اخبار خارجی

افزایش بدهی جهانی؛ آیا بیت کوین می تواند راه حل این مشکل باشد؟

بیت کوین به ارزش بازار نزدیک به بعضی از شرکت های بزرگ در محدوده ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلیارد دلار دست یافته است. اما در مقایسه با حجم کلی سیستم مالی جهان، بیت کوین دارای ارزش متفاوتی است.

هیچ نشانه ای از کاهش بدهی وجود ندارد

بدهی بسیار زیاد جهانی که با تسهیل گردش پولی شدید در دهه اخیر افزایش یافته است تا پایان سال به ۲۵۵ تریلیون دلار خواهد رسید. تحلیل موسسه مالی بین المللی (IIF) تخمین زده است که هر فرد در سراسر جهان دارای بدهی ۳۲۵۰۰ دلاری است.

موسسه IIF در گزارش خود بیان کرد:

با وجود نشانه های اندکی که در کاهش سرعت بدهی وجود دارد، تخمین می‌زنیم که بدهی جهانی تا پایان سال از مرز ۲۵۵ تریلیون دلار عبور کند.

به دلیل موجودی محدود بیت کوین، می‌توان بدهی جهانی را بر حسب بیت کوین بیان کرد. قیمت هر بیت کوین (با احتساب موجودی کل) باید بیش از ۱۲ میلیون دلار باشد تا حجم بدهی جهانی را بیان کند.

رشد بدهی از جانب دولت ها، شرکت های دولتی و هم چنین کسب و کارهای غیرمالی حاصل می‌شود. تحلیل مریل لینچ (Merill Lynch) از بانک آمریکا نشان می‌دهد که بدهی دولت تا ۳۰ تریلیون دلار، بدهی شرکت ها تا ۲۵ تریلیون دلار، بدهی شخصی تا ۹ تریلیون دلار و بدهی بانک ها تا ۲ تریلیون دلار افزایش یافته است. تمام این بدهی ها پس از ورشکستگی لمن برادرز (Lehman Brothers) در پاییز سال ۲۰۰۸ حاصل شده است.

بانک های مرکزی به جای آنکه به یک دهه رکود وارد شوند، نقدینگی بیشتر برای ارتقا و بهبود تمام بخش ها تزریق کردند و این امر منجر به رشد چشمگیر ارزش دارایی ها شد. در این خصوص، بدهی بخش مالی معادل با ۲۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی است.

افزایش بدهی آمریکا

اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ شاهد رشد ۲.۱ درصدی بود، در حالی که انتظار رشد ۱.۹ درصدی وجود داشت. اما پشت این رشد، مشکلی وجود دارد که هیچکس درباره آن صحبت نمی‌کند، افزایش بدهی کشور می باشد. آیا بیت کوین می‌تواند به عنوان راهکار قلمداد شود؟

طبق گفته های Moon محقق ارزهای دیجیتال در توییتر، شاید اقتصاد آمریکا قوی به نظر برسد اما بدهی آن در حال افزایش است. اطلاعات U.S. National Debt Clock نشان می‌دهد که بدهی کشور آمریکا در حال حاضر ۲۳.۱۱۶ تریلیون دلار است. دفتر ریاست جمهوری ترامپ بر رشد اقتصاد آمریکا معطوف شده است. آنها بدون شک به منظور دستیابی به این هدف، کشور را بیشتر وارد بدهی می‌کنند.

وی در توییتر نوشت: بازار بورس آمریکا در بالاترین میزان خود قرار دارد و ترامپ از اشاره کردن به آن خوشحال می‌شود.

نکته ای که وی به آن اشاره نمی‌کند این است که بدهی آمریکا نیز در بالاترین میزان خود قرار دارد. تصویر زیر را مشاهده کنید تا بسیار متعجب شوید.

اگر ۳۰۰,۰۰۰ دلار قرض کنم که یک خودروی لوکس فراری بخرم، ثروتمند به نظر می‌رسم. شرایط کنونی نیز دقیقا به همین شکل است.

ارزش بیت کوین در مقایسه با حجم بخش مالی هم چنان کم است

تطبیق دادن ایده پول بی نقص و سالم که بیت کوین به دنبال آن است با اقتصاد سرشار از بدهی به نوعی دشوار است. اما از جهتی، قیمت کنونی بیت کوین بیانگر این نکته است که تمام سرمایه های در گردش، سالم و بی نقص نیستند و فعالیت های اقتصاد مبتنی بر بدهی، تعیین کننده اصلی ارزش دارایی ها در دهه گذشته بوده است.

اگر قرار بر این است که ارزش بیت کوین مطابق با خروجی واقعی اقتصاد باشد، قیمت بیت کوین ۴ میلیون دلار خواهد بود. اما وجود بدهی باعث تغییر قیمت ها می‌شود.

این قیمت بالقوه بیت کوین بسیار بیشتر از رکورد قیمت این ارز دیجیتال است. اگر فقط بازار ارزهای دیجیتال را مد نظر قرار دهیم، رکورد قیمت بیت کوین در کره جنوبی ۲۰,۰۰۰ دلار و در سایر کشورها ۱۹۶۰۰ دلار بوده است. بعضی از پیش بینی ها بیان می‌کنند که قیمت این ارز دیجیتال به ۵۰,۰۰۰ دلار نیز خواهد رسید. متخصصان تایید کرده اند اگر بازار قراردادهای آتی باعث نوسان قیمت ها نشوند، قیمت بیت کوین به رکوردهای بیشتری دست خواهد یافت.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا