متوسط تحلیل تکنیکالترید

10 نکته مهم برای تنظیمات صفحه ترید روزانه در بازار فیوچرز!

تشابهات کلیدی بین یک تریدر روزانه و خلبان جنگنده وجود دارد. چرا این مقایسه را انجام می‌دهیم؟ برای این که تنها بر روی سرعت تصمیم گیری و عمل در زمانی که ریسک دخیل است، تاکید نکنیم؛ بلکه فاکتور حساس استفاده درست از پلتفرم در زمان اجرای ترید (که ثانیه‌ها و حتی در برخی موارد میکروثانیه‌ها هم تاثیر دارند) را نیز در نظر بگیریم. به خاطر بسپارید که هر دوی این‌ها، دو وضعیت را نشان می‌دهند؛ سریع باش یا بمیر! شما یکی از این دو هستید. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مقاله در ۹ آذر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شد.

حساسیت‌های موجود در ترید

ممکن است برای بعضی از کاربران، این مقایسه مقداری عجیب باشد، اما لازم است که تشابهات موجود را بیان و درباره آن صحبت کنیم. اولین نکته در باره تریدر روزانه و یک خلبان جنگنده این است که:

 • هر دو در یک محیط ریسکی قرار دارند؛ تریدر ریسک مالی می‌کند و یک راهنما، ریسک فیزیکی.
 • عملکرد هر دوی آنها متکی به سرعت و عمق تنظیمات، تصمیمات، جهت یابی و اقدام است. این الگو بیشتر با نام چرخه تصمیم گیری OODA شناخته می‌شود.
 • هر دو (تریدر و راهنما) باید پلتفرم خود را استفاده کنند و به طور تجربی عملکرد خود را گسترش دهند.

دومین نکته مهمی که به شما می‌گوید کدام ویژگی بیشتر به اپراتورها نسبت داده می‌شود و بیشتر بر روی ماشین‌های ترید تاثیر می‌گذارد، این است:

 • تنظیمات و اقدام، ویژگی‌های پلتفرم هستند: یک پلتفرم باید به شما اجازه دهد تا بدانید چه چیزی در دنیای بیرون با سرعت و مقیاس همه جانبه انجام می‌شود. به علاوه، داشبورد پلتفرم باید این امکان را به شما بدهد که تا جایی که ممکن است، بتوانید از روش سریع و ادراکی در ترید استفاده کنید. این باعث می‌شود که شما از ابزارهای زیاد استفاده نکنید.
 • جهت یابی و تصمیم گیری از ویژگی‌های اپراتور هستند: در ترید ، شما باید فضایی برای واکنش و تصمیم گیری داشته باشید تا بتوانید محیط را تغییر دهید.

اساسا عملکرد شما و پلتفرمی که با آن کار می‌کنید، باید به صورت یکدست و یکپارچه باشد. بنابراین، انتخاب پلتفرم و توانایی یادگیری شما در آن پلتفرم، در عملکرد شما بسیار حساس و تاثیر گذار است.

تنظیمات صفحه برای ترید

ترید قراردادهای آتی تحلیل تکنیکال سوئینگ اندیکاتور

بیایید با صفحه یا تصویر برای ترید شما شروع کنیم؛ تصویری که یک اسکالپر برای ترید استفاده می‌کند، نمی‌تواند تصویری باشد که برای بررسی بازارهای مختلف به کار می‌رود. همین قضیه برای تریدرهای سوئینگ هم صادق است؛ این تریدرها وقت بیشتری را برای مشاهده و بررسی فرصت‌های بازار و تصمیم گیری برای ترید اختصاص می‌دهند. (این تریدرها پوزیشن‌هایشان را طولانی‌تر از یک اسکالپر باز نگه می‌دارند).

پس راه اندازی یا آماده سازی برای نمودارهای ترید قراردادهای آتی چگونه است؟ چه نکاتی را باید برای تنظیمات صفحه برای ترید در نظر بگیریم؟ در اینجا ۱۰ نکته برای این کار را بررسی می‌کنیم:

۱. در ترید، باید از نمودار چند تکه استفاده کنم یا نمودار یک تکه؟

در ابتدا، تفاوت‌های نمودارهای چند تکه و یک تکه را بررسی می‌کنیم.

یک نمودار چند تکه، می‌تواند دوباره پیکربندی شود. شما می‌توانید پنجره‌های مختلف را جابجا کنید؛ در یکی از پنجره‌ها نقطه ورودتان را ثبت کنید، در یکی دیگر از پنجره‌ها اخبار بازار را مشاهده کنید، در یکی دیگر اطلاعات قیمت را ببینید و غیره. این تنظیمات را می‌توانید بسته به نیازهایتان انجام دهید.

داشبورد یک نمودار یک تکه یا ثابت، ممکن است به شما اجازه برخی تنظیمات را بدهد؛ اما در نهایت، یک تکه و ثابت است. یعنی بیش از اندازه‌ای که یک چارت اجازه می‌دهد، نمی‌توانید تنظیمات اجرا کنید.

چارت‌های چند تکه، انتخاب‌های بیشتری از چارت‌های ثابت ارائه می‌دهند. اما شما ممکن است از خود بپرسید که چرا باید یک نمودار چند تکه را به جای ثابت انتخاب کنید؟ دلایلی برای این کار وجود دارد:

 • شما در نمودار یک تکه، یک چیدمان پیش فرض پیدا می‌کنید که برای اطلاعات مورد نیاز شما کافی نیست.
 • شما یک چیدمان پیش فرض پیدا می‌کنید که کارآمد نیست و نمی‌توانید آن را درک کنید.
 • شما می‌خواهید پنجره‌ها، چارت‌ها یا اطلاعات بیشتری به داشبورد خود اضافه کنید.
 • شما بیش از یک مانیتور دارید و به اطلاعات اضافه‌تر و قابل تنظیم نیاز دارید تا به تصاویر دیگر شما اضافه شود.

البته دلایل بیشتری نیز برای انتخاب چارت‌های چند تکه وجود دارد که ما تنها تعدادی از مهم‌ترین آنها را بررسی کردیم.

۲. بهترین سایز مانیتور برای ترید کدام است؟

زمانی که به نمودار نگاه می‌کنید، دو نوع مختلف اطلاعات بصری را می‌بینید؛ نوشتار و طرح‌های گرافیکی. این بخش بسیار واضح است؛ هر کدام از این طرح‌های بصری چالش‌های مختلفی دارند، مخصوصا در زمینه رنگ تصویر، که بعدا درباره آن صحبت خواهیم کرد.

زمانی که بحث سایز مانیتور به میان می‌آید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که چه مقدار اطلاعات می‌خواهید در هر پنجره ببینید و تعداد پنجره‌هایتان چند تا باید باشد تا بتوانید به راحتی تمام اطلاعات را ببینید.

اگر شما با تعداد زیادی اطلاعات مثل قیمت، جریان یا گردش سفارشات یا هر اندیکاتور دیگری که به صورت آنالیز عددی نمایش داده می‌شوند درگیر هستید؛ پس ممکن است ترجیح شما مانیتور سایز بزرگ‌تر باشد. انتخاب شما می‌تواند بین مانیتور ۱۴ اینچ تا ۳۴ اینچ باشد.

در نهایت، اگر شما تریدر روزانه هستید (که باید سریعا تصمیمات قطعی بگیرید)، بهترین سایز مانیتور آنی است که به شما اجازه دهد اطلاعات مورد نیازتان را خیلی سریع و واضح ببینید.

۳. باید چند عدد مانیتور برای ترید داشته باشم؟

آیا تنها به یک یا دو مانیتور نیاز دارید؟‌ بخشی از این تصمیم، بستگی به دو موردی دارد که قبلا بررسی کردیم؛ این که شما یک نمودار چند تکه دارید یا یک تکه؟ و سایز تصویرتان چقدر است؟

اگر چارت شما چند تکه است، پس شما فضای این را دارید که پنجره‌ها یا کادرهای بیشتری را به آن اضافه کنید. ممکن است یک تصویر کافی نباشد و شما را از مشاهده اطلاعات یا اجرای این اطلاعات باز دارد؛ چون در آن، همه اطلاعات به صورت کوچک و با گرافیک پایین نمایش داده می‌شوند، که این باعث کاهش کنترل شما بر روی پلتفرم معاملاتی می‌شود. زمانی که بحث پول به میان می‌آید، شما می‌توانید با خرید یک مانیتور دیگر، از این دردسرها دوری کنید.

اگر سایز مانیتور شما از ۱۵ اینچ بزرگ‌تر است، پس شاید همان یک مانیتور برای شما کافی باشد. به هر حال، تریدرها بعضی اوقات برای هدف‌های مختلفی، از چارت‌های چند تکه استفاده می‌کنند. اگر این مشکلات برای شما هم مطرح است، پس به بدترین چیزی که می‌تواند اتفاق بیافتد فکر کنید. دو مانیتور می‌توانند اطلاعات بیشتری به شما نشان دهند؛ اما یک مانیتور ممکن است مانع ظرفیت ترید شما شود.

اگر برآیند نتیجه منفی بیشتر از نتیجه مثبت باشد، پس یک مانیتور برای شما کافی نیست و باید یک مانیتور دیگر بخرید.

۴. در ترید ، باید از چه تایم فریمی (و چه تعداد) استفاده کنم؟

اول بیایید به این فکر کنیم که دلیل ما برای نگاه کردن به تایم فریم‌های مختلف چیست. معمولا ۳ دلیل وجود دارد:

 • برای مطمئن شدن از این که در روند اشتباهی نسبت به روند بزرگ‌تر قرار نداریم.
 • اگر در تایم فریم بزرگ‌تر هستیم، تایم فریم کوچک‌تر بر خلاف جهت ما حرکت نکند.
 • تنها در زمانی وارد بازار شویم که روند ۳ تایم فریم مختلف، هم جهت هستند.

به چارت زیر نگاه کنید؛ طلای فیوچرز در تایم فریم ۱۵ دقیقه:

ترید قراردادهای آتی تحلیل تکنیکال سوئینگ اندیکاتور
منبع: optimusfutures.com

اما اگر به نمودار روزانه آن نگاه کنید، تصویر دیگری می‌بینید:

ترید قراردادهای آتی تحلیل تکنیکال سوئینگ اندیکاتور
منبع: optimusfutures.com

فکر می‌کنم نکته را متوجه شدید؛ شما به تایم فریم‌های مختلف نگاه می‌کنید تا ببینید در تایم فریم بزرگ‌تر چه اتفاقی در حال رخ دادن است و تایم فریم کوچک‌تر را نگاه می‌کنید تا ببینید شما در کجای روند بزرگ‌تر قرار دارید.

فرض کنید که شما یک تریدر سوئینگ هستید که بر روی نمودار یک ساعته ترید می‌کنید. اگر نمودار یک ساعته، ۱۵ دقیقه‌ای و روزانه شما نشان می‌دهند که روند صعودی است، پس احتمال این که بازار به سمت بالا حرکت کند، منطقی‌تر از این است که تنها یکی از تایم فریم‌ها روند را صعودی نشان دهد و دو تایم فریم دیگر روند را نزولی نشان دهند.

پس این که کدام تایم فریم را دنبال کنید، بستگی به این دارد که چه چیزی برای شما مهم است؟ این که شما در یک دارایی، از تایم فریم‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر استفاده کنید، یکی از استانداردهاست. اگر شما در تایم فریم ۵ دقیقه اسکالپینگ می‌کنید، شاید بخواهید تایم فریم ۱ دقیقه‌ای، ۱۵ دقیقه‌ای و یا حتی تایم فریم ۱ ساعته را نیز نگاه کنید.

نکته اصلی این است که شما چیزی را که تست کرده و پاسخ مثبت گرفته‌اید را با چیزی که ناشناخته است، جایگزین نکنید. اولویت انتخاب تایم فریم، بستگی به استراتژی ترید شما، ظرفیت پلتفرم، سایز و تعداد مانیتورها و درک تمام اطلاعاتی دارد که به آنها توجه می‌کنید.

۵. باید از چه قوانینی برای علامت‌گذاری در نمودارها استفاده کنم؟

زمانی که بحث علامت‌گذاری مطرح می‌شود، شما به همبستگی و تحلیل بازار فکر می‌کنید. اما باید بدانید که تمام این همبستگی‌ها ثابت نیستند. برای مثال، طلا به نسبت دلار حرکت معکوس دارد؛ اما این همبستگی در مقایسه با یک بازار بزرگ‌تر یا حتی در زمان تورم، متفاوت خواهد بود. قیمت طلا در زمان کاهش تورم، افزایش می‌یابد.

پس زمانی که می‌خواهید یک علامت برای یک بازار انتخاب کنید،‌ نه تنها باید دلیلی برای این کار داشته باشید، بلکه باید فاندامنتال‌هایی که بر روی آن بازار تاثیر می‌گذارند را نیز درک کنید.

برای مثال، اگر شما در بازار فلزات گرانبها ترید می‌کنید، پس احتمالا می‌خواهید هر دو بازار فیوچرز طلا و فیوچرز نقره را دنبال کنید (برای پیگیری نسبت طلا/نقره). همچنین ممکن است به شاخص فیوچرز دلار آمریکا، همزمان با تمام اخبار مربوط به فدرال رزرو توجه کنید.

اگر شما در آمریکا هستید و محصولات کشاورزی (که چین خریدار اصلی آن است) را ترید می‌کنید، پس ممکن است دنبال کردن شاخص‌های Shenzen و یا Hang Seng به شما کمک کند؛ همچنین نسبت دلار به یوان و اخبار مربوط به تولید محصولات کشاورزی آمریکا نیز می‌توانند به شما کمک زیادی در تصمیم گیری بکنند.

همانطور که می‌بینید، حالت‌های کمی برای علامت‌گذاری وجود دارند و همه آنها بستگی به این دارد که شما چه چیزی می‌خواهید به دست بیاورید.

۶. آیا برای ترید، به منبع خبری (News Feed) نیاز دارم؟

ترید قراردادهای آتی تحلیل تکنیکال سوئینگ اندیکاتور

این که اخبار را دنبال کنیم یک چیز است، داشتن منبع خبری بر روی صفحه مانیتور یک چیز دیگر است؛ به عنوان یک قاعده اصلی، شما بیشتر از چیزی که می‌توانید در یک روز معاملاتی هضم کنید، اخبار دریافت می‌کنید. خیلی از منابع خبری، اخبار بیشماری را منتشر می‌کنند. بسیاری از این اخبار را باید نادیده گرفت.

برخی اوقات که شما در چندین بازار ترید می‌کنید و زمان آزاد زیادی در بین تریدهایتان دارید، می‌توانید وقت بیشتری را برای تحلیل اخبار اختصاص دهید. در غیر این صورت، اگر شما تنها از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنید یا تصمیمات معاملاتی شما بر اساس تایم فریم بزرگ‌تر است، پس برای شما بهتر است که اخبار اقتصادی مربوط به تاریخ مورد نظر خود را بر روی تلویزیون دنبال کنید.

۷. باید به صورت همزمان از چند اندیکاتور استفاده کنم؟

سوال در واقع این است که به چند اندیکاتور نیاز دارید؟ هر چه تنظیمات شما پیچیده‌تر باشد، زمان بیشتری برای تصمیم گیری نیاز دارید؛ در نتیجه، در زمان تصمیم گیری و اقدام، دچار اشتباهات بیشتری می‌شوید.

پیشنهاد ما این است که حداقل تعداد اندیکاتورها را بر روی صفحه خود داشته باشید. اگر نیاز به اندیکاتورهای بیشتری دارید، پس یک مانیتور بزرگ‌تر یا دو مانیتور برای خود در نظر بگیرید، تا بتوانید از اطلاعات این اندیکاتورها استفاده کنید.

۸. اصول ورود و خروج در ترید

در اصل، این فاکتورها بیشتر با خود شما سر و کار دارند تا با تنظیمات نمودار شما. به هر حال، همانطور که در بالا اشاره کردیم، پلتفرم شما باید طوری تنظیم شده باشد که شما بتوانید بدون چالش و مشکل، تریدهای خود را انجام کنید.

مثلا اگر شما ترید را باز می‌کنید و بعد صفحه را می‌بندید یا در یک دارایی دیگر سفارش قرار می‌دهید، شما چند ثانیه را برای ورود یا خروج به موقع از ترید خود را از دست می‌دهید.

اگر شما یک تریدر روزانه هستید، پس احتمالا برتری زمان را از دست می‌دهید (زمان در ترید روزانه اهمیت زیادی دارد). مطمئن شوید که پلتفرم شما اجازه می‌دهد که سریع و بی درنگ عمل کنید. در غیر این صورت، پلتفرم شما در جایی اشکال دارد و باید به دنبال راه حل آن باشید.

۹. در ترید، چگونه می‌توانم ریسک را کنترل کنم؟

بیشتر پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند تا سود یا ضرر احتمالی خود را در لحظه ببینید. البته این برای بسیاری از تریدرهای روزانه‌ای که تریدهای کوچک باز می‌کنند، مهم نیست. در اینجا چند مورد وجود دارد:

 • در برخی از پلتفرم‌های ترید روزانه قدیمی، اگر کامپیوتر خود را ریستارت کنید، پوزیشن‌های باز شما را نشان نمی‌دهند؛ البته این مشکل در پلتفرم‌های جدید وجود ندارد.
 • اگر شما چند قرارداد را ترید می‌کنید یا در چند صرافی مختلف به صورت همزمان کار می‌کنید، پس به یک پلتفرم نیاز دارید که بتواند تمام اطلاعات شما را در یک صفحه «مدیریت ریسک» نمایش دهد.
 • برخی از پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند که اکانت خود را کراس مارجین (Cross Margin) کنید. البته این ویژگی بیشتر در پلتفرم‌های سازمانی که باید هزینه پرداخت کنید، وجود دارد.

کراس مارجین در ترید قراردادهای آتی (Futures) که تریدر می‌خواهد تنها از یک اکانت برای ترید چند استراتژی مختلف استفاده کند، کاربرد دارد؛ تریدر از چند اکانت مختلف با موجودی صفر، در زمانی استفاده می‌کند که موجودی اکانت اصلی به عنوان مارجین بقیه اکانت‌ها استفاده می‌شود.

۱۰. برای ترید، باید از زمینه تیره استفاده کنم یا روشن؟

ترید قراردادهای آتی تحلیل تکنیکال سوئینگ اندیکاتور
منبع: optimusfutures.com

باور کنید یا نه، پس زمینه‌های تیره یا روشن، چیزی فراتر از زیبایی شناسی هستند؛ آنها بر روی عملکرد شما تاثیر می‌گذارند.

اول، بیایید درباره این که چرا خیلی از پلتفرم‌های مالی از پس زمینه‌های تیره استفاده می‌کنند، صحبت کنیم. وقتی که IDEO واحد تجاری Bloomberg را طراحی کرد، پلتفرم بلومبرگ به یک استاندارد، نه تنها به عنوان زیبایی پلتفرم، بلکه به عنوان بهبود عملکرد در این صنعت تبدیل شد.

در این مورد، زیبایی پس زمینه تیره، می‌تواند تاثیر زیادی بر روی پلتفرم داشته باشد. بر اساس یک مقاله درباره رابط کاربری (UX) معاملات:

زمانی که موضوع نوشتار بر روی وب سایت‌ها مطرح است، کاربران یا آن را می‌خوانند، یا آن را بررسی می‌کنند؛ خواندن شامل تمرکز بر روی کلمات و درک موضوع است. بررسی کردن کردن یعنی کاربران با توجه مختصر به کلمات، موضوع مورد نظر را درک می‌کنند.

در ادامه مقاله آمده است که:

شما باید از خواندن نوشته‌های سفید بر روی پس زمینه تیره خودداری کنید.

نکات اصلی درباره رنگ پس زمینه پلتفرم‌های معاملاتی:

 • علائم و برخی اوقات نوشته‌ها در نمودارهای مالی، به صورت گرافیکی طراحی شده‌اند.
 • زمانی که مطلبی را می‌خوانید، نوشته‌های سفید بر روی پس زمینه تیره، بیشتر از نوشته‌های سیاه بر روی پس زمینه سفید به چشم‌ها فشار می‌آورند.
 • زمانی که علائم گرافیکی را بررسی می‌کنید، برعکس نوشتار، رنگ سفید یا دیگر رنگ‌های روشن بر روی پس زمینه تیره، می‌توانند اطلاعات را بهتر نشان دهند.

به عنوان یک تریدر روزانه، ممکن است بخواهید که جریان اطلاعات را به صورت کوچک بر روی صفحه‌تان داشته باشید. در تایم فریم‌های کوتاه مدت برای ترید، شما باید تصمیم بگیرید که اندیکاتورهای خود را «بخوانید» و یا تنها یک بررسی اجمالی بر آنها داشته باشید. بر این اساس، شما باید صفحه اخبار را کوچک یا بزرگ انتخاب کنید.

اما جدا از تئوری‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد، شما باید هر دو پس زمینه تیره و روشن را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب‌تر است. به هر حال، شما باید چیزهایی را انتخاب کنید که باعث بهبود عملکرد شما می‌شوند.

جمع بندی

آماده سازی صفحه ترید باید طوری شخصی سازی شود که عملکرد، تاثیرگذاری و راحتی شما را بهبود ببخشد. به عنوان یک تریدر روزانه، بهترین تنظیمات صفحه برای ترید شما، آن است که بتوانید فرصت‌های ترید را به سرعت و کامل ببینید و سریعا عمل کنید.

اگر پلتفرم پیش فرض برای شما درست کار نمی‌کند، شما باید سریعا تنظیمات آن را تغییر دهید. زمانی که بحث تنظیمات به میان می‌آید، این کاملا بستگی به شما دارد که چطور آن را انجام دهید. اگر شما تنظیمات خود را روی پلتفرم اعمال نکنید و تریدهای شما با ضرر مواجه شوند، مقصر شما هستید.

منبع
optimusfutures

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا