مبتدی مقالات

چطور بهترین توسعه دهنده را برای پروژه خود استخدام کنیم؟

هیچ پروژه‌ای بدون داشتن تیم توسعه دهندگان ماهر و مجرب نمی‌تواند موفق شود و این موضوع یکی از اولویت‌ها است. اما نکات استخدام توسعه دهنده مناسب چیست؟ اگرچه سالانه تعداد پرشماری از پروژه‌های مختلف عرضه می‌شود، اما فقط تعداد معدودی از آنها به موفقیت دست می‌یابند. چندین عامل وجود دارد که حضور یا عدم حضور آنها به موفقیت یا شکست پروژه نرم‌افزاری منجر می‌شوند، اما بدون شک حضور تیم توسعه دهنده ماهر و مجرب می‌تواند بر دستیابی به نتیجه مثبت تاثیر بسزایی داشته باشد. در این مقاله از میهن بلاکچین ویژگی‌های انواع مختلف تیم‌های توسعه دهنده را بررسی می‌کنیم، نشان می‌دهیم که کجا می‌توانیم به جستجوی توسعه دهندگان باتجربه بپردازیم و آنها را به حضور و مشارکت در پروژه خود تشویق کنیم.

انواع مختلف توسعه دهندگان

انواع مختلف توسعه دهنده پروژه
منبع: pixelplex

توسعه نرم‌افزار در دهه‌های گذشته به صنعت بزرگی تبدیل شده و ارزش بازار آن در سال ۲۰۲۲ به ۴۷۴ میلیارد دلار رسیده است. در حال حاضر با توجه به بازار کار این حوزه افراد زیادی به دولوپر شدن علاقه‌مند شده‌اند. توسعه دهندگان نرم‌افزار را می‌توان به ۳ دسته کلی تقسیم کرد: توسعه دهندگان فعال داخل پروژه، فریلنسرها و تیم‌های پروژه‌ای. در ادامه تفاوت این توسعه دهندگان را بررسی می‌کنیم.

توسعه دهندگان فعال داخلی (In-house Developers)

تشکیل تیم فعال داخلی احتمالا اولین گزینه‌ای است که در خصوص ایجاد راهکار نرم‌افزاری به ذهن ما خطور می‌کند، زیرا وجود چنین تیمی تضمین می‌کند که تمام تمرکز توسعه دهندگان بر روی پروژه و علاقه آنها بر روی دستیابی به موفقیت پروژه مذکور معطوف است. هنگام ایجاد تیم توسعه دهنده می‌توانید شخصا صلاحیت و تجربه هر کدام از متقاضیان را بررسی و بهترین افراد را انتخاب کنید. در نتیجه می‌توانید مطمئن باشید که تیم توسعه دهنده می‌تواند اهداف و الزامات پروژه را مدیریت و برآورده کند.

ارتباط تیمی در بین توسعه دهندگان داخلی کاملا طبیعی صورت می‌گیرد، زیرا ساعت کاری مشترکی دارند و می‌توانند در مکان پروژه یا از طریق ابزارهای ارتباطی با یکدیگر در تعامل باشند. تیم‌های توسعه دهنده داخلی هم‌چنین از لحاظ امنیت نیز ارجحیت بیشتری دارند، زیرا اگر فردی به فروش اطلاعات پروژه نپردازد، احتمال لو رفتن اطلاعات کمتر می‌شود.

با این حال حفظ تیم‌های توسعه دهنده داخلی هزینه بسیار زیادی به همراه دارد. به غیر از پرداخت حقوق به کارمندان، هزینه‌های سخت‌افزار و نرم‌افزارهای ضروری و دفتر کار وجود دارد. هم‌چنین از آنجایی که توسعه دهندگان داخلی حقوق ثابت دریافت می‌کنند، حتی اگر هیچ پروژه فعالی وجود نداشته باشد باز هم باید حقوق کارمندان را پرداخت کنید. در مقابل، فریلنسرها و تیم‌های پروژه‌ای بر اساس مقدار ساعتی که بر روی راهکار مدنظر شما کار کرده‌اند حقوق دریافت می‌کنند.

به طور کل تیم‌های فعال داخل پروژه بهترین گزینه برای شرکت‌هایی است که در صدد ایجاد پروژه‌ای بزرگ با اکوسیستم مختص به خود هستند یا از قبل پروژه در دست توسعه‌ای دارند که به پشتیبانی و حفظ و نگهداری دائم و منظم نیاز دارد.

فریلنسرها (Freelancers)

توسعه دهندگان فریلنسر به طور مستقل کار می‌کنند و در پروژه‌های مختلفی حضور دارند. می‌توانید فریلنسرها را برای وظایف مشخص یا به عنوان توسعه‌ دهنده موقت بر روی پروژه استخدام کنید.

فریلنسرها رزومه و جزییاتی درباره تجربه و مهارت‌های خود را در پلتفرم‌های مخصوص فریلنس نظیر آپ‌ورک (Upwork) یا فیوِر (Fiverr) ثبت می‌کنند. این کار باعث می‌شود که ارزیابی فریلنسرها و تعیین مناسب بودن آنها برای نیازهای پروژه شما آسان شود. پس از آنکه متقاضی مناسب را پیدا کردید، می‌توانید در خصوص زمان و ساعت کاری و حقوق با او مذاکره کنید.

میزان حقوق فریلنسرها نسبت به توسعه دهندگان داخلی به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر است و به تامین هرگونه سخت‌افزار و مجوزهای نرم‌افزاری نیازی وجود ندارد. تمام این موارد به عهده فریلنسرها قرار دارد. با این حال هرچه قیمت و دستمزد فریلنسرها کمتر باشد، جای نگرانی بیشتری درباره کیفیت کدنویسی او وجود دارد. گاهی اوقات دستمزد کمتر به جای آنکه نشان‌دهنده نداشتن مهارت توسعه دهنده باشد، صرفا بیانگر عدم تجربه فریلنسر مذکور است.

هم‌چنین هنگام استخدام فریلنسرها باید این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که قرارداد با فریلنسر مدنظر یک تعهد کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. بنابراین اگر توسعه پروژه به طول بیانجامد، بعید است که فریلنسری که استخدام کرده‌اید تا تاریخ عرضه پروژه همراه شما بماند.

علاوه بر این، مراقب مسائل مرتبط با محرمانه بودن پروژه خود باشید. از آنجایی که فریلنسرها فاقد هرگونه احساس وفاداری یا وابستگی به کسب‌وکار شما هستند، ممکن است به آسانی اطلاعات پروژه شما را با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارند. باید این موضوع را جدی بگیرید و از فریلنسرها درخواست کنید تا توافقنامه عدم افشای اطلاعات را امضا کنند.

اگر می‌خواهید توسعه دهندگان دورکار استخدام کنید، باید اختلاف زمانی و موانع زبانی را مدنظر قرار دهید و از قبل تصمیم بگیرید که این موارد را چگونه می‌خواهید مدیریت کنید.

هنگامی که بودجه پروژه شما محدود است و الزامات و پیش‌نیازهای پیچیده‌ای ندارد، توسعه دهندگان فریلنسر انتخاب خوبی به شمار می‌آیند. فریلنسرها گزینه مناسبی برای استارت‌آپ‌ها و پروژه‌های کوچک هستند.

تیم توسعه دهنده پروژه‌ای یا اختصاصی (Dedicated Development Team)

تیم توسعه دهنده پروژه‌ای حد فاصل تیم‌ توسعه دهنده داخلی و فریلنسرها محسوب می‌شود. با وجود توسعه دهندگان پروژه‌ای، شما کل بار کاری یا بخش‌های خاصی از پروژه را به تیم مذکور واگذار می‌کنید.

مزیت بسیار خوب توسعه دهندگان پروژه‌ای این است که متشکل از تمام کارمندان مورد نیاز است. در نتیجه دیگر به صرف وقت و زمان برای استخدام اعضای دیگر نیاز نیست. هم‌چنین اندازه و مشخصات فنی این تیم‌ها به صورتی برگزیده شده که متناسب با اهداف و پیش‌نیازهای پروژه شما است. از آنجایی که تیم‌های پروژه‌ای بر روی پروژه‌های مختلف کار می‌کنند، اغلب اوقات دارای تجربه‌های متنوعی از لحاظ کار در صنایع و فناوری‌های متفاوت هستند.

البته دستمزد و حقوق تیم توسعه دهنده پروژه‌ای بیشتر از فریلنسرها است، اما این موضوع با کیفیت بالای تولید و خروجی این تیم‌ها جبران می‌شود. علاوه بر این، با وجود تیم‌های پروژه‌ای دیگر نگرانی در خصوص تجهیزات، تاسیسات و نرم‌افزارها وجود ندارد و همه موارد توسط خود تیم مدیریت می‌شود.

در خصوص مواردی که به دارایی‌های معنوی مرتبط است، فرایند حفظ و محافظت از اطلاعات مشابه با تعامل با فریلنسرها است. بدین ترتیب باید توافقنامه عدم افشای اطلاعات با این تیم‌ها امضا شود تا از احتمال افشای اطلاعات و جزییات پروژه شما جلوگیری به عمل آید.

به منظور برقراری ارتباط روان و بدون مشکل و نحوه پیشرفت پروژه، باید بررسی کنید که موانع زبانی یا اختلاف زمانی با تیم‌های پروژه‌ای وجود دارد یا خیر و قبل از شروع پروژه، استراتژی ارتباطی مناسبی اتخاذ کنید.

تیم‌های پروژه‌ای گزینه مناسبی برای انواع مختلف شرکت‌ها، از استارت‌آپ‌ها تا شرکت‌های بزرگ به شمار می‌آیند؛ زیرا این تیم‌ها بر اساس پیش‌نیاز‌ها و اهداف شرکت‌ها تغییر می‌کنند و ساماندهی می‌شوند. هم‌چنین اگر در حوزه خاصی از فناوری تجربه ندارید توسعه دهندگان پروژه‌ای بسیار مفید هستند، زیرا تخصص مدنظر شما را با خود به ارمغان می‌آورند و کیفیت بالای محصول را تضمین می‌کنند.

تیم توسعه نرم‌افزار از چه نقش هایی تشکیل شده است؟

توسعه دهندگان پروژه
منبع: ntaskmanager

بر اساس پروژه و روش توسعه، افراد و اعضای تیم‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. در عین حال، نقش‌ها و اعضای اصلی در تیم‌ها وجود دارند که توسعه بدون آنها امکان‌پذیر نیست. در این بخش می‌خواهیم نقش‌های متفاوت را در یک تیم توسعه دهنده معرفی و نکاتی را در مورد آن‌ها مطرح کنیم.

توسعه دهندگان/مهندسان نرم‌افزار

این افراد ایده‌ها را به محصولات واقعی تبدیل می‌کنند. این افراد ممکن است توسعه دهندگان فرانت‌اند (Frontend) باشند که رابط‌های کاربری را ایجاد می‌کنند، توسعه دهندگان بک‌اند (Backend) باشند که پشت‌صحنه راهکارها و محصولات را می‌سازند یا توسعه دهندگان فول‌استک (Full-Stack) باشند که هر دو وظیفه را به عهده دارند. توسعه دهندگان به زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی نظیر پایتون، جاوا اسکریپت، کاتلین و غیره کدنویسی می‌کنند. این موضوع به معنای آن است که هنگام شروع پروژه، باید نوع توسعه دهندگان مورد نیاز خود را بر اساس مشخصات و جزییات فنی محصول آتی خود تعیین کنید.

تضمین کیفیت/تسترها

متخصصان تضمین کیفیت در واقع نگهبانان بی‌نقص بودن محصول شما هستند و به بررسی تمام نواقص و باگ‌های احتمالی می‌پردازند تا رضایت کاربران محقق شود. این افراد هم‌چنین به تست و آزمایش در دسترس بودن محصول می‌پردازند و سناریوهای مختلفی که محصول ممکن است با مشکل مواجه شود را شبیه‌سازی می‌کنند تا ثبات محصول محک زده شود.

طراح رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

شکل و ظاهر پروژه توسط طراحان رابط کاربری تعیین می‌شود. این متخصصان راهکار و محصول موردنظر را زیبا و جذاب می‌کنند تا کاربران با آنها تعامل برقرار کنند و هم‌چنین اطمینان حاصل می‌کنند که تمام کاربران تجربه راحتی از لحاظ دسترسی به محصول داشته باشند.

مدیر پروژه

مدیران پروژه مسئولیت فرایند توسعه کارآمد و زمابندی‌شده را به عهده دارند. این افراد، وظایف موجود را بر اساس توانایی‌های اعضای تیم به آنها واگذار می‌کند و تمام فرآیندهای موجود در تیم را کنترل و مدیریت می‌کند.

موارد فوق، نقش‌های اصلی در تیم توسعه نرم‌افزار به شمار می‌آیند. متخصصان دیگری نیز وجود دارند که بهتر است در تیم شما حضور داشته باشند. این افراد عبارتند از تحلیلگر تجاری، نویسنده فنی و نقش‌های دیگری نظیر اسکرام مستر (Scrum Master) و مالک محصول.

در کجا می‌توان به جستجوی توسعه دهنده نرم‌افزار پرداخت؟

توسعه دهنده مناسب را کجا پیدا کنیم
منبع: menafn.com

از زمانی که فقط در روزنامه‌ها و نشریه‌ها به جستجوی فرصت‌ها و رزومه‌های شغلی می‌پرداختیم، شرایط تغییرات بسیار زیادی کرده است. اکنون پلتفرم‌ها و کانال‌های آنلاین پرشماری وجود دارند که می‌توان از آنها برای جستجوی متقاضیان شغلی استفاده کرد. این قسمت از مقاله اختصاص به معرفی پلتفرم‌هایی دارد که به کمک آن‌ها می‌توان به توسعه‌دهندگان مناسب رسید.

پلتفرم‌های فریلنس

اگر قصد دارید توسعه دهندگان فریلنسر را استخدام کنید، پلتفرم‌های فریلنس بهترین گزینه شما محسوب می‌شوند. این پلتفرم‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: پلتفرم‌های عمومی که شامل متخصصان در عرصه‌های مختلف هستند و پلتفرم‌های تخصصی که می‌توانید متخصص حوزه‌های خاص و مدنظر خود را در آن پیدا کنید.

آژانس‌های استخدامی

گزینه دیگری که در دسترس شما قرار دارد، کمک گرفتن از آژانس‌های استخدامی است. افرادی که در این آژانس‌ها به استخدام افراد می‌پردازند، در واقع افراد حرفه‌ای و متخصصانی هستند که می‌توانند متقاضیان مناسب برای پروژه شما را رصد کنند و مسئولیت جستجو و یافتن توسعه دهندگان مدنظر شما را به عهده می‌گیرند. هرچند در این مورد باید مقداری پول خرج کنید زیرا این سرویس‌ها ارزان نیستند.

سایت‌های کاریابی

سایت‌های کاریابی (Job Boards) گزینه بسیار خوبی به شمار می‌آیند، زیرا می‌توانید انواع مختلف توسعه دهندگان را در این سایت‌ها پیدا کنید. متقاضیان رزومه خود را در این سایت‌های کاریابی ثبت می‌کنند و شما می‌توانید در بین این رزومه‌ها به جستجو بپردازید و متقاضی مدنظر خود را انتخاب کنید. شرکت‌ها نیز می‌توانند فرصت‌های شغلی خود را در سایت‌های کاریابی ثبت کرده و متخصصان مدنظر خود را از بین متقاضیان انتخاب کنند.

شبکه‌های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی عملکردی فراتر از جنبه تفریحی دارند. شبکه‌های اجتماعی برای بسیاری از افراد ابزارهای کاری قدرتمند، مخصوصا در خصوص جذب کارکنان محسوب می‌شوند. می‌توانید از رابطه‌ها و واسطه‌های خود درخواست کنید تا پستی در خصوص جزییات فرصت شغلی موجود برای شما منتشر کنند و یا می‌توانید در گروه‌های IT به دنبال متقاضیان مدنظر خود بپردازید.

همایش‌ها

همایش‌ها صرفا منبع جالب و جذابی از دانش‌های جدید نیست، بلکه فرصتی بسیار خوب برای ایجاد روابط و آشنایی‌های جدید است که بعدا می‌توانید این ارتباطات را به رابطه‌های کاری تبدیل کنید.

برای یافتن بهترین توسعه دهنده برای پروژه شما، توصیه می‌کنیم که از چندین گزینه جستجو استفاده کنید. بدین ترتیب، طیف وسیعی از متقاضیان در دسترس شما قرار دارد و شانس بیشتری برای یافتن بهترین توسعه دهنده برای پروژه خود در اختیار دارید.

نکات استخدام توسعه دهنده چیست و به چه مواردی باید توجه کرد؟

به منظور موفقیت در جذب توسعه دهندگان ماهر برای پروژه‌ها، فهرستی از نکات مفید و سودمند برای استخدام توسعه‌ دهنده را فراهم کرده‌ایم. این نکات عبارتند از:

  • ایده خود را توضیح دهید: این اقدام بدین منظور انجام می‌شود تا بهترین توسعه دهنده‌ مورد نیاز شما، به پروژه علاقمند شود. در خصوص توضیح ایده خود اطمینان حاصل کنید که توضیحات دقیقی درباره چیزی که در صدد ساخت آن هستید و هم‌چنین دلیل منحصربه‌فرد بودن ایده خود ارائه می‌دهید.
  • تیم مورد نیاز خود را تعیین کنید: مشخصا بدانید که بر اساس پیش‌نیازهای فنی پروژه خود و بازه‌های زمانی تا زمان عرضه پروژه، چه نوع متخصص و چه تعداد متخصص نیاز دارید.
  • بودجه مناسب برای پرداخت حقوق کارمندان تعیین کنید: در خصوص افرادی که درخواست حقوق کم دارند وسوسه نشوید. این موضوع که توسعه دهندگان ماهر هزینه بیشتری برای شما به همراه داشته باشند، امری طبیعی است. با این حال عملکرد باکیفیت توسعه دهندگان، هزینه‌های پروژه را جبران می‌کند.
  • مصاحبه‌های منسجم انجام دهید: وقت کافی بگذارید تا اعضای بالقوه تیم خود را محک بزنید و اطمینان حاصل کنید که همانطور که ادعا می‌کنند، مهارت دارند و واجد شرایط هستند. هم‌چنین نه تنها به تخصص فنی، بلکه به مهارت‌های شخصیتی متقاضیان نیز توجه کنید، زیرا محیط کاری تیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
  • در خصوص انتظارات خود صادق باشید: درباره اینکه چه انتظاری از همکاری با افراد دیگر دارید به طور شفاف بحث و گفتگو کنید تا توسعه دهندگان یک تصویر کلی از انتظارات شما داشته باشند، اهداف، جریان کاری و مهلت ارائه پروژه را بشناسند و بر اساس این موارد در پروژه حضور داشته باشند.

هنگام استخدام توسعه دهنده نرم‌افزار چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

نکات استخدام توسعه دهنده
منبع: cmarix.com

برای آنکه اطمینان حاصل کنید در حال استخدام افراد مناسب برای پروژه خود هستید، باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

  • رزومه و پورتفولیو: پروژه‌هایی که در رزومه توسعه دهنده یا تیم‌ها قرار دارد، گویای نکات بسیار زیادی درباره تخصص افراد است. به غیر از این مورد، می‌توانید بررسی کنید که آیا متقاضیان مدنظر شما بر روی راهکارها و پروژه‌های مشابه با پروژه شما کار کرده‌اند یا خیر و هم‌چنین دارای مشخصات و ویژگی‌های فنی مورد نیاز هستند یا خیر. این نکته را فراموش نکنید که در روزمه این افراد یا تیم‌ها به دنبال اسامی بزرگ و مهم باشید. وجود اسامی بزرگ و مهم در رزومه‌ها بیانگر آن است که متخصص یا تیم مذکور فراتر از حد انتظار هستند.
  • نقدها و نظرات: نظرات مشتریان قبلی که با توسعه دهندگان مدنظر شما کار کرده‌اند، منبع اطلاعات بسیار خوبی محسوب می‌شود. در صورتی که می‌خواهید اطلاعاتی در خصوص تیم‌های پروژه‌ای به دست آورید، می‌توانید به پلتفرم‌هایی نظیر کلاچ (Clutch) مراجعه کنید. هم‌چنین اگر به دنبال توسعه دهندگان فریلنسر هستید، می‌توانید بخش نظرات پلتفرم‌های فریلنس را بررسی کنید.
  • متخصصان فنی و مدیریت تیم‌ها: هنگام استخدام تیم‌های پروژه‌ای می‌توانید با نمایندگان شرکت‌ها ارتباط برقرار کنید تا مستقیما به ارزیابی تخصص آنها بپردازید. بدین ترتیب می‌توانید اطلاعاتی درباره ساختار و جریان کاری تیم‌ها به دست آورید و از تیم‌های مذکور درخواست کنید اسنادی را به شما ارائه دهند که توانایی‌های فنی آنها را اثبات کند.
  • وبسایت: کیفیت وبسایت‌های شرکت‌ها و توسعه دهندگان مستقل گویای مهارت فنی آنها است. از توسعه دهندگانی که وبسایت آنها ظاهر خوبی ندارد و مشابه با وبسایت‌های اوایل قرن بیست‌ویکم است، انتظار نداشته باشید که مهارت فنی زیادی داشته باشند.
  • گواه اثبات مفهوم (Proof of Concept): قبل از آنکه ساخت و توسعه یک راهکار کامل را آغاز کنید، می‌توانید PoC درخواست کنید تا اطمینان حاصل کنید که توسعه دهندگان می‌توانند الزامات و پیش‌نیازهای شما را برآورده و مدیریت کنند.

در خصوص انتخاب توسعه دهندگان نرم‌افزار هرگز از نکته‌ای چشم‌پوشی نکنید. مسلما توسعه دهندگان اجزای اصلی ایجاد و پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز ایده شما هستند. یک اشتباه کوچک نه تنها سرمایه شما را هدر می‌دهد، بلکه فرصت ساخت و توسعه محصولی را از بین می‌برد که می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد.

نتیجه‌گیری

هنگام انتخاب تیم توسعه دهنده باید بسیار مراقب باشید و تمام جوانب را بسنجید، زیرا انتخاب توسعه دهندگان ماهر و مجرب نکته تعیین‌کننده در خصوص دستیابی به موفقیت توسط پروژه شما است. بر اساس اهداف، پیش‌نیازها و منابعی که در اختیار دارید می‌توانید به انتخاب توسعه دهندگان داخلی، استخدام توسعه دهندگان فریلنسر یا استفاده از تیم‌های پروژه‌ای بپردازید. فارغ از آنکه کدام یک از این توسعه دهندگان را انتخاب می‌کنید، باید به دنبال استخدام و جذب متخصصان ماهری باشید که تجربه کافی در زمینه کار با فناوری‌هایی داشته باشند که در صدد پیاده‌سازی آنها در پروژه خود هستید. در این مقاله انواع دولوپر و نکات استخدام توسعه دهنده را مرور کردیم و امیدواریم با در نظر گرفتن آن‌ها،‌ نتیجه بهتری در پروژه خود به دست آورید.

منبع
pixelplex

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا