اخبار بلاکچین

اختلال در شبکه هلیوم؛ علت قطعی 4 ساعته شبکه هلیوم چه بود؟

بلاکچین هلیوم در روز دوشنبه به دلیل مشکل اعتبارسنج‌ها، برای حدود ۴ ساعت از دسترس خارج بود و تراکنش‌ها امکان ثبت و نهایی شدن نداشتند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، مطابق اطلاعات صفحه به‌روزرسانی وضعیت بلاکچین هلیوم، در ساعت ۱۸:۵۰ دوشنبه به وقت تهران و در ارتفاع بلاک ۱٬۴۳۵٬۶۹۲ تولید بلاک‌ در شبکه هلیوم متوقف شد. در طول این قطعی، دستگاه‌های مختص Helium که داده‌های شبکه را انتقال می‌دهند تحت تأثیر قرار نگرفتند، اما پاداش‌های استخراج‌کنندگان و انتقال توکن به حالت تعلیق باقی ماند. تیم توسعه‌دهنده Helium این مشکل را با پرش بلاکچین به اندازه یک بلاک و از سرگیری عملکردهای عادی حل کرد.

هلیوم یک شبکه اینترنت اشیا (IoT) است که از نقاط رادیویی فیزیکی استفاده می‌کند و کاربران می‌توانند در هر نقطه‌ای که پوشش رادیویی وجود داشته باشد به دستگاه های خود متصل شوند. در شبکه هلیوم، در فواصل زمانی ثابت ۴۳ نود اعتبارسنجی به طور تصادفی برای اعتبارسنجی و ثبت بلاک انتخاب می‌شوند. این شبکه در حال حاضر حدود ۳۶۵۷ نود اعتبارسنجی دارد.

مطابق بررسی‌های انجام شده توسط مهندسان هلیوم علت توقف عملیات تولید بلاک، دو مورد زیر بود:

  • روز جمعه یک به‌روزرسانی جدید (v1.12.3) برای نرم‌افزار اعتبارسنجی‌ها منتشر شد که برای پشتیبانی از زیرشبکه موبایل 5G و توکن MOBILE طراحی شده بود. اما ظاهرا اعتبارسنج‌ها برای اجرای این به‌روزرسانی با مشکل مواجه شدند.
  • علاوه بر این، قطع شبکه محلی نیز در این اختلال مقصر بود. مدیر کانال دیسکورد Helium توضیح داد که تعداد زیادی از اعتبارسنج‌هایی که به‌طور تصادفی برای رسیدن به اجماع انتخاب می‌شوند، در زمان قطعی، اعتبارسنج‌هایی بودند که از وب سرویس آمازون (AWS) استفاده می‌کردند که در آن زمان با مشکل فنی مواجه شده بود. در حالت عادی سازوکار «پرش خودکار» شبکه Helium گروه جدیدی از اعتبارسنج‌ها را برای اعتبارسنجی شبکه انتخاب می‌کند اما ظاهرا این ویژگی در زمان نیاز نتوانست درست عمل کند. البته تیم مهندسی هلیوم اعلام کرد علت اختلال در عملکرد پرش خودکار را تشخیص داده است.
توضیحات مدیر کانال دیسکورد هلیوم
توضیحات مدیر کانال دیسکورد هلیوم

AWS یک سرویس جهانی محاسبات ابری و ذخیره‌سازی داده است که نودهای اعتبارسنجی بسیاری شبکه‌ها مانند Helium از آن استفاده می‌کنند.

اگرچه شبکه هلیوم نمی‌توانست گروه جدید از اعتبارسنج‌ها را برای اجماع انتخاب کند، اما با توجه به اعلامیه تیم Helium حدود نیم ساعت پس از قطعی، بلاک‌چین هلیوم با قابلیت رد کردن یک بلاک و پریدن به بلاک بعدی طراحی شده است و در نهایت قطعی بلاکچین هلیوم با استفاده از این ویژگی حل شد.

در ساعت ۲۲:۱۵ دوشنبه (حدود ۴ ساعت بعد از آغاز قطعی) تولید بلاک از سر گرفته شد و بلاک شماره ۱٬۴۳۵٬۶۹۳ ثبت شد. تیم هلیوم اعلام کرد با اپراتورهای اعتبارسنج در تماس بوده است تا اطمینان حاصل شود همگام‌سازی به درستی انجام شده است و همچنین یک به‌روزرسانی نرم‌افزار جدید منتشر کرده است.

بر اساس داده‌های میهن بلاکچین قیمت رمزارز هلیوم در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۴.۱٪ کاهش یافته است و برابر با ۸.۷۶ دلار می‌شود. قیمت توکن HNT نسبت به بالاترین رکورد خود در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰)، ۸۴٪ کاهش یافته است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا