متوسط ترید

با ویژگی‌های یک تریدر موفق ارز دیجیتال آشنا شوید!

فضای ارز دیجیتال فضایی پرریسک است و این بازار دارای نوسانات زیادی است. تعدادی از تریدر‌ها در چند سال گذشته از این نوسانات استفاده کرده‌اند و تعداد زیادی از آنها نیز برای کسب درآمد از این بازار دچار مشکل شده‌اند. یک تریدر تازه‌‌کار باید به مطالعه رفتار تریدر‌های موفق بپردازد و درس‌های لازم را در این زمینه کسب کند. قطعا تریدر‌های موفق دارای برنامه و استراتژی‌های خاصی هستند و همین استراتژی‌ها هم باعث موفقیت آنها شده است. ترید کورکورانه و تقلید از دیگران نتیجه‌ای جز شکست نخواهد داشت. بازار ارز دیجیتال دارای پتانسیل زیادی برای کسب سود است اما از طرف دیگر، این بازار تریدر‌های بی برنامه را نیز به شدت مجازات می‌کند.

تریدر ارز دیجیتال به فردی گفته می‌شود که مشغول معامله و خرید و فروش در این فضا است. این تریدر‌ها یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین را در نظر می‌گیرند و اگر احساس کنند که این ارز پتانسیل رشد دارد، اقدام به خرید آن می‌کنند. کار تریدر در این فضا خرید ارز‌ها با قیمت مناسب و فروش آنها در قیمت بالا‌تر است.

تریدر‌های ارز دیجیتال می‌توانند از طریق صرافی‌ها اقدام به خرید این ارز‌ها کنند. این تریدر‌ها باید صرافی‌های معتبر را بشناسند و تنها از آنها خرید کنند و بعد از خرید هم باید فورا ارز دیجیتال خود را به یک کیف پول ایمن انتقال دهند و از طریق این کیف پول اقدام به نگهداری ارز‌های خود کنند. تریدر‌ها می‌توانند از طریق بروکر‌های (broker) قانونی هم اقدام به خرید کنند و در این بروکر‌ها از لوریج (leverage) هم برای معاملات خود استفاده کنند.

چگونه تبدیل به یک تریدر موفق ارز دیجیتال شویم؟

تریدر موفق ارز دیجیتال

موفقیت برای تریدر‌ها تعاریف مختلفی دارد. ممکن است یک تریدر روزانه به دنبال کسب سودی ۲ درصدی در طول روز باشد و رسیدن به این سود برای او موفقیت باشد. از طرف دیگر، بعضی تریدر‌ها بلند مدت کار می‌کنند و انتظارات دیگری از سود و درآمد خود دارند.

یک تریدر نمی‌تواند همه وقت خود را به مطالعه در مورد ترید اختصاص دهد و قطعا برای آسان‌کاری نیاز به ابزار‌هایی دارد. این ابزار‌ها تا حدود زیادی بر موفقیت و نحوه عملکرد تریدر تاثیر می‌گذارند. در فضای ارز دیجیتال که فضایی پرنوسان است، ابزار‌ها و سرویس‌های زیادی موجود هستند که طبیعتا برخی از آنها بهتر از بقیه هستند و بیشتر می‌توانند به تریدر کمک کنند.

یکی از ابزار‌هایی که در دسترس تریدر‌های ارز‌های دیجیتال قرار دارد، صرافی‌ها هستند که این صرافی‌ها اکثرا قانون‌گذاری نشده‌اند و در معرض هک و سرقت قرار دارند. همگی ماجرای هک شدن صرافی‌هایی مانند ام تی گاکس (Mt Gox) را در سال ۲۰۱۴ به یاد داریم و می‌دانیم که این صرافی‌ها چقدر در معرض آسیب هستند. بروکر‌ها قانون‌گذاری شده‌اند و برای خرید ارز دیجیتال می‌توان از طریق یک بروکر معتبر اقدام کرد. بسیاری از این بروکر‌ها از قوانین خاص حکومت‌ها پیروی می‌کنند و خطر را به نسبت دارایی‌های افراد بسیار کاهش می‌دهند. البته امروزه پدیده‌ای بنام صرافی غیر متمرکز در جهان ارز‌های دیجیتال ظاهر شده است که این نوع صرافی‌ها بسیاری از مشکلات موجود را حل می‌کنند.

یکی دیگر از ابزار‌های مورد نیاز تریدر‌های ارز دیجیتال پلتفرم ترید است. یک تریدر موفق در انتخاب این پلتفرم و انتخاب ابزار‌های نمایش نمودار و کسب داده بسیار دقت می‌کند. گاهی پلتفرم‌های نمایش نمودار و داده از پلتفرم‌های خرید جدا هستند و گاهی نیز به کل این اطلاعات می‌توان در یک پلتفرم دسترسی داشت. متا تریدر (Meta Trader) پلتفرمی است که همه این اطلاعات را در خود دارد.

یکی دیگر از ابزار‌هایی که یک تریدر موفق به نحو احسن از آن بهره می‌گیرد، استراتژی است. کل فرآیند ترید در ارتباط با تصمیم‌گیری است و تریدر ارز دیجیتال باید همواره تصمیم بگیرد که کدام ارز را بخرد و کدام را بفروشد و یا در مورد کدام ارز فعلا دست نگه دارد و اقدامی انجام ندهد. استراتژی و برنامه در این میان بسیار اهمیت دارد و قطعا بدون برنامه‌ریزی نمی‌توان به جایی رسید.

استفاده از ابزار‌های ترید تا حدود زیادی بستگی به سبک ترید فرد دارد. قطعا نمودار‌هایی که تایم فریم (time frame) طولانی را نشان می‌دهند، ابزار مناسبی برای تریدر‌های روزانه و کوتاه مدت نیستند. تریدر‌های تکنیکال و تریدر‌های فاندامنتال طبیعتا به ابزار‌های مختلفی برای موفقیت نیاز دارند که یک تریدر باهوش و موفق از همان ابتدا با توجه به سبک ترید خود اقدام به انتخاب ابزار می‌کند.

ویژگی‌های مشترک بهترین تریدر‌های ارز دیجیتال

گذشته از این که سبک ترید افراد مختلف است و بازار‌ها نیز متفاوت هستند، اما در واقع ترید کلا نوعی تصمیم‌گیری است. بسیاری از افراد دوست ندارند که در مورد تصمیمات مالی خود عجله کنند و بدون تامل و تحقیق اقدام کنند. تریدر‌های موفق نیز به همین خاطر همواره استراتزی‌های خاص خود را دارند و از ابزار‌های مختلف برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند.

اولین اقدامی که تریدر‌های منظم و موفق انجام می‌دهند این است که سبک ترید خود را از همان ابتدا مشخص می‌کنند؛ زیرا فرآیند تصمیم‌گیری کاملا به سبک ترید افراد بستگی دارد. طبیعتا یک تریدر بنیادین معتقد نیست که همه چیز را می‌توان در نمودار دید و در همین راستا از عوامل دیگری نیز برای تصمیم‌گیری‌های خود استفاده می‌کند.

بهترین تصمیمات در زمینه ترید تصمیماتی هستند که در نتیجه تحقیق و مطالعه گرفته شده‌اند و تریدر موفق همواره تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات و تحقیق عملی می‌کند.

تریدر‌های موفق افرادی هستند که زندگی شادی دارند و از یادگیری لذت می‌برند. این تریدر‌ها تنها پولی را وارد ترید می‌کنند که توان از دست دادن آن را دارند و از ریسک‌های غیر معقول دوری می‌کنند. این تریدر‌ها می‌دانند که فضای ارز دیجیتال مانند شمشیری دو لبه است و همان قدر که احتمال سود بالا دارد، احتمال ضرر هم در آن موجود است.

یک تریدر موفق احساساتی نیست و می‌داند که احساسات بزرگترین دشمن او هستند. این تریدر‌ها همواره به مدیریت ریسک می‌پردازند و از گذاشتن حد ضرر غفلت نمی‌کنند. تنها چیزی که می‌تواند از تریدر در برابر ضرر‌های بزرگ محافظت کند، گذاشتن حد ضرر است. این چیزی است که بسیاری از تریدر‌های تازه‌کار آن را نادیده می‌گیرند.

ریسک‌هایی که با ترید ارز دیجیتال عجین هستند

ارز دیجیتال

بازار ارز دیجیتال بازار بسیار پرریسکی است و باید قبل از شروع کردن ترید این ریسک‌ها و خطرات را شناخت. یکی از این ریسک‌ها وجود نوسانات شدید در این بازار است که می‌تواند وضعیت بازار را دگرگون کند. بازار ارز‌های دیجیتال بر خلاف بازار‌های سنتی مانند بازار بورس دارای دامنه کنترل شده نوسانات نیست و این بازار عمدتا تحت تاثیر هیجانات و احساسات افراد قرار دارد و می‌تواند در هر جهتی حرکت کند.

بازار ارز دیجیتال تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل پول‌شویی، فرار مالیاتی و غیره قرار دارد و همه ما به یاد داریم که این بازار در خلال سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰۰ میلیارد دلار از حجم خود را از دست داد.

وجود هک و سرقت در این فضا یکی دیگر از خطرات موجود است و اگر نگاهی به تاریخ ارز دیجیتال بیاندازیم متوجه تعداد زیادی هک و سرقت صرافی‌ها و کیف پول‌های افراد می‌شویم. تراکنش‌های بلاک چین برگشت‌پذیر نیستند و به همین علت می‌توان گفت که بعد از سرقت، بازیابی وجوه تقریبا غیر ممکن است.

وجود نهنگ‌ها در بازار‌های ارز دیجیتال نیز تا حدودی باعث ریسک می‌شود. گاهی نهنگ‌ها برای منافع خود اقدام به کار‌هایی می‌کنند که نظم بازار را بر هم می‌زند و به نوعی دستکاری در بازار محسوب می‌شود. در این بازار افراد زیادی برای کسب سود طمع می‌کنند و همین امر باعث انجام اقداماتی از جانب آنان می‌شود که ریسک این بازار را دو چندان می‌کند.

تعدادی از ابزار‌هایی که تریدر‌های موفق مورد استفاده قرار می‌دهند

ارز دیجیتال

تریدر‌های موفق از ابزار‌هایی برای ترید استفاده می‌کنند که طبیعتا تعداد آنها زیاد است و استفاده از آنها بستگی به سلیقه تریدر دارد. ما در اینجا به ذکر تعدادی از این ابزار‌های مهم می‌پردازیم.

پلتفرم 3Commas

یکی از پلتفرم‌های خوبی که بسیاری از تریدر‌های خوب از آن استفاده می‌کنند، 3Commas است. این پلتفرم دارای نما‌های زیادی برای تریدر است و در آن می‌توان به ترید هوشمندانه ارز دیجیتال پرداخت. گذاشتن حد ضرر، هدف سود و غیره همگی به صورت همزمان از طریق این پلتفرم امکان‌پذیر است. با استفاده از این پلتفرم حتی می‌توان به ترید اجتماعی پرداخت و استراتژی‌های یک تریدر موفق را کپی کرد. این پلتفرم دارای حق اشتراک ماهیانه است و تریدر‌ها برای استفاده از آن باید هزینه پرداخت کنند. بسیاری از تریدر‌های حرفه‌ای و منظم جهت انجام ترید هوشمندانه از این پلتفرم بهره می‌گیرند.

Cointracking

Cointracking یکی دیگر از ابزار‌هایی است که بسیاری از تریدر‌های موفق مورد استفاده قرار می‌دهند. با استفاده از این ابزار می‌توان به مشاهده پورتفولیوی خود در صرافی‌های مختلف پرداخت و از این طریق پورتفولیوی خود را مدیریت کرد. طبیعتا زمانی که کوین‌های زیادی خریده‌اید، مدیریت آنها دشوار است و چنین ابزار‌هایی می‌توانند زیاد به شما کمک کنند.

Shrimpy

Shrimpy یکی دیگر از این ابزار‌های مفید است که مورد استفاده بسیاری از تریدر‌های موفق قرار می‌گیرد. امروزه فضای ارز دیجیتال به گونه‌ای تغییر یافته که نگه داشتن کوین‌ها برای دراز مدت گاهی نمی‌تواند نتیجه مطلوب را به ارمغان بیاورد. به همین علت است که این ابزار ابتکار جدیدی به خرج داده و امکان فروش یک کوین در اوج و خرید مجدد آن را در کف مطرح کرده است و یک تریدر می‌تواند با استفاده از امکانات این نرم افزار به تنظیم پورتفولیوی خود بپردازد و سعی کند که از نوسانات بازار عقب نماند.

TradeSanta

TradeSanta یکی دیگر از ابزار‌های مورد استفاده یک تریدر موفق ارز دیجیتال می‌تواند باشد. از این ابزار می‌توان برای انجام ترید خودکار استفاده کرد. با استفاده از این ابزار می‌توان به طور خودکار معامله کرد و حتی زمانی که در خواب هستید، فرآیند ترید و معامله شما ادامه داشته باشد. این ابزار دارای محیط کاربری راحتی است و می‌تواند مورد استفاده همگان قرار بگیرد.

یک کیف پول ایمن

یک تریدر خوب دنیای ارز دیجیتال به امنیت بسیار اهمیت می‌دهد و به همین علت کیف پول خوبی را برای ذخیره کوین‌های خود مورد استفاده قرار می‌دهد. اگر در زمینه ارز دیجیتال فعالیت داشته باشیم، بسیاری از اوقات مجبور به نگهداری دراز مدت کوین‌ها می‌شویم و در این زمان است که یک کیف پول سخت افزاری خوب مانند لجر نانو اس (ledger Nano S) ارزش خود را نشان می‌دهد. کیف پول‌های سخت افزاری بهترین گزینه برای نگهداری ارز‌های دیجیتال هستند زیرا کمترین اتصال را به اینترنت دارند. اینک کیف پول لجر نانو از بسیاری از کوین‌ها و توکن‌های معروف پشتیبانی می‌کند.

CoinMarketCap

تریدر‌های خوب قطعا از ابزار‌هایی برای جمع‌آوری داده و مطالعه بهره می‌گیرند و با استفاده از این ابزار‌ها اقدام به تصمیم‌گیری می‌کنند. یکی از این ابزار‌های خوب CoinMarketCap است که همه تریدر‌های فضای ارز دیجیتال با آن آشنا هستند. با استفاده از این وبسایت می‌توان به نمودار‌ها و داده‌های تاریخی کوین‌ها دست یافت و با توجه به این اطلاعات به ترید و تصمیم‌گیری پرداخت.

Coinigy

نگه داشتن کوین‌ها در صرافی‌ها اشتباه است و زمانی که کلید‌های خصوصی کوین‌های خود را در اختیار نداشته باشید، مانند این است که این کوین‌ها مال شما نباشند. تنها توجیه برای نگه داشتن کوین‌ها در صرافی این است که یک تریدر فعال باشید و بسیار ترید کنید. در این حالت، اگر بخواهید از ریسک بکاهید و کوین‌های خود را بین صرافی‌های مختلف پخش کنید، Coinigy ابزاری مناسب است و از طریق اپلیکیشن اندرویدی آن می‌توانید به حساب‌های مختلف صرافی‌ها دسترسی داشته باشید و به این ترتیب از خطرات موجود بکاهید. این برنامه برای یک ماه رایگان است و بعد از آن باید هزینه ماهیانه بپردازید.

طبیعتا یک تریدر موفق و منسجم از ابزار‌های زیادی برای کسب اطلاعات و انجام بهتر ترید‌های خود استفاده می‌کند. ذکر تمامی این ابزار‌ها در این نوشتار امکان‌پذیر نیست و هر یک از تریدر‌های عزیز با جسستجو در گوگل می‌تواند به لیستی از بهترین ابزار‌ها دست یابد.

توصیه‌هایی برای تریدر‌های ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

 • تنها مقدار پولی را سرمایه‌گذاری کنید که توان از دست دادن آن را دارید و در صورت ضرر و یا از بین رفتن کل موجودی، زندگی شخصی شما تحت تاثیر قرار نگیرد. شما همواره باید توانایی خرید مایحتاج روزانه خود و پرداخت صورت حساب آب، برق و غیره را داشته باشید. پس به قدری ریسک نکنید که در صورت از دست رفتن سرمایه، زندگی شخصی شما کاملا تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • همواره به بیت کوین توجه داشته باشید. بیت کوین پادشاه ارز‌های دیجیتال است و نوسانات آن بر کل بازار ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارد. اگر بیت کوین به جایی نرسد، موفقیت دیگر ارز‌ها نیز بسیار سخت خواهد بود. یک تریدر خوب همواره حرکات بیت کوین را تحت نظر دارد و با در نظر گرفتن آن، اقدام به معامله آلتکوین‌ها (Altcoin) می‌کند.
 • متنوع‌سازی را هرگز فراموش نکنید و همه پول خود را در یک کوین خاص سرمایه‌گذاری نکنید. بازار ارز‌های دیجیتال بسیار بازار خطرناکی است و اتکا بر یک یا دو کوین می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.
 • طمع‌کار نباشید و بدانید که کسب پول زیاد در مدتی کوتاه خطرناک است. سعی نکنید راه چند ساله را یک شبه طی کنید. بسیاری از تریدر‌هایی که گرفتار ضرر‌های سنگین شده‌اند، طمع به خرج داده‌اند و در اثر زیاده‌خواهی گرفتار ضرر و از دست دادن سرمایه شده‌اند.
 • کورکورانه سرمایه‌گذاری نکنید. سرمایه‌گذاری امر حساسی است و نیاز به تحقیق و مطالعه کامل دارد. افرادی که با توجه به سیگنال‌های یک کانال تلگرامی و یا با توصیه دوستان معامله می‌کنند، در نهایت شکست خواهند خورد.
 • بازار ارز دیجیتال یک بازار ۲۴ ساعته است که تعطیلی ندارد. پس هیچ وقت ترس عقب افتادن از قافله را به دل راه ندهید. در این بازار همیشگی، همواره می‌توان موقعیت‌های خوب و مناسب را شکار کرد.
 • همیشه از اشتباهات خود درس بگیرید و یک اشتباه را چند بار تکرار نکنید. یک تریدر خوب همواره به تحلیل و بررسی اشتباهات خود می‌پردازد و به مرور زمان این اشتباهات را حذف می‌کند.
 • مواظب احساسات و عواطف خود باشید و بدانید که احساسات و عواطف می‌توانند بسیار به ضرر تریدر تمام شوند. در این بازار باید با تکیه بر منطق و دانش کار کرد و طبیعتا پیروی از احساسات و دلبستگی عاطفی به کوین‌ها نتیجه‌ای جز ضرر و زیان نخواهد داشت.
 • همواره برای انجام ترید موفقیت‌آمیز باید هدف فروش و حد ضرر خود را تعیین کنید. این کار را با تحلیل نمودار‌ها و با در نظر گرفتن عوامل بنیادین می‌توان انجام داد. پس برای این که به راحتی بتوانید نقاط ورود و خروج را در پوزیشن‌ها شناسایی کنید باید در مورد نمودار‌ها دانش داشته باشید و دوره‌هایی را در این زمینه بگذرانید.
 • تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال به تنهایی جواب نمی‌دهند و برای این که یک تریدر موفق باشید، باید از هر دوی آنها در کنار هم استفاده کنید. دلبستگی بیش از حد به یکی از این دو روش تحلیل و کنار زدن دیگری می‌تواند منجر به شکست شود.
 • بسیاری از تریدر‌های تازه‌وارد فکر می‌کنند که کوین‌هایی که با بالا‌ترین قیمت خود بسیار فاصله دارند، گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند و این کوین‌ها زمانی به قله قیمتی خود باز خواهند گشت. این یکی از اشتباهاتی است که باید مواظب آن بود. بسیاری از این کوین‌ها فاقد ارزش بنیادین هستند و هرگز آن قله قیمتی گذشته را تجربه نخواهند کرد. بسیاری از این کوین‌ها از میان می‌روند و به مرور زمان محو می‌شوند. پس در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در این کوین‌ها که گاهی ۹۹ درصد با قیمت اوج خود فاصله دارند بسیار خطرناک است. این قضیه مخصوصا در مورد کوین‌هایی که حجم بازار کمی دارند بسیار جدی است.
 • در نهایت باید بگوییم که یک تریدر خوب در جهان ارز دیجیتال از اشتاباهات خود درس می‌گیرد و دائما در حال بررسی و مطالعه بازار است. یک تریدر موفق بر شانس و اتفاقات تکیه نمی‌کند و همواره سعی می‌کند که از روی دانش و اطلاعات تصمیم بگیرد. فراموش نکنید که ترید در فضای ارز‌های دیجیتال کار خطرناکی است و نیازمند دانش و تجربه است. هرگز بدون گذراندن مراحل پیش‌نیاز وارد فضای ترید نشوید، زیرا درس‌هایی تلخ در انتظار شما خواهد بود.

نظر شما چیست؟ شما چه تجاربی در ارتباط با ترید ارز دیجیتال دارید؟ فراموش نکنید که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

توجه: نظراتی که در این نوشتار ابراز شده‌اند، نظرات شخصی نویسنده هستند و لزوما نباید آنها را به میهن بلاکچین نسبت داد.

منبع
coinsutracryptopotatoadmiralmarkets

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا