اخبار خارجی

گزارش گلسنود: ارزش بازار استیبل کوین‌ها از اتریوم پیشی گرفته است

این روزها بازار کریپتو در شرایط خوبی به سر نمی‌برد و اکثر رمزارزها با رکود مواجه شده‌اند. با این حال شرکت تحلیل بازار گلسنود، گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد ارزش بازار (مارکت کپ) ۴ استیبل کوین USDT، USDC، BUSD و DAI روی هم رفته بیشتر از اتریوم شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیلی‌هودل، تحلیل جدید گلسنود نشان می‌دهد در حالی که بسیاری از هولدرهای اتریوم در حال حاضر در ضرر هستند، سرمایه‌ها به سمت استیبل کوین‌ها سرازیر شده است. ارزش بازار چهار استیبل کوین برتر بازار یعنی USDT USDC، BUSD و DAI هم اکنون ۳ میلیارد دلار از ارزش بازار (مارکت کپ) اتریوم پیشی گرفته است.

ارزش بازار تجمعی چهار استیبل کوین برتر قبلا در چندین نوبت در طول سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ (۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱) به ۵۰٪ از ارزش بازار اتریوم رسیده بود، با این حال در ماه می (اردیبهشت) و ژوئن (خرداد) امسال به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. این اولین بار است که چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

عرضه تجمعی استیبل کوین‌های  USDT USDC، BUSD و DAI
عرضه تجمعی استیبل کوین‌های USDT USDC، BUSD و DAI منبع: گلسنود

این گزارش همچنین به تاثیر رشد بازار استیبل کوین‌ها بر اتریوم اشاره می‌کند:

  • افزایش چشمگیر استفاده از استیبل کوین‌های با پگ (معادل‌سازی) بر حسب دلار در معاملات و ارزیابی ارزش یک دارایی.
  • تقاضا برای نقدینگی دلاری در سال‌های اخیر افزایش یافته است. از نظر ارزش بازار، استیبل کوین‌ها اکنون سه دارایی از شش دارایی برتر بازار رمزارزها هستند.
  • در طول سال ۲۰۲۲ ارزش اکوسیستم اتریوم کاهش یافته است.

گلس‌نود اشاره می‌کند اگرچه همه استیبل‌کوین‌ها روی اتریوم اجرا نمی‌شوند، داده‌ها نشان می‌دهند فعالان بازار از دارایی‌های پرریسک دوری می‌کنند:

این رویداد نشان می‌دهد که چرا مردم ترجیح می‌دهند رمزارزهای خود را به استیبل کوین تبدیل کنند. چون با کاهش قیمت‌ها در بازار نزولی ارزش دلاری دارایی‌ها کمتر می‌شود.

مجموع ارزش بازار ۴ استیبل کوین USDT USDC، BUSD و DAI در مقابل ارزش بازار اتریوم
مجموع ارزش بازار ۴ استیبل کوین USDT USDC، BUSD و DAI در مقابل ارزش بازار اتریوم منبع: گلسنود

بر اثر افت اخیر قیمت اتریوم درصد قابل‌توجهی از هولدرهای این توکن با زیان‌های قابل‌توجهی روبرو هستند که تقریبا در چهار سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

بر اساس داده‌های قیمت میهن بلاکچین، قیمت لحظه‌ای ETH در حال حاضر در ۹۹۱ دلار است. با توجه به اینکه قیمت محقق شده (realized price) خرید اتریوم برابر ۱۷۳۰ دلار است، در حال حاضر هولدرهای اتریوم در ۴۳٪ ضرر محقق نشده قرار دارند.

معیار سود به زیان تحقق نیافته هولدرهای بلند مدت اتریوم (LTH-NUPL) نشان می‌دهد که سودآوری فعلی این گروه از نقطه سربه‌سر کاهش یافته است و اکنون زیان‌های محقق نشده ۲۳٪ از ارزش بازار کم کرده است.

این بدان معناست که حتی قوی‌ترین و قدیمی‌ترین سرمایه‌گذاران ETH هم اکنون به طور متوسط ​​در ضرر هستند. آخرین باری که این اتفاق افتاده بود به سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) بر می‌گردد. پس از شاهد ریزش شدید قیمت اتریوم بودیم؛ زیرا قیمت‌ ۶۴٪ کاهش یافت و از ۲۳۰ دلار به ۸۴ دلار رسید.

سود/زیان خالص بلندمدت تحقق نیافته هولدرهای اتریوم
نمودار سود به زیان تحقق نیافته هولدرهای بلندمدت اتریوم منبع: گلسنود

گلسنود تجزیه و تحلیل خود را با اشاره به چرخه‌های تاریخی ارزهای دیجیتال به پایان رساند. در این چرخه‌ها تحولات دوره‌ای باعث افزایش تقاضا و قیمت می‌شود.

در زمان نگارش این مقاله، اتریوم با قیمت ۱۰۵۵ دلار معامله می‌شود. اتریوم بیش از ۷۰٪ نسبت به قیمت خود در ابتدای سال ۲۰۲۲ که ۳۷۳۰ دلار بود کاهش یافته است.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا