اخبار آلتکویناخبار بیت کوین

انقضای ۱ میلیارد دلار قرارداد آپشن بیت کوین تا جمعه؛ خرس‌ها برنده می‌شوند یا گاوها؟

در روز جمعه سررسید قراردادهای آپشن بیت کوین فرا می‌رسد. گاوهای بیت کوین باید قیمت این رمزارز را تا آن تاریخ به بالاتر از ۲۲,۰۰۰ دلار برسانند تا از ضرر ۱۴۰ میلیون دلاری خود جلوگیری کنند. این شرایط به معنای آن است که اگر سطح قیمت کنونی قبل از انقضای قراردادهای یک میلیارد دلاری آپشن‌ها در هفته جاری حفظ نشود، ممکن است با کاهش قیمت بیشتری مواجه باشیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف،قیمت بیت کوین در بازه ۱۵ الی ۱۹ آگوست (۲۴ الی ۲۸ مرداد) با ۱۶.۵٪ کاهش قیمت مواجه شد و به سطح حمایت ۲۰,۸۰۰ دلار رسید. اگرچه این کاهش قیمت نگران‌کننده به نظر می‌رسد، اما ۴۰۵۰ دلار نوسان قیمت با توجه به ۷۲٪ کاهش قیمت بیت کو‌ین طی یک سال اخیر، موضوع تعجب برانگیزی نیست.

تا امروز، شاخص S&P 500 حدود ۳۱٪ از ATH خود فاصله گرفته است که بسیار کمتر از نوسان بیت کوین است. با وجود این، شاخص S&P 500 در بازه ۸ الی ۱۳ ژوئن (۱۸ الی ۲۳ خرداد) با ۹.۱٪ کاهش مواجه شد. به این ترتیب به نظر می‌رسد در شرایط انقباضی حاکم بر اقتصاد کلان نوسانات شدید موضوعی منحصر به بازار کریپتو نیست.

در ابتدای هفته جاری، به دنبال ادامه شرایط ضعیف و نامناسب بازار املاک در چین و کاهش نرخ بهره وام‌های ۵ ساله در تاریخ ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد)، فضای بازار کریپتو هم منفی‌تر شد. به علاوه، استراتژیست بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس اظهار داشت که فشار تورمی فدرال رزرو را مجبور خواهد کرد تا سیاست سخت‌گیرانه خود را ادامه دهد و این موضوع بر S&P 500 تاثیر منفی خواهد گذاشت.

فارغ از ارتباط و همبستگی بازار بورس و بیت کوین که اکنون حدود ۰.۸ است، سرمایه‌گذاران هنگامی که نگران ایجاد بحران یا سقوط بازار هستند، به دنبال محافظت از سرمایه خود و سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه (Bond Market) هستند. این «گریز به سمت دارایی‌های مطمئن» بر تمام بازار‌های پرریسک نظیر بازار رمزارزها فشار فروش وارد می‌کند.

علی‌رغم تلاش خرس‌ها، قیمت بیت کوین از سطح حمایتی ۲۰,۸۰۰ دلار را از دست نداده است. این موضوع نشان می‌دهد علی‌رغم ۱۶.۵٪ کاهش قیمت BTC طی ۵ روز، انقضای یک میلیارد دلار قرارداد آپشن‌ ماهانه بیت کوین در تاریخ ۲۶ آگوست (۴ شهریور)، به نفع گاوها است.

اکثر قراردادهای گاوی بالاتر از ۲۲,۰۰۰ دلار قرار دارند

پس از آنکه در تاریخ ۱۵ آگوست (۲۴ مرداد) بیت کوین نتوانست از سطح مقاومت ۲۵,۰۰۰ دلار عبور کند، اصلاح شدید قیمت این رمزارز باعث تعجب گاوها شد، زیرا فقط ۱۲٪ از قراردادهای اختیار خرید (Call) در انقضای ماهانه قراردادهای آپشن‌ بالاتر از ۲۲,۰۰۰ دلار قرار داشتند. به این ترتیب، خرس‌های بیت کوین با وجود اینکه قراردادهای کمتری در اختیار داشتند، در شرایط بهتری قرار گرفتند.

شاخص open interest قرارداد آپشن بیت کوین - قیمت بیت کوین
حجم معاملات باز (OI) در قراردادهای آپشن بیت کوین (بر حسب BTC)؛ منبع: CoinGlass

نسبت ۱.۲۵ قراردادهای آپشن کال (قرارداد آپشن خرید) به پوت (قرارداد آپشن فروش) نشان می‌دهد که حجم قراردادهای گاوی در مقایسه با قراردادهای خرسی بیشتر است. حجم آپشن‌های کال معادل ۵۶۰ میلیون دلار و حجم آپشن‌های پوت ۴۵۰ میلیون دلار است. با این حال، از آنجایی که قیمت بیت کوین در حال حاضر کمتر از ۲۲,۰۰۰ دلار است، احتمال دارد اکثر قراردادهای گاوی بی‌ارزش شوند.

برای مثال، اگر قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۶ آگوست کمتر از ۲۲,۰۰۰ دلار باشد، فقط ۳۴ میلیون دلار از آپشن‌های پوت در دسترس خواهند بود. این اختلاف به دلیل آن است که اگر قیمت BTC در تاریخ انقضا بالاتر از ۲۲,۰۰۰ دلار باشد، امتیاز فروش آن در کمتر از این سطح قیمت، فایده‌ای برای صاحب این امتیاز ندارد.

گاوها در آستانه کسب سود ۱۶۰ میلیون دلاری

در ادامه، بر اساس نوسان قیمت کنونی، ۴ سناریوی محتمل را بررسی می‌کنیم. تعداد قراردادهای آپشن‌های کال و پوت که در تاریخ ۲۶ آگوست در دسترس قرار دارند ممکن است فرق کند و این موضوع به قیمت بیت کوین در تاریخ انقضا بستگی دارد.

  • اگر قیمت بیت کوین ۲۰,۰۰۰ الی ۲۱,۰۰۰ دلار باشد: ۱۱۰۰ قرارداد کال و ۸۲۰۰ قرارداد پوت. نتیجه ۱۴۰ میلیون دلار به نفع خرس‌ها است.
  • اگر قیمت بیت کوین ۲۱,۰۰۰ الی ۲۲,۰۰۰ دلار باشد: ۱۶۰۰ قرارداد کال و ۶۳۵۰ قرارداد پوت. نتیجه ۱۰۰ میلیون دلار به نفع خرس‌ها است.
  • اگر قیمت بیت کوین ۲۲,۰۰۰ الی ۲۴,۰۰۰ دلار باشد: ۵۰۰۰ قرارداد کال و ۴۷۰۰ قرارداد پوت. نتیجه بین خرس‌ها و گاوها برابر است.
  • اگر قیمت بیت کوین ۲۴,۰۰۰ الی ۲۵,۰۰۰ دلار باشد: ۷۷۰۰ قرارداد کال و ۱۰۰۰ قرارداد پوت. نتیجه ۱۶۰ میلیون دلار به نفع گاوها است.

اهمیت حفظ سطح ۲۰,۸۰۰ دلار پس از لیکویید شدن گاوها در بازار معاملات آتی

گاوهای بیت کوین باید قیمت این رمزارز را در تاریخ ۲۶ آگوست به بالاتر از ۲۲,۰۰۰ دلار برسانند تا از ضرر ۱۴۰ میلیون دلاری خود جلوگیری کنند. گاوهای بیت کوین در تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد) شاهد لیکویید شدن ۲۱۰ میلیون دلار از پوزیشن‌های فروش استقراضی خود در معاملات آتی بودند. بنابراین برای افزایش قیمت در کوتاه‌مدت توان کمتری دارند.

بدین ترتیب، محتمل‌ترین سناریو در تاریخ ۲۶ آگوست این است که قیمت بیت کوین در محدوده قیمت ۲۲,۰۰۰ الی ۲۴,۰۰۰ دلار باشد تا نتیجه آن برای گاوها و خرس‌ها برابر شود.

اگر خرس‌ها تلاش بیشتری از خود نشان دهند و قیمت بیت کوین را به کمتر از سطح حمایتی ۲۰,۸۰۰ دلار برسانند، ضرر ۱۴۰ میلیون دلاری در انقضای ماهانه قرارداد آپشن‌ها را به گاوها تحمیل خواهند کرد. علاوه بر این، BTC از کف قیمت قبلی خود در ۲۰,۸۰۰ دلار که در تاریخ ۲۶ جولای (۴ مرداد) ثبت شده است عبور می‌کند و روند صعودی ۷ هفته‌ای پایان می‌یابد.

  • وضعیت بازار آپشن درباره قیمت بیت کوین در کوتاه مدت چه می‌گوید؟

بررسی بازار آپشن نشان می‌دهد که «مسیر کمترین مقاومت» برای قیمت بیت کوین تا جمعه این هفته، سطح قیمت ۲۲۰۰۰ دلار است. اگر قیمت بیت کوین تا ۲۶ آگوست (جمعه ۴ شهریور) به این سطح برسد، خرس‌ها و گاو‌ها در بازار آپشن به تساوی می‌رسند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا