مقالات عمومی

تولد ۶ سالگی هودل (HODL)؛ این اصطلاح چگونه به وجود آمد؟

حدود ۱۰ سال از عمر بازار ارز دیجیتال می گذرد. در این زمان نسبتا کم، این بازار جامعه ای ایجاد کرده که نه تنها مردم با آن کار می کنند بلکه دارایی های دیجیتال را ترید نیز می کنند. طبیعتا گمانه زنی های بسیاری در مورد اینکه ترید کردن بیت کوین در مقایسه با نگهداری آن انتخاب صحیحی است یا نه وجود دارد. بسیاری ترجیح می دهند بیت کوین خود را نگه دارند تا اینکه آن را ترید کنند؛ واژه رایج هودل از اینجا می آید و برای توصیف موضع آنها استفاده می شود.

هودل کردن چیست؟

شخصی در یک پست طولانی در انجمن بیت کوین خطاب به جامعه ارز دیجیتال، که آن زمان کوچکتر بود توضیح داد که چرا او ارز دیجیتال خود را نگه می دارد. اساسا او گفت که به مهارت های ترید خود اعتماد ندارد و نمی تواند زمان مناسب برای خرید یا فروش را تشخیص دهد، بنابراین تصمیم واضح است؛ بیت کوین را نگه دارید حتی در روزهای بد.

با این حال این شخص به جای واژه نگه داشتن(Holding) از هودل کردن(HODLing) استفاده کرد و سهواً عبارتی به وجود آورد که سال ها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع اخیرا تولد ۶ سالگی این پست بوده است.

هنگامی که پست محبوبیت پیدا کرد، جامعه با معانی مختلف کلمه هودل (HODL) روبرو شد؛ مانند Hold On for Dear Life (برای زندگی بهتر نگهداری کنید). متداول ترین استفاده آن زمانی است که بازار با افت قیت روبرو است، سرمایه گذاران احساسات منفی دارند اما طرفداران واقعی به هودل کردن کوین هایشان ادامه می دهند. به افرادی که از این استراتژی استفاده می کنند هودل کننده (HODLer) می گویند.

سازمان خبری بین المللی مشهور انگلیسی زبان کوارتز (Quartz)، در سال ۲۰۱۷ هودل را به اصطلاح عامیانه جامعه بیت کوین اضافه کرد. در توضیحات آن نوشته شده است: ماندن در سرمایه گذاری در بیت کوین و کنار نکشیدن در زمان افت قیمت.

هودل به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری در بیت کوین

گونه بشر با خصوصیات فراوانی شناخته می شود و خوب یا بد، احساسات قدرتمندترین آنها هستند. این موضوع در تضاد با توصیه سرمایه گذاران با تجربه است؛ آنها می گویند احساسات خود را قبل از معامله کنار بگذارید. معمولا اکثر ما فکر می کنیم که می توانیم فشار زیاد کاهش ارزش دارایی خریداری شده مان را مدیریت کنیم اما اینگونه نیست و در چنین مواقعی خونسردی خود را از دست می دهیم. اغلب با کاهش قیمت خرید داریم و با افزایش قیمت دارایی خود را می فروشیم: اینگونه در زمان اشتباهی اقدام می کنیم.

در حالی که دارایی های سنتی بیشتر ارزش خود را از دست نمی دهند (مگر اینکه رکود غیرمنتظره ای اتفاق بیافتد)، جهان ارز دیجیتال به صورت متفاوتی عمل می کند. بازار کریپتو به دلیل اینکه یک سرمایه گذاری نسبتا جدید است، می تواند بعضی اوقات شدیدا پرنوسان باشد. به عنون مثال دو سال قبل از به وجود آمدن این اصطلاح(۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳)، بیت کوین ۵۲۰۰۰ درصد افزایش داشت و سال بعد ۸۰ درصد افت کرد. علاوه بر این بیت کوین تقریبا ۲۰ اوج جدید ثبت کرده است اما سقوط هایی نیز تجربه کرده است.

بنابراین هودل کردن پاسخی به تمام این بی ثباتی هاست. به جای خریدن یا فروختن که به طور بالقوه به سرمایه گذاری ما آسیب می رسانند، تنها می توانیم کوین هایمان را هودل کنیم و به یک هودل کننده تبدیل شویم. این در مورد طرفداران بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز صدق می کنند که فکر می کنند دارایی های دیجیتال سرانجام جایگزین ارزهای فیات شده و به پر کاربردترین شکل تراکنش های مالی تبدیل می شوند.

مزایای هودل کردن

تریدر های باتجربه می گویند که با هودل کردن نمی توان از نوسان بازار سود کسب کرد. اگر چه این در مورد تریدرهای ماهر صدق می کند اما برای عموم سرمایه گذاران ارز دیجیتال ضرر به همراه خواهد داشت.

چندین مثال برای کسب درآمد در بلند مدت از طریق هودل کردن ذکر می کنیم. آماری از چندین ماه قبل نشان می دهد که بیت کوین ۳۸۶۹ روز وجود داشته که در ۳۸۱۷ روز آن و در مجموع ۹۸.۶۶ درصد اوقات سودآوری داشته است. این آمار مجددا بر ذهنیت هودل کردن تاکید می کند و می گوید که تنها افرادی که صبر نداشته اند سرمایه خود را از طریق بیت کوین از دست داده اند.

هودل کردن یک موضع قدرتمند برای ماکسیمالیست های بیت کوین است؛ کسانی که معتقدند این تنها ارز دیجیتال با ارزش واقعی است. این موضع با مثال بعدی حمایت می شود.

یکی از سرمایه گذاران ارز دیجیتال استراتژی های خود را در سال ۲۰۱۷ پخش کرد که در آن او ۱ بیت کوین را بر روی ۵۰ آلتکوین (altcoin) مختلف سرمایه گذاری کرد. دو سال بعد اکثر آن ارزهای دیجیتال از لیست صرافی های اصلی حذف شدند و هنگامی که ضرر خود را حساب کرد، تقریبا کوین های مختلف بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد از ارزش خود را از دست داده بودند.

در آخر او خاطر نشان کرد که تنوع در بازار کریپتو انتخاب درستی نیست و در حالی که به نظر می رسد چرخه آلتکوین ها قابل پیش بینی است، آنها ارزش خود را از دست خواهند داد. با این حال باید اشاره کنیم که این سرمایه گذار کوین هایی را که خریداری کرده بود نام نبرد.

یک نظر سنجی در اکتبر امسال از رای دهندگان پرسید که به چه قیمتی حاضر به فروش بیت کوین های خود هستند: ۵۰,۰۰۰ دلار، ۲۵۰,۰۰۰ دلار، ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار یا هرگز. در حالی که اکثر مردم یک میلیون دلار را به عنوان قیمت فروش انتخاب کردند، ۲۳ درصد از آنها گفتند “هرگز“ و این یعنی آنها آماده هستند بیت کوین را برای مدت بسیار بسیار طولانی هودل کنند.

زیان های هودل کردن

بله، با هودل کردن سودهای احتمالی ترید کردن را از دست می دهید اما همانطور که قبلا گفتیم این موضوع برای همه صدق نمی کند. با این وجود برخی می گویند که هودل کردن زیان های عمده ای دارد و در واقع برای تمام ارزهای دیجیتال مضر است.

وقتی کسی کوین های خود را هودل می کند در واقع به طور اتوماتیک بدان معناست که او از کارایی آنها به عنوان یک شکل پرداخت استفاده نمی کند و زمانی که چیزی را برای هدف ابتدایی آن استفاده نکنید، تکامل آن و از همه مهمتر پذیرش آن را کند می کنید. اینجا یک سوال مهم به وجود می آید؛ مردم چگونه یک دارایی را بپذیرند وقتی این دارایی بدون استفاده در دنیای واقعی نگهداری می شود؟

به عنوان نمونه، بیت کوین در حال حاضر در بخش های بسیاری مثل خریدهای آنلاین، آژانس های مسافرتی، هتل ها، خرید ماشین و حتی معاملات مشاور املاک پذیرفته می شود. با این حال به نظر می رسد جامعه بر این باور است که ارزش بلند مدت آن افزایش خواهد یافت یا عملکرد آن به عنوان یک دارایی احتکارآمیز نسبت به ترید آن برای سود سریع بهتر است و به همین دلیل از آن برای هدف واقعی خود استفاده نمی کند.

نتیجه گیری

حتی اگر اصطلاح هودل از سال ها پیش به صورت اتفاقی به وجود آمده باشد، از آن زمان تاکنون تأثیر زیادی بر جامعه ارز دیجیتال داشته است. بیشتر مردم زمانی که قیمت ها با افت روبرو هستند از آن استفاده می کنند، اما در طول این سال ها به عنوان یک استراتژی عالی نیز اثبات شده است. با این حال باید این سوال را نیز بپرسیم که آیا هودل کردن بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال برای این صنعت مفید است یا خیر.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا