اخبار آلتکویناخبار بیت کوین

احتمال فروش ۱.۶ میلیارد دلار دارایی جنسیس در صندوق‌های گری اسکیل؛ دامپ جدیدی در راه است؟

شرکت ورشکسته‌شده جنسیس (Genesis) از دادگاه آمریکا خواسته تا دارایی‌ها و سهام خود در صندوق تراست بیت کوین گری‌اسکیل (GBTC)، تراست اتریوم گری‌اسکیل (ETHE) و تراست اتریوم کلاسیک گری‌اسکیل (ETCG) را به فروش برساند. ارزش کل این دارایی‌ها تا ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) به ۱.۶ میلیارد دلار می‌رسید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، جنسیس به خاطر نوسانات قیمت بیت کوین، اتریوم و اتریوم کلاسیک از دادگاه خواسته تا هر چه سریع‌تر مجوز فروش سهام آن در صندوق‌های GBTC و ETHE و ETCG را صادر کند تا با فروش آن‌ها بدهی خود به طلبکارانش را پرداخت کند. جنسیس در پرونده خود تاکید کرد:

بدهکاران معتقدند که صدور مجوز فروش دارایی‌های مذکور مفید است و با کاهش خطرات ناشی از نوسانات قیمت دارایی‌های دیجیتال، توزیع آن‌ها بین طلبکاران را تسهیل می‌کند.

سهام جنسیس در GBTC تقریبا ۸۷٪ از کل سبد سهام این شرکت در سه صندوق مذکور را تشکیل می‌دهد و ارزش آن به ۱.۳۸ میلیارد دلار می‌رسد. علاوه بر این، سهام جنسیس در صندوق ETHE و ETCG به ترتیب ۱۰٪ (به ارزش ۱۶۹ میلیون دلار) و ۳٪ (به ارزش ۳۸ میلیون دلار) از پورتفوی آن را تشکیل می‌دهد.

دارایی‌های جنسیس در صندوق‌های گری‌اسکیل - منبع: Ctfassets
دارایی‌های جنسیس در صندوق‌های گری‌اسکیل – منبع: Ctfassets

توجه داشته باشید که ارزش دارایی‌های مذکور با توجه به قیمت آن‌ها در ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) نوشته شده است. بر اساس پرونده جنسیس، صندوق GBTC تا سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور) حدود ۳.۲٪ از کل عرضه در گردش بیت کوین را در اختیار داشت. علاوه بر این صندوق‌های ETHE و ETCG تا دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) به ترتیب ۳.۵٪ و ۸.۵٪ از کل عرضه در گردش اتریوم و اتریوم کلاسیک را در اختیار داشتند.

جنسیس تاکید کرد که صندوق GBTC از ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات تبدیل شده و امکان بازخرید سهام آن به صورت نقدی فراهم شده است. با این حال سهام صندوق‌های ETHE و ETCG قابل بازخرید نیستند و باید با رضایت کتبی حامی آن‌ها فروخته شده یا واگذار شوند. با این حال جنسیس از دادگاه خواست که از رضایت کتبی حامی چشم‌پوشی کند.

سهام GBTC جنسیس وثیقه‌ای است که این شرکت به عنوان بخشی از برنامه جمنای ارن (Gemini Earn) به جمنای منتقل کرده بود. علاوه بر این شرکت مذکور بخشی از آن را با ورشکسته شدن شرکت تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital) به دست آورده است. جنسیس در تلاش است مالکیت قانونی ۳۱٬۱۸۰٬۸۰۴ سهام دیگر (به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار) را هم به دست آورد. این سهام قرار بود به عنوان وثیقه به جمنای داده شود اما هرگز به این صرافی منتقل نشد. دادگاه آمریکا هنوز در حال بررسی مالکیت سهام مذکور است.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، بعد از ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) بسیاری از سرمایه‌گذاران GBTC سهام خود را بازخرید کردند. صرافی FTX هم کل سهام خود در GBTC (به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار) را به فروش رسانده است. جنسیس در درخواست خود تاکید کرد که قصد دارد درآمد حاصل از فروش دارایی‌های کریپتویی را به حداکثر برساند. این شرکت ادامه داد:

هم بدهکاران و هم صرافی جمنای باید با حسن نیت، تمام تلاش خود را بکنند و قیمت دارایی‌های امانی یا سهام GBTC و عواید دریافتی از فروش یا بازخرید آن‌ها را به حداکثر برسانند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا