنده جنسیس از سال ۲۰۲۲ ورشکست شده است، اما سرمایه‌گذاران را مطلع نکرده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا