متوسط کریپتو پدیا

قراردادهای هش با محدودیت زمانی ؛ مفهومی جدید برای انجام تراکنش ها

ارزهای دیجیتال برای این منظور ایجاد شده اند که پرداخت های رمزنگاری شده و پیشرفته را بین دو یا بیش از دو فرد به طور دیجیتالی و بدون آنکه نیازی به اعتماد بین طرفین پرداخت وجود داشته باشد امکان پذیر سازد. به عبارت دیگر ارزهای دیجیتال انتقال مطمئن پول به سایر افراد از طریق اینترنت و بدون آنکه پول دوباره خرج شود و بدون آنکه پرداخت های دیجیتال آنها مورد کلاهبرداری قرار گیرد را امکان پذیر می‌سازد. قراردادهای هش با محدودیت زمانی مثال کاملی از فناوری پرداخت برای ارزهای دیجیتال است که تمام موارد ذکر شده را امکان پذیر می‌سازد.

قرارداد هش با محدودیت زمانی چیست؟

قرارداد هش با محدودیت زمانی اساسا نوعی از پرداخت است که در آن، دو نفر توافق می‌کنند که یک طرف قرارداد به طرف دیگر مقدار مشخصی ارز دیجیتال نظیر بیت کوین یا اتریوم پرداخت کند. هرچند از آنجایی که این قرارداد دارای محدودیت زمانی است، طرف دریافت کننده قرارداد زمان محدودی برای پذیرش پرداخت دارد، در غیر این صورت پول به ارسال کننده برمی‌گردد.

نحوه عملکرد قراردادهای هش با محدودیت زمانی چگونه است؟

نحوه عملکرد قراردادهای هش با محدودیت زمانی اینگونه است که فردی که پرداخت را انجام می‌دهد، هش مشخصی را تعیین می‌کند که بیانگر مقدار پول پرداخت شده می‌باشد. دریافت کننده برای دریافت پرداخت باید گواه اثبات پرداخت رمزنگاری شده ای را ایجاد کند. لازم به ذکر است که این اقدام باید در مدت زمان مشخصی انجام شود.

مدت زمانی که دریافت کننده باید طی آن پرداخت را بپذیرد در قراردادهای مختلف فرق می‌کند. اگر در این مدت دریافت کننده، پرداخت را بپذیرد پول به او تعلق می‌گیرد اما اگر زمان به اتمام برسد پول به ارسال کننده برمی‌گردد. بنابراین اغلب اوقات هنگامی که صحبت از پذیرش قراردادهای هش با محدودیت زمانی می‌شود مقدار ارز دیجیتال بسیار زیادی دخیل هستند.

مزایای قراردادهای هش با محدودیت زمانی

این نوع قراردادها دارای مزایای بسیار زیادی می‌باشند. مزیت اول این است که به دلیل حساس بودن این قراردادها به زمان، دیگر نیازی نیست فردی که پرداخت ها را انجام می‌دهد مدت زمان زیادی را صبر کند تا متوجه شود که پرداخت او انجام شده است یا خیر. مزیت دوم این است که دیگر نیازی نیست فردی که پرداخت را انجام می‌دهد پول خود را صرف پرداخت پذیرفته نشده کند، زیرا سرمایه مورد نظر به حساب او برمی‌گردد.

مزیت سوم این است که از آنجایی که در گواه اثبات پرداخت رمزنگاری شده دریافت کننده باید پرداخت را بپذیرد، در واقع خود او به تایید تراکنش در بلاک چین کمک می‌کند. مزیت چهارم: از آنجایی که هش های مورد نظر برای قراردادهای هش با محدودیت زمانی ایجاد می‌شود به آسانی می‌توان آن ها را به بلاک چین افزود. مزیت پنجم: به دلیل ساختار این قراردادها، افرادی که به ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال می‌پردازند برای اطمینان از اینکه قرارداد مورد نظر به درستی اجرا خواهد شد نیازی ندارند که به یکدیگر اعتماد داشته باشند یا حتی همدیگر را بشناسند. به عبارت دیگر، هر طرف قرارداد از خطرات اقدامات مناسب طرف دیگر محافظت می‌شود.

تاثیرات قراردادهای هش با محدودیت زمانی

قراردادهای هش با محدودیت زمانی تاثیرات بسیار زیادی دارند. یکی از تأثیرات این است که این نوع قراردادها می‌توانند برای معاملات بین زنجیره ای از تبادل های اتمی استفاده می‌کنند که بسیار مفید باشند. این امر به افراد امکان می‌دهد تا طی مدت مشخص، یک ارز دیجیتال را با ارز دیجیتال دیگر تبادل کنند حتی اگر این دو ارز دیجیتال بر روی دو بلاک چین مختلف وجود داشته باشند. برای مثال، با وجود این نوع قراردادها، فردی که می‌خواهد طی ۱۰ دقیقه ۲۵ لایت کوین را با بیت کوین تبادل کند قادر به انجام این کار می‌باشد.

این نوع قراردادها می‌توانند قابلیت سرمایه گذاران و معامله کنندگان را برای انجام معاملات سریع ارزهای دیجیتال بهبود ببخشند و برای کسب سود بیشتر به اخبار مربوط به بازار سریعا واکنش نشان دهند. اولین تبادل اتمی در سال ۲۰۱۷ انجام شد. با وجود قراردادهای هش با محدودیت زمانی، تبادل های اتمی می‌توانند اکوسیستم معاملات ارز دیجیتال کاملا جدیدی ایجاد کنند.

قراردادهای هش با محدودیت زمانی هم چنین می‌توانند در زمینه کسب و کارهایی که پیشنهادهای قراردادی به یکدیگر یا بر اساس محدودیت زمانی ارائه می‌دهند بسیار مفید باشد. برای مثال، تصور کنید که یک کسب و کار باید پروژه ای را انجام دهد و پیمانکاران زیادی وجود دارند. این کسب و کار می‌تواند قرارداد هش با محدودیت زمانی برای پیمانکاران ایجاد کند و دو ساعت به آنها زمان دهد تا تصمیم بگیرند که پروژه را قبول کنند یا خیر.

اگر پیمانکاری طی این دو ساعت شرایط را بپذیرد پروژه را برنده می‌شود و پول به حساب آن انتقال می‌یابد. در غیر این صورت، پول به حساب شرکت اصلی برمی‌گردد و سپس شرکت می‌تواند این پروژه را با قرارداد جدیدی به پیمانکار دیگر پیشنهاد بدهد.

چشم انداز وسیع تر

در این مقاله به بررسی قرارداد های آتی بیت کوین و کریپتو پرداخته می شود و در پایان مزایا و معایب این گونه معاملات بیان می شود.

قراردادهای هش با محدودیت زمانی می‌تواند به حذف نیاز به اشخاص ثالث حاضر در قرارداد کمک کند. اشخاص ثالث که اغلب در قراردادها حضور دارند شامل وکلا، بانکداران و سایر افراد می‌باشند. حضور وکلا برای ایجاد قرارداد و بانکداران برای ذخیره پول و سپس انتقال آن به طرف مقابل قرارداد لازم است.

با وجود قراردادهای هش با محدودیت زمانی، دو طرف تراکنش به طور تئوری می‌توانند قراردادهای مورد نظر خود را ایجاد کنند و بدون نیاز به شخص ثالث به انتقال پول بپردازند، زیرا طرف ارسال کننده می‌تواند تراکنش شرطی ایجاد کند و سپس طرف دریافت کننده با این تراکنش موافقت، آن را دریافت و تراکنش مورد نظر را تایید کند. این امر می‌تواند به طور بالقوه روش تعامل بسیاری از کسب و کارها با یکدیگر را متحول کند و سرعت آن را افزایش دهد.

تصور کنید نمایندگان تجاری یک شرکت به همایشی بروند و در آنجا با شرکای بالقوه ملاقات کنند و طی چند ساعت از طریق قراردادهای هش با محدودیت زمانی معاملات تجاری انجام دهند. این شرایط بسیار زودتر از آنکه انتظار می‌رود محقق خواهد شد، زیرا کسب و کارها اغلب اوقات به مواردی علاقه دارند که سرعت فرآیند معاملات را افزایش و هزینه ها را کاهش دهد. قراردادهای هش با محدودیت زمانی می‌تواند این دو ویژگی را داشته باشند.

اگر این فناوری کامل شود، قراردادهای هش با محدودیت زمانی می‌توانند به یکی از ویژگی های شبکه لایتنینگ تبدیل شود. شبکه لایتنینگ یک راهکار مقیاس پذیری معرفی شده برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌باشد که سرعت تراکنش ها را افزایش می‌دهد و در عین حال یکپارچگی بلاک چین را حفظ می‌کند.

با فعالسازی شبکه لایتنینگ، قراردادهای هش با محدودیت زمانی می‌توانند در ساختار آن وارد شوند، زیرا این نوع قراردادها برای بسیاری از افرادی که در دنیای ارزهای دیجیتال حاضر هستند مطلوب می‌باشند.

محیط پرداخت کاملا جدید

قراردادهای هش با محدودیت زمانی و سایر روش های پرداختی ارزهای دیجیتال به ایجاد محیط پرداخت کاملا جدید کمک می‌کنند. این روش های پرداخت به حذف کارمزدهای زیاد و خطرات موجود در تراکنش کمک می‌کنند.

از آنجایی که تراکنش های قرارداد هش با محدودیت زمانی با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، به حذف مشکلات موجود در استفاده از ارزهای خارجی نیز کمک می‌کند. این شرایط می‌تواند انجام امور تجاری با شرکت های دیگر در کشورهای دیگر را برای شرکت های مورد نظر بسیار آسان کند. هم چنین از نظر تئوری می‌تواند پذیرش پرداخت ها را از مشتریان خارجی نیز آسانتر کند.

پدیده ارزهای دیجیتال و قراردادهای هش با محدودیت زمانی بسیار نوپا می‌باشند. این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان، از ارزهای دیجیتال و سیستم های پرداخت ویژه نظیر قراردادهای هش با محدودیت زمانی بیشتر استفاده شود. اگر تبادل اتمی و شبکه لایتنینگ محبوب شوند، این احتمال وجود دارد که بسیاری از ارزهای دیجیتال به غیر از ۵ یا ۱۰ ارز دیجیتال برتر نیز از قراردادهای هش با محدودیت زمانی استفاده کنند.

چالش های بالقوه برای قراردادهای هش با محدودیت زمانی

اگرچه پتانسیل بسیار زیادی در خصوص قراردادهای هش با محدودیت زمانی وجود دارد، اما چندین چالش مهم نیز پیش روی آنها می‌باشد. شاید بزرگترین چالش این است که کسب و کارها و افراد به استفاده از این ساختار پرداختی عادت نکرده اند. این موضوع بدان معنا است که باید مدتی بگذرد تا مردم ارزهای دیجیتال و قراردادهای هش با محدودیت زمانی را بپذیرند.

از زمانی که ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار ارزهای دیجیتال را به جهان معرفی کرد تقریبا ۱۰ سال می‌گذرد. از آن زمان به بعد میلیون ها نفر در سراسر جهان به سمت ارزهای دیجیتال کشیده شده اند و از آنها استفاده می‌کنند. هرچند این شرایط برای اکثر افراد سراسر جهان صدق نمی‌کند. این موضوع بدان معنا است که چندین سال طول خواهد کشید تا اکثریت جمعیت جهان به ارزهای دیجیتال و پس از آن به قراردادهای هش با محدودیت زمانی اعتماد کامل داشته باشند. هرچند به نظر می‌رسد که هر ساله بر ارزش بازار ارزهای دیجیتال افزوده می‌شود. بنابراین پذیرش آنها می‌تواند سریع تر از انتظارات رخ دهد.

چالش مهم دیگر در مسیر قراردادهای هش با محدودیت زمانی، قانونگذاری می‌باشد. احتمالا دولت ها قراردادهایی که بدون حضور وکلا و بانک ها انجام شود را تهدید بالقوه ای برای اقتصاد بدانند. در نتیجه، احتمالا سختگیری ها و قانونگذاری های قراردادهای هش با محدودیت زمانی را افزایش می‌دهند. این امر می‌تواند سرعت پذیرش این نوع قراردادها را کاهش دهد و پیچیدگی هایی به آن اضافه کند.

آخرین چالش، مشکل مقیاس پذیری است. هرچه افراد بیشتری وارد عرصه ارزهای دیجیتال می‌شوند و می‌خواهند از قراردادهای هش با محدودیت زمانی استفاده کنند، زمان و کارمزدهای هش برای انجام این قراردادها می‌تواند مشکل ساز شوند. خوشبختانه راهکاری مقیاس پذیری نظیر شبکه لایتنینگ می‌توانند این مشکلات را حل کنند.

نتیجه گیری

قراردادهای هش با محدودیت زمانی یک توسعه هیجان انگیز در زمینه پرداخت می‌باشد که می‌تواند به افراد و کسب و کارها کمک کند. این نوع قراردادها با کاهش کارمزد و ساده سازی قراردادها، می‌توانند افراد زیادی را به خود جلب کنند. از نظر تئوری، هرکسی که به ایجاد قرار دارد نیاز دارد یا هرکسی که می‌خواهد تراکنش شرطی با فرد دیگری انجام دهد می‌تواند از این نوع قراردادها بهره ببرد.

قراردادهای هش با محدودیت زمانی مزایایی را برای کسانی که از این نوع قراردادها را ایجاد می‌کنند و کسانی که از طریق این قراردادها پول دریافت می‌کنند به همراه دارد. این افراد دیگر مزاحم بلاک چین نمی‌شوند و می‌توانند پرداخت های ارز دیجیتال را طی زمان مشخصی انجام دهند.

راحتی و کارآمدی قراردادهای هش با محدودیت زمانی می‌تواند به محبوب تر شدن ارزهای دیجیتال کمک کند. هرچند بیت کوین به تدریج در حال تبدیل شدن به پدیده ای جهانی است، بنابراین به نظر می‌رسد که ارزهای دیجیتال از لحاظ افزایش تعداد کاربران و حامیان به کمک نیاز ندارند.

به هر حال قراردادهای هش با محدودیت زمانی یک توسعه مالی بسیار جالب است و به احتمال بسیار زیاد با گذشت زمان، میزان استفاده از آن نیز بیشتر خواهد شد. کسب و کارهای متفاوتی وجود دارند که می‌توانند از این توسعه مهم و نوآورانه بهره ببرند.

منبع
worldcryptoindex

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا