اطلاعیه صرافی

آیا دارایی کاربران ایرانی در صرافی مکسی (MEXC) امن است؟

با سنگینی کردن سایه قانون‌گذاران بر فضای کریپتو، روز به روز صرافی‌های مختلف ارز دیجیتال تصمیم می‌گیرند دیگر به کاربران برخی کشورهای خاص از جمله ایران خدمات ارائه ندهند. تا قبل از سال ۱۴۰۱، کاربران ایرانی به راحتی می‌توانستند از خدمات صرافی بایننس استفاده کنند، با این حال، اجباری شدن احراز هویت در این صرافی کاربران کشورهای تحریم‌شده را به سمت سایر صرافی‌ها از جمله کوکوین و کوینکس سوق داد. اما در ادامه، کوکوین نیز در تاریخ ۷ تیر ۱۴۰۲ طی اعلامیه‌ای، احراز هویت را برای تمام کاربرا خود اجباری کرد؛ اتفاقی که باعث شد کاربران ایرانی به سراغ صرافی‌های نه چندان مطرح از جمله مکسی، بینگ‌ ایکس و کوینکس بروند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در روزهای اخیر، اسکرین شاتی در جامعه کریپتویی فارسی زبان در حال دست به دست شدن است که در آن، صرافی مکسی در اطلاعیه‌ای نوشته است به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهد. این موضوع نگرانی زیادی را در میان سرمایه‌گذاران و تریدرها ایجاد کرده است. آیا ماجرای بایننس و کوکوین برای مکسی هم اتفاق خواهد افتاد؟ اقدامات لازم برای کاربران ایرانی چیست؟ در صورت اجباری شدن احراز هویت در مکسی و توقف ارائه خدمات به ایرانی‌ها چه صرافی‌های جایگزینی وجود دارد؟ در این مطلب از میهن بلاکچین تمام این سوالات را بررسی می‌کنیم.

معرفی و بررسی کلی صرافی مکسی (MEXC)

صرافی مکسی در سال ۲۰۱۸ و ابتدا با نام MXC آغاز به کار کرد اما در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۲۱ (۱۸ خرداد ۱۴۰۰) به طور رسمی نام خود را به MEXC تغییر داد. نکته مهمی که در رابطه با این صرافی وجود دارد این است که هیچ اطلاعات مشخص و قابل اتکایی در رابطه با موقعیت مکانی این صرافی وجود ندارد و مشخص نیست تحت قوانین کدام کشور فعالیت می‌کند.

بر اساس داده‌های صفحه صرافی مکسی در سایت کوین مارکت کپ، حجم معاملاتی ۲۴ ساعته این صرافی نزدیک به ۱.۸ میلیارد دلار است و ۱.۷ میلیارد دلار دارایی دیجیتال در این پلتفرم معاملاتی وجود دارد که ۴۸.۵۹٪ آن تتر، ۱۸.۲۶٪ آن توکن MX و ۸.۱۰٪ آن بیت کوین است.

منبع: CoinMarketCap
منبع: CoinMarketCap

در حال حاضر، مکسی از نظر حجم معاملاتی ۲۴ ساعته، پس از صرافی‌های بای‌بیت، سوپراکس، کوین بیس، بیت ترو و سایتکس در رده ۱۷ام قرار گرفته است. در تصویر زیر، حجم معاملاتی مکسی، نقدینگی متوسط، بازدید هفتگی، تعداد کوین‌ها و ارزهای فیاتی که توسط این صرافی پشتیبانی می‌شوند با سایر صرافی‌ها مقایسه شده است.

منبع: CoinMarketCap
منبع: CoinMarketCap

صرافی مکسی خدمات مختلفی از جمله ترید اسپات، ترید مارجین، ترید صندوق‌های ETF و بازار فیوچرز، استیکینگ رمزارزها، کپی تریدینگ، دمو تریدینگ و … را ارائه می‌دهد.

نقد و بررسی کامل مکسی موضوع اصلی این مطلب نیست. بنابراین، در صورتی که تمایل دارید اطلاعات کاملی در رابطه با این صرافی به دست بیاورید، توصیه می‌کنیم مقاله «نقد و بررسی صرافی مکسی (MEXC) برای کاربران ایرانی» را مطالعه نمایید.

آیا مکسی ارائه خدمات به کاربران ایرانی را متوقف خواهد کرد؟

قبل از هرچیزی باید بگوییم صرافی مکسی صراحتا در صفحه User Agreement and Privacy Policy  گفته است به کاربران کشورهای مختلفی از جمله کره شمالی، ایران، سوریه، سودان، کوبا، آمریکا، کانادا و … خدمات ارائه نمی‌دهد و درخواست ثبت‌نام یا معاملات این کاربران را قبول نمی‌کند. مکسی در این رابطه نوشته است:

منبع: بخش قوانین صرافی MEXC
منبع: بخش قوانین صرافی MEXC

در حال حاضر، مکسی به کاربران این کشورها خدمات ارائه نمی‌دهد و ثبت نام یا معاملات آن‌ها را نمی‌پذیرد: کره شمالی، کوبا، سودان، سوریه، ایران، کریمه، چین، اندونزی، سنگاپور، ونزوئلا، آمریکا و کانادا (که در مجموع به این کشورها، «کشورهای ممنوعه» گفته می‌شود). فهرست کشورهای ممنوعه غیرانحصاری است و در هر زمان ممکن است توسط مکسی، بنا بر صلاحدید مطلق خود یا برای انطباق با ملاحظات قانونی تغییر کند. همانطور که می‌دانید اگر مشخص شود شما اطلاعات نادرستی از محل زندگی خود ارائه کرده‌اید، ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که هرگونه اقدام مناسبی از جمله تعلیق فوری حساب یا لیکویید کردن پوزیشن‌های باز را مطابق با قوانین و مقررات قابل اجرا انجام دهیم.

مکسی در قوانین خود به صراحت نوشته است:

ما این حق را داریم تا از ثبت‌نام افرادی که با استانداردهای بین‌المللی ضدپولشویی مطابقت ندارند، خودداری کنیم.

بنابراین، در پاسخ به سوال اصلی این مقاله باید گفت مکسی در درجه اول عنوان کرده که به کاربران ایرانی هیچ خدماتی ارائه نمی‌دهد. با این حال، هنوز احراز هویت در این صرافی اجباری نشده و کاربران ایرانی فعلا می‌توانند با پذیرش ریسک مسدود شدن حساب یا دارایی‌شان از خدمات آن استفاده کنند.

اما همانطور که بالاتر گفتیم، در چند روز اخیر اسکرین شات روبه‌رو در جامعه فارسی زبان کریپتو دست به دست می‌شود که در آن نوشته شده صرافی مکسی از امروز به بعد این حق را برای خود محفوظ می‌دارد تا به کاربران کشورهای ممنوعه از جمله ایران خدمات ارائه نکند.

اسکرین شات مکسی

تیم میهن بلاکچین بلافاصله پس از انتشار این اسکرین شات، با تیم پشتیبانی مکسی ارتباط گرفت. به گفته تیم پشتیبانی، این اسکرین شات اطلاعیه جدیدی نیست و این صرافی از مدت‌ها پیش ارائه خدمات به کاربران ایرانی را ممنوع کرده است.

تصویری از مکالمه تیم میهن بلاکچین با پشتیبانی صرافی مکسی
تصویری از مکالمه تیم میهن بلاکچین با پشتیبانی صرافی مکسی

تیم پشتیبانی مکسی در پاسخ به سوال دیگر میهن بلاکچین مبنی بر اینکه کاربران ایرانی که در این صرافی دارایی خود را واریز کرده‌اند چه اقداماتی باید انجام دهند، خاطرنشان کرد فعلا محدودیتی برای حساب آنها اعمال نکرده و آنها می‌توانند دارایی خود را برداشت نمایند.

اقدامات لازم برای کاربران ایرانی چیست؟

در درجه اول، با توجه به اینکه MEXC در قوانین خود به طور شفاف اعلام کرده به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهد و همچنین نبود اطلاعات مشخص از این صرافی، فعالیت در این صرافی توصیه نمی‌شود. در حال حاضر، صرافی مکسی هنوز احراز هویت را برای کاربران خود اجباری نکرده است اما با توجه به افزایش سخت‌گیری قانون‌گذاران، احتمال اجباری شدن احراز هویت در این صرافی در آینده وجود دارد که به معنای اتمام فعالیت کاربران ایرانی در این پلتفرم معاملاتی است.

اما برای آن دسته از کاربران ایرانی که در حال حاضر در صرافی مکسی فعالیت می‌کنند، توصیه می‌کنیم به هیچ وجه دارایی خود را در کیف پول این صرافی نگه‌داری نکرده و آن را به کیف پول شخصی خود منتقل کنید. علاوه بر این، بهتر است در این صرافی پوزیشن فیوچرز باز نکنید تا در صورت اجباری شدن احراز هویت مجبور به بسته شدن آن با ضرر نشوید.

همچنین، با توجه به اینکه شرکت تتر در حال فریز کردن توکن‌های مرتبط با آدرس‌های تحت تحریم آمریکاست، توصیه می‌کنیم از برداشت تتر از مکسی یا دیگر صرافی‌های خارجی خودداری کرده و از سایر استیبل کوین‌ها یا حتی سایر رمزارزها برای انتقال دارایی خود استفاده کنید. به ویژه اگر میزان دارایی قابل توجه باشد.

علاوه بر این، از شماره موبایل خود برای ثبت‌نام در صرافی مکسی استفاده نکنید و به هیچ عنوان با آی‌پی ایران وارد حساب کاربری خود نشوید. همچنین، برای انتقال از صرافی‌های ایرانی به مکسی یا بالعکس حتما از یک کیف پول واسطه استفاده کنید.

چه جایگزین‌هایی برای صرافی MEXC وجود دارد؟

با توجه به احتمال اجباری شدن احراز هویت در صرافی مکسی، کاربران این صرافی احتمالا به دنبال یافتن جایگزینی مناسب هستند. در حال حاضر، در دسترس‌ترین گزینه برای کاربرانی که نمی‌خواهند نکات امنیتی لازم برای فعالیت در صرافی‌های متمرکز خارجی را رعایت کنند و نمی‌توانند از آی‌پی ثابت استفاده نمایند، صرافی‌های داخلی هستند. این صرافی‌ها در حال حاضر خدمات قابل قبولی ارائه می‌دهند؛ البته مشکلاتی هم دارند که در مقاله «بررسی مشکلات صرافی‌های ایرانی رمزارز؛ کاربران و صرافی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟» به طور کامل بررسی کرده‌ایم.

جایگزین دیگر برای مکسی، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز است. با این حال، کار با این صرافی‌ها برای کاربران تازه‌کار مقداری سخت است. صرافی‌های یونی‌سواپ، پنکیک‌سواپ و … برای خرید اسپات و صرافی dydx برای معاملات فیوچرز بدین منظور می‌توانند استفاده شوند.

در حال حاضر، کاربران ایرانی از صرافی‌های متمرکز خارجی دیگری از جمله کوینکس (CoinEx) و بینگ ایکس (BingX) نیز استفاده می‌کنند. با این حال، صرافی‌ کوینکس نیز در قوانین خود اشاره کرده است که به کاربران کشورهای ممنوعه از جمله ایران خدمات ارائه نمی‌دهد. از طرفی، صرافی بینگ ایکس اگرچه فعلا با کاربران ایرانی مشکلی ندارد و حتی امکان احراز هویت با مدارک ایرانی در آن فراهم است اما هر لحظه امکان دارد این قوانین تغییر کرده و صرافی به صلاحدید خود دارایی کاربران را مسدود کرد. مشابه این اتفاق را قبلا در صرافی‌هایی نظیر بیترکس دیده‌ایم. بنابراین، همان ریسک‌های مرتبط با مکسی در این صرافی‌ها نیز وجود دارد.

میهن بلاکچین به عنوان یک رسانه آگاه‌بخش در حوزه کریپتو به طور مداوم در حال نقد و بررسی صرافی‌های متمرکز خارجی است تا امکان استفاده کاربران ایرانی از آن‌ها را بررسی کند و همواره سعی کرده به کاربران یادآور شود با آگاهی کامل در این حوزه فعالیت کنند. توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با دو صرافی کوینکس و بینگ ایکس این مقالات را مطالعه نمایید:

سخن پایانی

موضوع ممنوعیت فعالیت کاربران ایرانی در صرافی مکسی چیز جدیدی نیست و از مدت‌ها پیش در قوانین این صرافی وجود داشته است. توصیه می‌کنیم کاربران در صرافی مکسی فعالیتی نداشته باشند؛ با این حال، از آنجایی که احراز هویت هنوز در این صرافی اجباری نشده، کاربران می‌توانند با پذیرفتن ریسک‌های مربوطه در آن فعالیت کنند. در صورت اجباری شدن احراز هویت در صرافی مکسی، احتمال می‌رود این صرافی مشابه با کوکوین به کاربران ایرانی اجازه دهد دارایی‌های خود را برداشت کنند. اما باید توجه داشت که این صرفا یک احتمال است و ممکن است این صرافی رویه‌ای دیگری را در پیش بگیرد. پس بهتر است از نگهداری دارایی زیاد در این صرافی اجتناب شود.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
آیا خبر اجباری شدن احراز هویت در مکسی و ممنوعیت کاربران ایرانی صحت دارد؟

احراز هویت هنوز در صرافی مکسی اجباری نشده است اما این صرافی در صفحه قوانین خود از مدت‌ها قبل گفته است به کاربران کشورهای ممنوعه از جمله ایران خدماتی ارائه نمی‌دهد.

چه جایگزین‌هایی برای صرافی MEXC وجود دارد؟

بهترین جایگزین برای مکسی، صرافی‌های داخلی هستند. با این حال، کاربران می‌توانند از صرافی‌های غیرمتمرکز و برخی از صرافی‌های خارجی دیگر از جمله بینگ ایکس و کوینکس استفاده کنند.

در حال حاضر چه اقداماتی برای کاربران مکسی توصیه می‌شود؟

حتما دارایی خود را به کیف پول شخصی منتقل کنید و با استفاده از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی، آی‌پی ایران را پنهان کنید. علاوه بر این توصیه می‌کنیم از مکسی برای برداشت تتر و باز کردن پوزیشن فیوچرز استفاده نکنید.

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا