اخبار خارجی

بیت کوین ۱۱ ساله شد؛ مروری بر یک سال گذشته این کوین!

در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹، توسعه دهنده یا توسعه دهندگانی با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو، با استخراج اولین بلاک به اسم بلاک صفر، فعالیت شبکه بیت کوین را آغاز کرد. این بلاک که به بلاک جنسیس معروف شد شامل پیامی بود که بیت کوین را در جایگاه سیستم پولی جایگزین و رقیب بانکداری مرکزی قرار می‌داد. در این پیام آمده بود که “صدراعظم در آستانه وثیقه گذاری دوم برای بانک ها” که به خبرهای مربوط به اقدامات دولت بریتانیا طی رکود جهانی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ اشاره می‌کرد.

ادامه ماجرا همانطور که می‌دانید تاریخ بیت کوین را می‌سازد. یازده سال گذشته است و بیت کوین اشتیاق شدید جامعه را که از اصول فلسفی موجود در پیام بلاک جنسیس الهام گرفته را به سمت خود جلب کرده است. موفقیت چشمگیر بیت کوین در دهه گذشته، انتظارات حامیان و بدبینان را به مبارزه طلبیده است و با وجود بازار موفق که به ارزش ۱۳۰ میلیارد دلاری رسیده، از یک علاقه صرف به پدیده اقتصادی جهانی تبدیل شده است.

به منظور ورود بیت کوین به یازدهمین سالگرد حضور خود، بعضی از آمارها که باعث رشد بیت کوین در سال جدید می‌شود را بررسی کرده ایم و تصویری از شرایط فعلی بیت کوین ارائه داده ایم.

سال ۲۰۲۰، ورود به دهه جدید

افزایش قیمت بیت کوین

با عبور از سال ۲۰۱۹ و ورود به سال ۲۰۲۰، شاهد تغییرات زیر در بازار، شبکه و زیرساخت فنی بیت کوین بوده ایم.

در ابتدای سال ۲۰۱۹، ۶۰۱ فعال در زمینه بیت کوین ۱۹,۱۰۴ موضوع در گیت هاب بیت کوین ایجاد کرده بودند. این تعداد در سال ۲۰۲۰ به ۲۲.۵۳۶ موضوع از ۶۷۸ کاربر افزایش یافته است.

قیمت بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا ابتدای سال ۲۰۲۰ با افزایش ۸۵ درصدی از ۳۸۶۰ دلار به ۷۱۸۰ دلار رسید. این موضوع با دو برابر شدن ارزش بازار بیت کوین از ۶۵.۵ به ۱۳۱ میلیارد دلار همراه بود.

در کل بازار ارزهای دیجیتال، تسلط بیت کوین از ۵۱.۸ به ۶۸.۳ درصد افزایش یافت.

در طول سال گذشته موجودی بیت کوین نیز از ۱۷,۴۵۷,۶۳۴ کوین به ۱۸,۱۳۵,۸۴۶ کوین رسید که رشد سالانه ۳.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

حجم تراکنش های روزانه این کوین در سال ۲۰۱۹ پنج برابر شد و از ۴.۳ میلیارد دلار به ۲۰.۲ میلیارد دلار در روز اول سال ۲۰۲۰ رسید.

در روز اول سال ۲۰۱۹، شبکه بیت کوین ۲۳۵,۸۱۳ تراکنش را ثبت کرده بود. این رقم در روز اول سال ۲۰۲۰ شاهد رشد ۶ درصدی بود و در این روز ۲۵۱,۸۶۷ تراکنش ثبت شد. نکته قابل توجه این است که در این مدت، درصد تراکنش های سگویت نسبت به کل تراکنش ها از ۳۳.۴ به ۶۲.۲ درصد افزایش یافت.

ارزش تراکنش های روزانه در شبکه نیز از ۱.۴ میلیارد دلار در ۱ ژانویه ۲۰۱۹ به ۴.۱ میلیارد دلار در روز اول سال ۲۰۲۰ افزایش یافت. از آنجایی که ارزش تراکنش های شبکه بر اساس قیمت بیت کوین است، رکورد بیشترین حجم تراکنش ها در سال ۲۰۱۹ در تاریخ ۱۸ ژوئن و معادل با ۲۱.۳ میلیارد دلار بود.

بالاترین میانگین کارمزد تراکنش بیت کوین در سال ۲۰۱۹ نیز ۳.۵۵ دلار بود، در حالی که کمترین میانگین کارمزد تراکنش در سال گذشته معادل با ۰.۰۳ دلار بود. اطلاعات موجود برای ژانویه سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد میانگین کارمزد تراکنش ها ۰.۰۷ دلار است.

تعداد کل تراکنش های خرج نشده از ۴۹,۵۹۱,۷۷۱ در ابتدای سال ۲۰۱۹ به ۶۴,۵۳۰,۱۷۷ رسید که افزایش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

حجم بلاک چین بیت کوین ۲۹ درصد افزایش یافت و از ۱۹۸ گیگابایت در ابتدای سال ۲۰۱۹ به ۲۵۶ گیگابایت در ابتدای سال ۲۰۲۰ رسید.

هش ریت این ارز دیجیتال برتر نیز با افزایش چشمگیری در سال ۲۰۱۹ مواجه شد و از ۴۲ اگزاهش در ثانیه به ۱۱۲ اگزاهش در ثانیه رسید.

سختی ماینینگ از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون بیش از دو برابر شده و از 6T به 13T رسیده است.

متاسفانه تعداد نودهای این ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ کاهش یافت. تعداد کل نودهای فهرست کننده با کاهش ۷ درصدی از ۶۳۴۴ به ۵۸۵۹ نود رسیده است. تعداد کل نودهای فعال نیز با کاهش شدید ۲۵ درصدی مواجه شد و از ۶۴,۷۴۶ به ۴۸,۱۴۱ نود رسید.

تعداد کل آدرس های فعال نیز ۲۰ درصد افزایش یافت و از ۴۳۳,۷۱۵ به ۵۲۴,۳۶۰ نود رسید.

تعداد کل کانال های شبکه لایتنینگ با افزایش ۴۱ درصدی نسبت به ابتدای سال ۲۰۱۹، از ۲۱,۱۳۰ به ۳۶,۱۳۰ کانال رسیده است. ظرفیت میانگین هر کانال از ۳,۱۱۵,۳۱۶ به ۲,۷۲۱,۴۱۸ ساتوشی رسیده است که کاهش ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.

۲۲۹۷ نود شبکه لایتنینگ در ابتدای سال ۲۰۱۹ فعال بودند. این رقم با افزایش ۱۱۴ درصدی مواجه شد و در ابتدای سال ۲۰۲۰ به ۴۹۲۳ نود رسیده است. ظرفیت میانگین هر نود نیز همانند ظرفیت میانگین هر کانال کاهش داشته است و از ۴۵,۷۸۱,۷۱۲ به ۳۴,۶۹۳,۵۱۶ ساتوشی رسیده است که کاهش ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد.

در ابتدای سال ۲۰۱۹, ۵۲۵ بیت کوین در کانال های لایتنینگ مسدود شده بود که مجموع ارزش آنها ۱.۹ میلیون دلار میشد. در حال حاضر ۸۵۳ بیت کوین به ارزش کلی ۶.۲ میلیون دلار در کانال های لایتنینگ مسدود شده است که بیانگر افزایش ۶۲ درصدی در تعداد کل و افزایش ۲۲۶ درصدی در ارزش بیت کوین های مسدود شده را نشان می‌دهد.

تعداد کانال های واسطه (کانال هایی بین دو نود که به عنوان پل ارتباطی عمل می‌کنند) در سال گذشته از ۵۱۸ به ۱۵۶۷ کانال افزایش یافته است. این کانال ها دربرگیرنده ۳۱.۸ درصد شبکه می‌باشند.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا